3 Boyutlu Boşlukta Ses Dalgalarıyla Nesne Uçurmak

6.920 izlenme - 02 Ocak 2014
ekaydirma ekaydirma diyor ki;
Ses dalgalarıyla havada tutmanın üzerine ekleyerek 3 boyutta bunu yapmayı başaran Tokyo Üniversitesi'nden Yoichi Ochiai, Takayuki Hoshi ve Jun Rekimoto alkışlar. Makine odak noktası yaratarak dalgalı farklı frekanslarla havada tutuyor. Ama anca bu kadar küçük nesneleri tutabiliyor kocaman alet.
Kategori: Teknoloji
sitene ekle
Etiketler: ultrasonik levitasyon ses dalgaları nesne uçurmak
38
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • Homecat
  Homecat 02 Ocak 2014 - 23:04Oğlum ölmekten korkmuyorum ama ben öldükten sonra dünya ne alemde,teknoloji nerelere gelmiş öğrenemicem ya çok koyuyor bana.
  +13
 • gallagher
  gallagher 02 Ocak 2014 - 21:29bir de arabesk raple deneselerdi.ne olurdu acaba
  +11

Tüm Yorumlar

 • iyiguntncr
  iyiguntncr 04 Ocak 2014 - 02:30@suleymanooo kardeşim (ben de mühendisim bu arada) ben kolay yaparsın edersin demedim onlar dediklerimi, mühendislikle alakası olmayan adamlar için kafalarında daha kolay canlandırsın diye çok kabaca (hatta dediğin gibi biraz da konuyla alakası olmayan şeyler) verdiğim örnekler.Daha kolay anlaşılsın diye işte.Ha denilince yapılacak şey olur mu o kadar bilim adamı kafa patlatmış etmişler düzenek kurmuşlar.Ama bana şunu söylesene bu olay zaten doğada olan seslerin dalga boyutlarını kullanarak yapılan bir deney değil midir? Yada şöyle söyliyim motor bir icattır be teknoloji içerir ama motorda kullanılan benzin dizel bir teknoloji midir?ham petrolün işlenmiş halleridir.Bu olayda da aynısı var bence.Fizik kullanarak aşırı hafif cisimleri kuvvet uygulamadan kaldırabilmişler sadece (bak yine bu cümleden dolayı bu nekar ilginç bir olay biliyor musun diyor gibisin ben onu kastedmiyorum) Anlaşabildik mi? Ayrıca bi şey merak ettim bu olaydan sınırlı sayıda insan mı anlıyor dünyada? dostum herhangi bir teknik üniversiteye git fizik bölümünde karşına ilk çıkan adama sor sana bu olayı benim bilmediğim bütün formüllerini hipotezlerini vererek anlatsın.(sen bilmiyorsun demiyorum anlayan var demek istiyorum burda da kızacak bir şey bulma bu arada :) )
  • balone
   balone 04 Ocak 2014 - 02:19Enformasyonu bilgiye dönüştürmek isteyenler için makalenin aslı şurada : http://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/1312/1312.4006.pdf
   +1
   • suleymanooo
    suleymanooo 03 Ocak 2014 - 18:13@iyiguntncr,
    Benim tezim bu konu üstüne oradan biliyorum. Bu konun teorisi de çok ağırdır, deneyini yapmak da çok zordur. Paraşütle bilmem neyle alakası da yoktur. Bu olay apayrı bir teknolojidir. Dünyada da sınırlı sayıda insan bu işlerden anlıyor. En iyi mühendisler bile çok iyi akustik bilmedikçe ha dedimi bu işi yapamaz. Bilip bilmeden salak salak konuşma.
    +1
    • cayyokbokicin
     cayyokbokicin 03 Ocak 2014 - 17:33Boşluğun boyutu mu olur amk
     -1
     • b2xv
      b2xv 03 Ocak 2014 - 13:23Kesin ip var diyinde s.ktirip gidelim...
      • peace seeker
       peace seeker 03 Ocak 2014 - 13:11açıklama google translate'den çevrilmiş
       -1
       • birdemlikcay
        birdemlikcay 03 Ocak 2014 - 09:193 boyutlu boşluk hımmm
        +1
        • Altug74
         Altug74 03 Ocak 2014 - 08:12Uçan adam Sabri bunu önceden yapmıştı.
         • Fabrik
          Fabrik 03 Ocak 2014 - 01:23iki boyutlu boşluk ilginç birşey olmalı.
          • iyiguntncr
           iyiguntncr 03 Ocak 2014 - 01:16Herkes teknolojiden söz etmiş de aslında burada bir teknoloji yok be abiler.Durun hemen vurmayın açıklayayım.Buradaki tek teknolojik olay hoparlörler ( bunun yerine 4 tane davul çalan abinin olduğunu da düşünebilirsiniz.Ya tabi ki davulla olacak iş değil ben onu mu demek istedim).Önemli olan karşılıklı ses dalgası veren 2 aygıt veya cismin olması önemli.Burada mühim olan olay ve durum doğanın kanunlarıdır(fizik kuralları yani).Bir nevi burada yapılan şey icat değil keşifdir.Teknoloji fiziğin izin verdiği ölçülerde icatlar yapmaktır.Mesela rüzgar tünellerini düşünün (paraşüt ile atlayanların veya astronotların eğitim aldıkları alet) alttan kuvvetli bir kaldırma kuvveti geldiğinden senin ağırlığını dengeliyor ve sabit şekilde olduğun yerde kalıyorsun.Eğer kaldırma kuvveti fazla olursa yukarı doğru çıkarsın yada ağırlığın artarsa düşmeye başlarsın.Ya da su ile aynı özkütleli cisimleri düşünün aynı olay vardır burda.Ayrıca bir ek bilgi de o cisimler bir aşağı bir yukarı titreşiyorlar ya o aşağı yukarı inip çıktıkları minik yükseklik farkı da sesin dalga boyutu (ama bunu derken hoparlörlerden ritimli değil de sürekli aynı seviyede ses çıktığını varsayıyorum)
           -1
           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...