Ali Asker & İlkay Akkaya - Hıdır ve İlyas

1.437 izlenme - 14 Ocak 2014
Anılarına..

Hıdır Aslan (1958 / 25 Ekim 1984)
1958'de Tunceli Hozat'ta doğdu. Ortaokuldaki başarısı üzerine öğretmenlerinin de ısrarıyla ailesi Ankara'daki ağabeyinin yanına lise için gönderdi.

Hıdır Aslan politikayla Kurtuluş ve Etlik Liseleri'nde okurken tanıştı. Kısa bir süre sonra LİSE-DER'e gitmeye başladı. Bir olaya karıştığı gerekçesiyle tutuklanarak 7 ay cezaevinde kaldı.

1978 sonrası İzmir'e gitti. Şubat 1980'de yakalanınca, tutuklanarak Buca Cezaevi'ne gönderildi. 4 yıl süren cezaevi günlerinden sonra 25 Ekim 1984'de Burdur Kapalı Cezaevi avlusunda idam edildi...

İlyas Has (--- / 25 Ekim 1984)
"Sevgili anacığım ve babacığım,
Şu an sizlere en son mesajımı iletiyorum. Ben sizlerin yüzüne kara çalacak hiçbir şey yapmadım. Bu günlerde size ağır gelen bu itham gelecekte sizlere bir şeref payesi olarak görülecektir. Bundan emin olun. Belki de çok şey vardır sizlere iletebileceğim ama şu an aklıma bir şey gelmiyor ki... Bu da doğal olsa gerek. Kendinizi üzmemenizi istiyorum.
Canım ablacığım,
Gördüğün yazıyı yaşamımın en son anında bir mesaj olarak iletebiliyorum. Sen örnek ve fedakar davranışlar göstererek kardeşlik bağlarının ne kadar kuvvetli ve de sıcak olduğunu vurguladın. Bunu görmemek mümkün değil. Sizlere veda ediyorum hepinizi şok sevdim. Anama babama candan selam iletir, her iki ellerinden öperim. Can kardeşlerim İmran, İrfan ve İlhan'ın, Ramazan'ın gözlerinden öperim. Ayrıca seni hasret ve özlemle kucaklarım. Şahsi eşyalarımın tümünü size gönderiyorum, arkada listesi var.
Oğlunuz İlyas Has"

...
Hıdır Aslan infazını beklerken arkadaşı İlyas Has idam edilmişti. İlyas Has'ın ardından koğuş arkadaşları Muzaffer Öztürk bir şiir yazıp bestelemişti. Henüz tamamlanmıştı şarkı. Hıdır ısrarla dinlemek istemişti. Belki de nakarat kısmına bir süre sonra adının ekleneceğini biliyordu. Nitekim İlyas'tan birkaç hafta sonra Hıdır da dillerden düşmeyen şarkıdaki yerini almıştı.

"Yıldıramaz bizi hücreleriniz
Vız gelir celladınız sehpalarınız
Bak nasıl coşkulu gidenlerimiz
Eksilmeyiz tükenmeyiz darağacında
İlyas kardeşimiz canımız bizim
Hıdır kardeşimiz canımız bizim
Yaşam dolu sevgi dolu
Coşku dolu canımız bizim."

Hıdır, Buca Cezaevi'nde yazdığı şiirde "Bu abluka dağılacak" demişti. Ablukayı dağıtmanın ilk adımının darağacında atılması gerektiğinin farkındaydı. O yüzden çok soğukkanlıydı, cellat istememişti. Asılmadan önce yazdığı son satırlarda "Kısa da olsa onurlu yaşamanın yolunu seçtiğim için mutlu gidiyorum. İyi, güzel şeyler uğruna yaşanıyorsa katlanılamayacak bir şey yoktur" demesinin nedeni buydu. Hıdır Aslan, eğer böyle karşılamasaydı ölümü, yıllar yıllar sonra "Bu abluka dağılacak" dizesi direnişlerin simgesi olur muydu?


...
Kategori: Müzik
sitene ekle
Etiketler: ali asker ilkay akkaya hıdır ve ilyas ilyas has hıdır aslan 12 eylül idamlar
Yorumlar
Yorum Yaz
Bu içeriğe hiç yorum yazılmamış, bir ilke imza atmak ister misin?
© 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...