Finlandiya Eğitim Sistemi

7.638 izlenme - 29 Nisan 2014
vicuaqp vicuaqp diyor ki;
İskandinav ülkeleri, dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip olmakla tanınıyor. Yabancı delegasyonlar, büyük başarının sırrını öğrenebilmek için sürekli ülkeyi ziyaret ediyor. Finlandiya eğitim sisteminin ardındaki filozofiyi incelemek adına, bir günümüzü başkent Helsinki'deki devlet okulunda geçiriyoruz.

(Alıntıdır)
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: Finlandiya Eğitim Sistemi Okul finland
64
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • vicuaqp
  vicuaqp 29 Nisan 2014 - 02:12Aslında bu videoyu daha önce atmıştım ama kabul edilmemişti. Açıklamaya o zaman bi not yazmıştım. Galiba bundan dolayı kabul edilmedi. Notta ise eğitim sisteminin Adnan Menderes in kapattığı Köy Enstitüleri ne ne kadar da çok benzediğini ve kapatanların bu gün kahraman ilan edildiğine falan değinmiştim.
  +19
 • alikapdi
  alikapdi 29 Nisan 2014 - 00:40Beyaz Zambaklar Ülkesi'ni okumanızı tavsiye ederim
  +16

Tüm Yorumlar

 • Bilinc6
  Bilinc6 03 Eylül 2015 - 14:34Finlandiya'da nüfüsun sadece yüzde 33 ü bir yaratıcının olduğuna inanıyor ve bu kesim genelde yaşlılardan oluşuyor, geri kalan yüzde 44 ü bir güç olduğuna inanıyor ama bildiğimiz kitaplarındaki türe gibi değil belki mistik, belki de big bang türü enerji niteliğindeki şeylere inanıyor ve kalan yüzde 23 ü ise ateist yani tamamen bilimsel olaya bakıyor, mesela big bang teoremi gibi, yani nüfusun büyük çoğunluğu klişeleşmiş dinlerden tamamen uzak.

  bu oranlar ateizm yönüne doğru her geçen gün artıyor, istatistikler bu yönde, çünkü eğitim sistemi ne kadar nitelikli ve iyi birey yetiştiriyorsa, her zaman daha çok sorgulayan, araştıran ve bilimsel düşünen nesillerin neticesi dinsel inanışlar azalıyor ve işin mantıklı yanı olarak da suç oranları düşüyor, çünkü kalıplaşmış bilgilerden ziyade sürekli değişime açık bilgilerle uğraşan beyinler, kendi hatalarını ve toplumsal hataları sorgulayabiliyor, yanlış giden bir durum ile ilgili tepkisini koyabiliyor, bu da ülkenin genel işleyişinde insanların birbirlerini doğru bir biçimde kontrol etmesini, baskı ve korkudan uzak beyinlerin doğru yönde cesaretli davranmasını sağlıyor, ayrıca suça meyilli insanlar eğitim sisteminin doğruluğu sayesinde, toplumda kendilerine yer bulabiliyorlar, bütün istatistikler evrensel eğitimi doğru uygulayan ve nitelikli elemanlarından faydalanan tüm ülkelerde, suç ve dini inanış oranlarının düştüğünü gösteriyor, kimilerine ilginç gelebilir ancak eğitimcilik geçmişim olduğu için söylüyorum kesinlikle çok doğru bir bağlantı.

  hatta türkiye nin şu an haline bakarak bunu anlayabilirsiniz, Nüfusumuzun yüzde 90 ı dinsel tanrıya inanıyor ateizm ya da arada düşünen insanların oranı yüzde 10 civarlarında , gerçi bu dönemde siyasetin din ile birleşmesi bir taraftan da insanları dinden soğutmaya da başladı ancak bu doğru bir yönelim değil, ülkemizde imam hatip mezunları inanılmaz sayıda, ülkede ki standart eğitim tamamen evrensellik ve bilimsellikten uzaklaşmakta, okul yönetimleri özellikle dini vasıfları olan insanlarla doldurulmakta, neticede ülkede şiddet artmıyor derseniz ancak at gözlüğü takmış olmanız gerekir, bu kadar din adamı yetiştiren bir ülkede dinsel mantıkta suç eğilimi düşüyor olması gerekirken artması aslında yukarıda belirttiğim sebeleri göstermektedir.

  Netice bir ülkeyi uzun vadede batırmak ve cehenneme çevirmek istiyorsanız en iyi yöntem, eğitim sistemini çökertmek bilimsellikten ve evrensel eğitim kriterlerinden uzak tutmak yeterlidir.
  • gamoreon
   gamoreon 28 Temmuz 2015 - 18:09Amına koyim, bizim ilkokulda öğretmenimiz sırf bizi dövmek için marangozda özel sopa yaptırırdı. Eğitim sisteminin 'ı dayak faktörü üzerine kuruluydu.

   Baksana haremlik selamlık diyor, kıyafet serbest diyor. Bizde bunu yapmaya kalksa ilk modernistler itiraz eder.
   • korcekmez
    korcekmez 12 Aralık 2014 - 00:35finlandiya , amın bol olduğu ülke.
    -2
    • stifffler
     stifffler 10 Aralık 2014 - 20:09bizim ülkede en başta öğrencilerin değil öğretmenlerin eğitime ihtiyacı var geçicen bu işleri.
     +2
     • tupsu
      tupsu 26 Kasım 2014 - 15:46burası orta doğu goçum burada yemez keşke yese ama yemez
      -1
      • birbakipcikicam
       birbakipcikicam 04 Mayıs 2014 - 15:02ha bu arada eklemeden geçemeyeceğim 22 yaşındayım ve hala matematikten bi bok anlamıyorum ve sevmiyorum. üniversite 4. sınıftayım ve tek alttan dersim 1. sınıftan gelen matematik. bunun sebebi de ilk okul öğretmenimdir, resim, beden eğitimi, iş eğitimi, müzik vb. dersleri yapmayıp alayında matematik işlemesidir, nefret ettirmişti. amına koyim ben senin, hah. oh be.
       -2
       • birbakipcikicam
        birbakipcikicam 04 Mayıs 2014 - 14:58o akvaryum bizim buralarda bi okulda olsa anasını sikerler. kırarlar, kaplumbağaya da muhtemelen panolardaki iğneleri batırarak işkence ederler. hele o bahçedeki parktan söz etmiyorum bile.. isterseniz eksileyin lan, doğru söylüyorum! onun haricinde finlandiyaya hep hayrandım, iklimi olsun, çıkardığı gruplar olsun, refah düzeyi olsun. eğitim sistemi beni bu ülkeye bi kez daha hayran bıraktı.. keşke bizde de olsa demeyeceğim, olmayacak. en iyisi bu ülkeden siktir olup gitmek.
        +4
        • osman_may_cry
         osman_may_cry 02 Mayıs 2014 - 03:23Video gittikçe daha da güzelleşiyor, yemin ederim moralim bozuldu. Biz niye pedagojiye önem veren okullarda değil de sayko hocalarla okuduk amk :(
         • keldayi
          keldayi 29 Nisan 2014 - 20:31@Nebuchadnezzar01 amına koduğumun misyoner piçi
          +2
          • Nebuchadnezzar01
           Nebuchadnezzar01 29 Nisan 2014 - 20:13İşte bunlar hep ateist !
           -12
           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...