Artvin Deriner Barajı Orifis Su Tahliyesi

5.611 izlenme - 01 Mayıs 2014
kristof dayım kristof dayım diyor ki;
Artvin Deriner Barajında su seviyesinin ayarlanması amacı ile kısım kısım yapılan su tahliyesinde seyre doyumu olmayan muhteşem görüntüler oluşuyor
Kategori: Komik
sitene ekle
Etiketler: artvin baraj su seviye gösteri
31

Yorumlar

Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • mecak65
  mecak65 01 Mayıs 2014 - 20:24hes yapılmasın doğa katlediliyor. nükleer yapılmasın çevre kirleniyor. eee bu ülke enerjisini nasıl üretecek. elektrik 1 saat kesildiğinde götünüz başınız oynuyor. fellik fellik dolanıyorsunuz. nasıl üretsin bu ülke enerjisini bi yol söyleyin adamlarda onu yapsın amk.
  +14
 • mahmutta
  mahmutta 01 Mayıs 2014 - 17:12Yükleyen arkadaş:
  Seyre doyum olmayan görüntüler bu HES'ler bu cennet vadilere yapılmadan önce vardı. Ben senin yüklediğin videoya baktığımda beton sıçan yandaş müteahhitler tarafından yok edilmiş, canlı hiç bir şey kalmamış bir akarsu yatağı görüyorum.
  Sen seyrine doyamamışsın, sen seyrettikçe onlar da doymayacak.
  +14

Tüm Yorumlar

 • keremokeremo
  keremokeremo 02 Mayıs 2014 - 20:15HES YAPMAYALIM,NÜKLEER ZATEN OLMAZ,TERMİK HAVAYI KİRLETİR,DIŞARIDAN ALMAYALIM CARİ AÇIK KOL GİBİ. NEYSE SİKTİRET GİDİP EŞŞEK KADAR BİR LCD TELEVİZYON ALAYIM
  +9
  • freeeeeeman
   freeeeeeman 02 Mayıs 2014 - 12:01Arkadaşlar HES işinde çalışan bir mühendis olarak söyleyebilirim ki maalesef düzgün bir şekilde inşaası yapılmayan HES ler doğayı mahvediyor. Hes yapımında suyun yolu üzerine inşaat yapılacağı için önce bu su yolu kesilir. Bu işleme derivasyon denir. Derivasyon sırasında suyun yönü değiştiği için orada bulunan su kurur, dolayısıyla canlıların yaşam alanları kısıtlanmış ya da yaşam alanları değişime zorlanmış olur. Bunun yanında değişen su yolu üzerindeki kuru araziyi su basar, oradaki yaşam alanı da değişime zorlanmış olur. Bu yüzden burada yapılan her türlü inşaat bir an önce bitirilmek durumundadır.

   Bir de şöyle bi durum var. HES yapmak için belli bir lisans alınması gerekmektedir. Ülkemizde de iki tip işveren profili oluşmuştur.

   Birincisi büyük firmalar, bu firmaların parası çok olduğu için inşaat kısmını hızlıca bitirebiliyorlar. Yapım esnasında oluşacak zararı genelde karşılayabiliyorlar çevreyi yeniden ağaçlandırarak, ya da arazilerini su basan insanlarla bir şekilde anlaşarak (bu kısım tartışılır).

   İkinci tip ise eline 3-5 milyon $ geçip de hemen bu sektöre girmek isteyen firmalar. Genelde inşaat işleri yıllarca sürer, nakit akışı yavaş olduğu için işi bitiremezler, kimi zaman iflas edip yarım bırakırlar çevreyi katlettikleriyle kalırlar.

   Bu işin sorumlusu devlettir arkadaşlar. Bu dediğim lisansları zamanında ekmek dağıtır gibi dağıttılar. İnsanlara HES yapma hakkı tanıdılar. Şimdilerde ise yaptıkları yanlışın farkına varıp çeşitli olaylarla bu yapamayan firmaların elinden lisansları almak istiyorlar. Ama iş işten geçmiştir bence. Çünkü ülkenin neredeyse bütün akarsularının derelerinin üstünde irili ufaklı HES ler var. Olmayan yerlerin de mutlaka ihalesi yapılıyor.

   Enerji üretmek için bir sürü yöntem var biliyorsunuz, HES ler bunların içinde en ucuz ve en karlı olanlarından biri. Biz Türk’ler herşeyin bokunu çıkarmasını biliriz o yüzden diğer sektörler bunun yanında yavaş gelişiyor. Bunun yerine hep suya yüklenmeyip de biraz da rüzgar enerjisine kafa yorsak ölür müydük? Rüzgar enerjisi hem temiz hem de karlı bir enerji üretim yöntemi.

   Şu an dünyada kullanılan en sağlam yöntem de nükleer enerjidir. Nükleer enerjinin işletme kısmı düzgün yapılmazsa gerçekten felakete yol açabilir (nükleer atıkları hepimiz biliyoruz). Bunun dünyada çeşitli örneklerini görüyoruz.

   Fakat o santrali kurma, şu barajı yapma, şu türbini dikme, e biz nasıl elektrik üreteceğiz arkadaşlar? Bir şekilde enerji üretmemiz lazım başka türlü gelişmemiz mümkün değil.

   Biraz uzun oldu kusura bakmayın, sözün özü imalat ve işletme aşamalarında adam gibi çalışıp düzgün işler çıkarmaktır.

   Saygılar…
   +9
   • dabelea
    dabelea 02 Mayıs 2014 - 00:39güneş enerji santralleri kuramayacak, güneş enerji panelleri üretemeyecek kadar mal bir ülke yönetimimiz varken daha çok tartışırız nükleer santralleri. en azından baraj yapmışlar. Ayrıca güneş enerji panelleri baraj yapmaktan daha kolay olur sanırım seri üretimde...
    -1
    • _ata_
     _ata_ 02 Mayıs 2014 - 00:12ermenistanda varmış sınırımızmış adamın savunmasına bak nükleer onlardan da zarar verebilirmiş,

     heee tamam kardeş sikeceksek biz sikelim diyosun yani, senin beynine saatlerce tacavüz edebilirim.
     -2
     • kemalkılıcdaroglu
      kemalkılıcdaroglu 01 Mayıs 2014 - 23:35Böyle su tahliyelerinde çok güzel gökkuşağı ya da aykuşağı (dolunayda oluşan gökkuşağı) olacak sandım Bu, bir devin işemesine benzemiş.
      +2
      • alexius
       alexius 01 Mayıs 2014 - 22:54Arkadaşlar yok rüzgar enerjisi yok güneş enerjisi yok dalga enerjisi
       bunlar devede kulak bi nükleerin yanında gaza gelmeyin dünyada gelişmiş
       ülke diye düşündüğünüz bi ülkeyi araştırın kaç nükleer santrali
       var...Yok almanya kapatacakmışmımışmış bunları bırakın nereye
       kapatıyor... kaç tane kapanmış iyi bakın , ve hatta kaç tane yapım
       aşamasında kimler inşaa ediyor onlarada bakın, kyoto protokolünü kimler
       imzalamış kimler imzalamamış ...

       Sonra güneş enerjisi fotosentez mi bu
       +3
       • 1234burak
        1234burak 01 Mayıs 2014 - 21:39arkadaş ben anlamıyorum ki her dakika telefonuna şarja takmak için priz arayan adamlar yok hes yapılmasın yok bu yapılmasın şu yapılmasın diyorlar ayrıca yanı başındaki ermenistanda bulunan nükleer santrallerden herhangi biri patladığında korumaya çalıştığın nükleere hayır dediğin doğa başka bir devletin elinden yine kirlenecek yani
        +6
        • mecak65
         mecak65 01 Mayıs 2014 - 20:24hes yapılmasın doğa katlediliyor. nükleer yapılmasın çevre kirleniyor. eee bu ülke enerjisini nasıl üretecek. elektrik 1 saat kesildiğinde götünüz başınız oynuyor. fellik fellik dolanıyorsunuz. nasıl üretsin bu ülke enerjisini bi yol söyleyin adamlarda onu yapsın amk.
         +14
         • ay177165937
          ay177165937 01 Mayıs 2014 - 20:07Şehir hatlarında staj yapıyorum 1.5 ay önce falan vapur tersanedeydi staja gittiğim günde vapuru tersaneden çıkarmak için havuza su alıyolardı o alınan suyun yaptığı etkiyle vapuru tutan kalasların düşmesi vapurun havuz duvarlarına çarpma riski acayip adrenalin yaşatıyodu adama.
          -2
          • bizde ne? bizden sordu?
           bizde ne? bizden sordu? 01 Mayıs 2014 - 20:05kaç toma gücünde acaba
           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...