Ünlü Alman Generalleri - WW2

5.948 izlenme - 10 Mayıs 2014
asadede asadede diyor ki;
Almanya'nın yetiştirdiği ve ikinci dünya savaşına damga vurmuş ünlü Wehrmacht generalleri..himmler, goering, çöl tilkisi lakaplı erwin rommel(favorimdir), guderian, von brauchitsch, von boch, von manstein gibi prusya askeri ekolünden yetişme generallerin kolaj görüntülerini izleyeceksiniz.
Kategori: Nostaljik
sitene ekle
Etiketler: nazi nsdap 2.dünya savaşı wehrmacht goering hitler fuhrer himmler almanya erwin rommel guderian desert fox
25

Yorumlar

Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • Volga
  Volga 10 Mayıs 2014 - 13:47Buradaki generaller içerisinde otoritesi tartışılmaz birisi varsa o da von Rundstedt'dir. Rundstedt o kadar etkili bir subaydı ki ordudaki tüm genç subayların rol modeli ve emri sorgulanmaz bir liderdi. Hitler de bunun farkındaydı ve Rundstedt'in fikirlerini fazlasıyla önemsemiş, kilit görevlerde ordu grupları komutanlıkları vermiş ve böylesine deha bir adamdan fazlasıyla faydalanmıştır.
  Yine de Rundstedt ve diğer generallere oranla içlerinden en yeteneklisi Almanya'nın ve Almanları başarıdan başarıya koşturan 'blitzkrieg' teorisinin sahibi Guderian'dı. Guderian birinci harp sonunda modası geçmiş siper savaşları yerine hıza dayanan ve panzer birliklerinin etkinliğini savunan bu görüş ile pek çok askeri tarihçi tarafından ikinci harbin en yetenekli generali olarak görünür. Fakat Hitler ile fikir uyumsuzluğu ve Hitler'in yeteneksizliğini her fırsatta dile getirmesi aralarını açtı ve böylesine başarılı bir adam dalkavukluk yapmadığı için mareşal olamadan kritik görevlerden azledildi.
  Goering'in birinci harpteki başarısı ve savaş kahramanlığı NSDAP'ın yükselmesine faydalı olduysa da Luftwaffe (Hava Kuvvetleri)'nin başına geçmesi Almanların pek hayrına olmadı. Zira Alman Hava Kuvvetleri ilk yıllarda başarıdan başarıya koşarken sonlara doğru bir döküntüye dönüştü. Bunun sorumlusu Goering'in ta kendisidir.
  Himmler'e gelince, SS'lerin Şefi olsa bile bu makamda durabilecek ve yönetici profili taşımayan eski bir tavuk yetiştiricisiydi. Almanların işlediği pek çok savaş suçunun sorumlusu Himmler ve SS, dolaylı olarak da Hitler'dir. Onu asker ve general olarak görmek pek akla uygun değildir. Alman SilahlıKuvvetleri (Wehrmacht) parti tarafından değil de generaller tarafından yönetilseydi bugün farklı bir dünyada yaşıyor olabilirdik ancak tarih olsaydı ile olmuyor ne yazık ki.
  Rommel'e gelince yetenekli olduğu kesin fakat bu kadar şişirilmesinin nedeni Müttefiklerin Fransa Seferinden, Kuzey Afrika'ya ve hatta Normandiya'ya kadar uzun bir süre onunla çarpışmaları ve yenilgilerini Rommel'in olağanüstü bir adam olmasına bağlamasıydı.Rommel'in büyük bir mareşal olduğu inkar edilemez fakat en iyi de değildi.
  Konuyla ilgilenenler bilir ki şişirme generallerden diğerleri Keitel ve Jodl'dur. Birisi OKH (Genel Kurmay) diğeri de OKW (Kara Kuvvetleri) komutanıydı. Fakat bu iki adamın Hitler'e dalkavukluk etmeleri dışında pek bir faydası olmamıştır. Hatta savaş boyunca cephe görmek şöyle dursun, karargahlarından dışarı bile çıkmamışlardır.
  von Bock, von Leeb, von Rundstedt, Guderian, Rommel, Hoth, Hoepner, von Kleist, von Kluge, Model ve en önemlilerinden von Manstein Alman Kuvvetlerinin tartışılmaz en yetenekli subaylarıdır.
  Partiden gelen üst düzey Naziler ise siyesilerin orduya müdahale etmemesi gerektiğinin en belirgin örneğidir.
  Fransız Başbakan Clemenceau "Savaş; askerlere bırakılmayacak kadar önemli bir konudur" demiştir ancak bu tanım doğru kabul edilemez...
  +8
 • dtserdar6666
  dtserdar6666 10 Mayıs 2014 - 20:33o değilde üniformaları süper
  +5

Tüm Yorumlar

 • drstrangelove80
  drstrangelove80 15 Eylül 2014 - 09:10rommelin şapkasındaki nazar boncuğu mu lan
  • koray.kg
   koray.kg 14 Eylül 2014 - 01:09fondaki müziği biri bana pmden paslasa ya la
   • asil276
    asil276 12 Mayıs 2014 - 03:08oç ingiliz fransiz rus amerikan genaraller gibi türk lere kas kusturmayıp aksine düşmanlarımıza düşman oldukları için saygı duyuyorum
    -1
    • yasin78
     yasin78 11 Mayıs 2014 - 12:00içimden bir ses diyorki,bu hitler ve ordularının siyonist masonlar tarafından büyütüldüğü beslendiği ve avrupadaki rahat ve zenginlik içinde yaşayan yahudileri filistin gibi çöl ortamı olan bir yere göç etmeye zorladı diyor (ses işte)
     -1
     • sansiro55
      sansiro55 11 Mayıs 2014 - 09:35Amk admini yorumumu neden siliyosun küfür yazmadım hakaret yazmadım lanet olasıca p1ç !!
      +5
      • canerdündar
       canerdündar 11 Mayıs 2014 - 02:23olum çok afilliler lan
       • asadede
        asadede 11 Mayıs 2014 - 00:21"bizim ırkçılık anlayışımız yahudiler hariç hiç bir milleti tacizkar değildir" adolf hitler..
        tacizkar olmasının sebebi avrupa'da yahudilerin sosyolojık bir sorun olmasıdır.milyon tane yahudinin avrupa'da işi nedir? bu bir sorundu ve bu sorun sadece almanya'da değil sovyet ülkelerinde bile vardı.
        dipnot: adolf hitler "bir gün öldürmediğim her yahudi için bana küfredeceksiniz" diye bir laf etmemiştir.
        Irkçılık ve aryan ırk muhabbetlerine gelince bunlar zayıf olarak dillendirilen ideolojik laflardı. hiç bir zaman nazi almanyasının siyasi politikasında belirleyici unsur olmamıştır.
        İkinci dünya savaşında sovyetler,amerika,britanya en az almanya kdr savaş suçu işlemişlerdir (hamburg bombalanmasında 70 bin sivil yanarak öldü)(sovyetlerin berlin tecavüzleri) lakin savaşın galipleri oldukları için genel algı nazi karsıtlıgı üzerine olusturulmustur. Almanya'da bile...
        • Volga
         Volga 10 Mayıs 2014 - 21:10Son yorumcuların yorumlarına gel hele. Bilgi sahibi olmak da suç olmuş. Almanya (Naziler demiyorum) hakkında bilgi sahibi olmanın nesi kötü dangalak? Ne alakası var bunun Nazi hayranlığı ile? Bir bok bilmiyorsun, bari bilene bok atma. Bir de utanmadan kendi tarihini bil demiş. Burada ikinci harple ilgili bilgi sahibi olan herkesin yorumlarında gördüğüm kadarıyla kimsenin Nazi hayranlığı beslediği falan yok. Bir tane Hitler ve Nazi hayranlığını gösteren bir yorum gördün mü? Ha diyelim var, sanane beyinsiz. Neye hayranlık duyup duyamacağıma, neyi öğrenip öğrenemeyeceğime ben değil de sen karar veriyorsan ya da beni bununla yargılıyorsan senin Nazilerden farkın kalır mı, ha gavat? Gerçi sen Almanya ile Nazileri de aynı şey sanıyorsun. Sokuk herif, neyi öğreneceğimize de karar verir olmuş. İster Alman tarihini, ister Fransız tarihini ister Rus tarihini bilir gerekirse bunlara hayranlık da duyarım. Gelmiş bana Birinci Dünya Savaşını, Kurtuluş savaşını öğren diyor dangalak. Ha onu da bilmiyorum diyelim, otur anlat be dangalak. Öyle bok atmakla olmuyormuş değil mi? Sizin gibi adamlar yüzünden insan bir bok öğrenmeye bile gerek duymuyor artık. Öğrense bile sizin dangalaklıklarınız yüzünden bildiğini paylaşamıyor. Şimdi siktir git, akşama kadar oturduğun masandan, o küçük dünyandan millete bok at.
         +2
         • dtserdar6666
          dtserdar6666 10 Mayıs 2014 - 20:33o değilde üniformaları süper
          +5
          • Ninjakomando
           Ninjakomando 10 Mayıs 2014 - 18:52Himmler=Sünepe, üniformaya bürününce aslan kesilen bir korkak. Gestapo ve SS'in kurucusu.Avrupa'nın anasını ağlatan puştların yaratıcısı. Savaşın sonuna doğru abisi Hitler'i satan bir tavuk.
           Goering=1.Dünya Savaşı'nın cesur pilotu, 2. Dünya Savaşının hapçısı, şişkosu. Egoistliği ve tutamayacağı sözler verme huyu nedeniyle Luftwaffe'nin ağır kayıplar vermesine yolaçmış, açgözlü, gösteriş meraklısı ayı yavrusu. Himmler gibi Hitler'i sattı.
           Erwin Rommel=Çöl Tilkisi, delikanlı, karizmatik, vicdanlı usta general. Hitler'in piçliklerine daha fazla göz kapayamayan ve bunun bedelini canı ile ödeyen cesur yürek. Alemin kralı. Ruhu şad olsun.
           Guderian=Blitzkreig'in yaratıcısı, Tankların savaşlarda ne kadar etkili silahlar olabileceğin gören ve zırhı muharebelerin kitabını yazan adam. Rommel baba kadar olmasada delikanlıdır.
           Von Brautisch=Aynı anda hem övgü ile bahsedilen hemde lanetlenen adamlardan biri. Kültürlü ve karizmatik bir adamdı ama Alman işgali altındaki Polonya'da yapılanları desteklemişti. Moskova'da başarısızlığa uğradığı için emekli edildi.
           Von Manstein=Almanya'nın en yetenekli komutanlarından biri. Ama SS'lerin ele geçirilen topraklarda slavlara ve yahudilere yaptıklarını bilmesine rağmen bir şey yapmaması Nürenberg'te başını büyük derde soktu.
           Von Rundstedt=Hitlere siktiri çekebilme cesaretine sahip bir iki adamdan biri. Hitler ona uyuz olmasına karşın tecrübesine saygı duyguğu için onu en az üç kez görevden almış ama her seferinde makamına iade etmiştir. Rundstedt'in en büyük kusuru modern savaşı tam olarak anlayamamasıdır. Tankların abartılı silahlar olduğuna inanmış ve 1. Dünya Savaşından kalma taktikleri uygulamıştır. Strateji ve taktik açıdan Rommel'in tam tersi biridir. Hatta Normandiya çıkartması öncesi tankların nasıl kullanılacağı konusunda Rommel ile kavga bile etmiştir.
           -2
           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...