Tallit Nedir?

8.035 izlenme - 25 Temmuz 2014
mtakcd mtakcd diyor ki;
Yahudi yaşam tarzında önemli bir yer tutan dinsel objelerin başında tallit gelir. Tallit kelimesinin Türkçe karşılığı cüppe,harmani veya örtüdür. Antik çağlarda ise erkeklerin kullandığı battaniyeyi andıran, dikdörtgen şeklinde bir manto veya harmaniye verilen addı.

allit kaynağını, diğer birçok dinsel objede olduğu gibi Tora'nın emirlerinden alır. Tanrı Moşe Rabenu'ya şöyle der: "İsrailoğullarına konuş ve onlara giysilerinin köşelerine püsküller (tsitiyot) takmalarını söyle. Öyle ki bu püsküller görülsün ve Tanrı'nın emirlerini hatırlatsın." (Bamidbar-Sayılar 15:37-41). Böylece tallit tsitsitlerin uygulanabileceği bir giysi olarak ortaya çıktı .Yün veya ketenden imal edilen bu giysiler muhtemelen, günümüzde bile halen bedevilerce kullanılan ve rüzgardan koruyan harmanilerin görünümündeydiler. Daha kaliteli kumaşlardan yapılanları ise genellikle zenginler ve din bilginleri tarafından kullanılırlardı.

Yahudilerin topraklarından sürülmeleri ve dünyanın dört bir yanına dağılmaları sürecinde, çevredeki yabancıların etkisiyle günlük bir giysi olan tallit farklı bir konuma, sadece dua ederken kullanılan bir objeye,bir dua şalına dönüşmüştür.

Tallitlerin Kullanımı

Tallitler erkekler tarafından haftanın her günü Şabat ve bayram günleri de dahil olmak üzere sabah duası esnasında kullanılmakla beraber sadece Teşa-Beav gününde öğleden sonra duası olan Minha'da kullanılır. Kipur günü ise bütün gün boyunca tallit giyilir. Ayrıca hazanlar bazı dini törenlerde, oruç günlerinde olduğu gibi, hem sabah hem akşam dualarında tallit kullanırlar. Tallit'i kuşanmadan önce şu beraha okunur:

"Baruh ata Ad. eloenu meleh aolam, aşer kideşanu bemitsvotav vetsivanu leitatef betsitsit."

Bir çok Yahudi bu duayı okumadan önce Tanrı'ya olan duygularını daha da yoğunlaştırmak için başlarını tallit ile tamamen örterler. Daha sonra berahayı okuyup tallit'i giyerler.

Hafta içi günlerde tallit tefillin öncesi giyilir.Genelde Yahudiler tallit omuzları üzerindeyken dua ederler. Sadece "Kohenler" Kohen" duası sırasında başlarını tallitleri ile kapatırlar.Sabah duasında "Şema"nın son bölümünde tallitin tsitsitlerini göze değdirip 3 kez öpmek adettir.

Bazı cemaatlerde ise tallit düğünde hupa töreninde kullanılır. Yahudi erkekleri öldüklerinde tsitsitleri koparılmış veya çıkarılmış tallitleri ile gömmek adettir.
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: Tallit talit israil israel yahudi musevi yahudilik musevilik

Yorumlar

Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • sikhortil
  sikhortil 25 Temmuz 2014 - 13:38Beyler daşşak filan bıyere kadar sıkecem artık ısraıl propagandanızı kıme calısıyo lan bu sıtenın sahıbı gotverenler..
  +12
 • arda60
  arda60 25 Temmuz 2014 - 13:42Kardeş sen bu videoyu niye yükledin admin niye kabul ettin hadi ettin niye ana sayfaya koydun?
  +11

Tüm Yorumlar

 • Hagii
  Hagii 27 Temmuz 2014 - 11:09Ananızı yahudi mi sikti sayın sempatizan pezevenkler ?
  -2
  • cihandark
   cihandark 26 Temmuz 2014 - 06:48''introduction to israel''
   • _ata_
    _ata_ 26 Temmuz 2014 - 00:39ulan müslümanken cumaya gitmeyen adama sen yahudilik propagandası yapsan nolur yapmasan nolur :D yahudilerinde kendi aralarında savaş istemeyenler oldugunu düşünerek burdan sadece ''israil hükümeti bacını sikiyim'' demek istiyorum
    • sahi1i
     sahi1i 26 Temmuz 2014 - 00:15bir süredir ehli sünnet tv videosu yüklenmiyor siteye buradan adminlerin din değiştirdiğini anlamalıydık
     +2
     • warroha
      warroha 26 Temmuz 2014 - 00:04lan siktirmeyin objenizide tallitinizide, seaa!
      +1
      • fuckworld
       fuckworld 25 Temmuz 2014 - 20:19mtakcd amacın nedir? yahudimisin yoksa yahudi özentisi asosyal ergenmisin nesin aq?
       • tanatolog
        tanatolog 25 Temmuz 2014 - 19:38siktirin lan ordan
        • misafirr
         misafirr 25 Temmuz 2014 - 19:15yahudinin yaşam tarzından tut Tallitine kadar zikim ibneler ne oldu şimdide yahudi olmayamı karar verdiniz
         -1
         • incir
          incir 25 Temmuz 2014 - 18:49zaten tevratta yazıyor bunlar
          +2
          • socco
           +1
           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...