İstanbul'un Gizli Savaş Hattı

aibu aibu diyor ki;
2. Dünya Savaşı zamanında Almanya saldırırsa kullanılmak üzere Çatalca ile Marmara Denizi arasına Çakmak hattı inşa edildi. Amerşal Fevzi Çakmak tarafından inşa ettirilen hattın mevzilerinde makineli tüfek ve top yuvaları ile tünel sistemi vardı.
Kategori: Komik
sitene ekle
Etiketler: türkiye ww2 ikinci dünya savaşı çakmak hattı tüfek deniz top yuvası çatalca büyükçekmece ray tünel
11 30 Temmuz 2014
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • hans.kelsen
  hans.kelsen 30 Temmuz 2014 - 21:03Bildiğim kadarıyla Fevzi Çakmak bu projesini Atatürk'e götürür. Fakat Atatürk projeyi uygun bulmaz. Hatta bildiğim kadarıyla "ben milletin parasını boşa harcamam" gibi bir laf eder. O nedenle Çakmak Hattı Atatürk'ün ölümünden sonra kurulur. Zannederim Çakmak Hattı, Nazilerin Bulgaristan sınırından saldırması ihtimaline göre kurulur. Fakat Naziler Yunanistan tarafından sınıra dayanınca (tam hatırlamıyorum tersi de olabilir) hat işlevsiz kalır. Neyse sonuç olarak bu ekmeği karneyle dağıtmaya cüret eden İsmet İnönü ve cehape zihniyeti sayesinde savaşa girmediğimiz için Nazilerden çok ucuz kurtulduk.

  Zaman zaman şu İnönü üzerine düşünüyorum. Şimdi korumaya çalıştığı bu milletin seçtiği başbakan, kendisine her türlü hakareti ediyor. İstersen Kurtuluş Savaşı'nda milletin makus talihini yen, burası Türkiye, burada hiçbir başarı cezasız kalmaz. Eskiden bedelli askerliğe epey karşıydım fakat şu önümdeki İnönü örneğini görünce bedelli askerliğe son derece ısınmaya başladım. Şimdi askere gitsem, kelle koltukta gezsem, Kurtuluş Savaşı'na katılsam, milletin makus talihini yensem, Naziler ülkeyi işgal etmesin diye canımı dişime taksam bu millet ben öldükten sonra bana küfredecek? E ben miyim lan bu milletin enayisi?
  +20
 • serry
  serry 30 Temmuz 2014 - 21:02Bu hatta ne AVM yapılır be
  +16

Tüm Yorumlar

 • fatih0686
  fatih0686 01 Ağustos 2014 - 20:45Bütün yollar hükümete eleştriye çıkıyor :)
  -3
  • Rockonur
   Rockonur 31 Temmuz 2014 - 21:34Ameşal diye bir rütbe yoktur. Mareşal vardır. Emrindeki orduyla herhangi bir cephe savaşını kazanan Orgenerale verilir.
   -2
   • Rockonur
    Rockonur 31 Temmuz 2014 - 21:34Ameşal diye bir rütbe yoktur. Mareşal vardır. Emrindeki orduyla herhangi bir cephe savaşını kazanan Orgenerale verilir.
    -2
    • Enviroman
     Enviroman 31 Temmuz 2014 - 11:3850000 Asker mi ölmüş, yok artık Ali Sami..
     • mczaga
      mczaga 31 Temmuz 2014 - 03:43güzel bir paylaşım bence

      Türkiyenin zamanında Tekirdağda ki ormanlık alanlara dinamit döşediğini okumuştum bir yerde.

      Ve Türkiye savaşa girmedi fakat yinede çok kıtlık çekmiş
      • _ata_
       _ata_ 31 Temmuz 2014 - 00:54popüler yoruma oy veremiyorum ama @schakal33 eline saglık
       +4
       • eskiramazanlar
        eskiramazanlar 31 Temmuz 2014 - 00:52fransizlarin majino hatti ile ilgili belgeseli izleyin, cok agir metaryellerle cok stratejik ve saglam sekilde insa ettiler hatti savas oncesi nazi politikalari yuzunden, alman sinirini komple cevirdiler butun savunmayi ona gore planladilar ama almanlar onun yerine etrafindan dolasti ve fransa anca age of empires ta olacak sekilde fethedildi
        +3
        • orcnd
         orcnd 31 Temmuz 2014 - 00:38o yıllarda düzenli ordu savaşında almanlara karşı durabilen kimse yokken bizim durabileceğimize inanıp böyle bir hat yaptırmak büyük bir hatadır. almanlarla savaşa girseydik tek şansımız gerilla savaşı olurdu. zira ne düzenli ordumuz yeterliydi nede ruslar gibi olayı lehimize çevirecek güçte kar, tipi vb. yoktu.
         türkiyenin o dönemde zaten zayıf olması bizi cazip olmaktan çıkardı diye düşünüyorum. eğer almanların türkiyeden istediği birşey olsaydı hat falan tanımazlardı
         • gezi2013
          gezi2013 30 Temmuz 2014 - 22:24bizm ülkede tarihe önem verilmez sadece arada sırada oy devşirmek için hamasi laflarla hatırlatılıp durulur o kadar ama diğer ülkelerde adamlr bir çakıl taşını dahi müzeye koyar yada müze yapar ordan hem ülkesini tanıtmış olur hem ülkeye ekonomik anlamda katkı sağlarlar kim uğraşır bizim ülkede böyle şeylerle ondan sonra kim uğraşıcak kadınların kahkalarıyla dimi
          +1
          • Ninjakomando
           Ninjakomando 30 Temmuz 2014 - 22:05O Kadir İnanır'a benzeyen SS subayı vardı harekatın başında. Çakmak Hattı pek tutmazdı bence.

           Şaka bir yana, Nazilerin Türkiye'nin Müttefiklere katılması ihtimalinde Türkiye'yi işgal etme planları gerçekten vardır. Merak eden "Operation Gertrude" diye arattırsın.
           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...