How Earth Made Us İstanbul

sonic02 sonic02 diyor ki;
how Earth Made Us belgeselindeki İstanbul kısmı.
BBC'de jeoloji profesörü Iain Stewart'ın sunduğu ''How Earth Made Us'' (Dünya Bizi Nasıl Oluşturdu ?) adlı belgeselde depremleri ve İstanbul'u anlattılar.

Profesör Iain, artık neredeyse tüm jeologların üzerinde hem fikir olduğu, beklenen "Büyük İstanbul Depremi" ile ilgili çok ürkütücü şeyler söyledi.

Özellikle; Marmaray Tüneli'ni gezerken, ne kadar yüksek mühendislik sonucu yapılmış olursa olsun, fay hattının hemen paralelinde, suyun 35 metre altında böyle bir proje yapmanın akıl almazlığından bahsetti.

Sonra da, İstanbul'da gerçekleşecek böylesi büyük bir depremde ayakta kalacak bir kaç binayı gösterdi:

Bunlardan bir tanesi Süleymaniye Camii, diğeri ise Ayasofya...
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: how Earth Made Us İstanbul Büyük İstanbul Depremi ürkütücü Marmaray Tüneli fay hattı Süleymaniye Cami Ayasofya bbc
1 16 Eylül 2014
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • capturex
  capturex 16 Eylül 2014 - 15:33Cebine 3 kuruş para geçen bok varmış gibi taşındı İstanbul'a, azıcık yüksek puan alan öğrenciler memleketlerindeki üniversiteleri beğenmeyip ilk tercihlere İstanbul'u yazdılar. Şehir hala göç almaya devam etmekte ve neredeyse dışarıya göç hiç vermemekte. Neredeyse her ülkenin cazip merkezi olan bir şehri vardır ama bizdeki gibi korkunç rakamlara ulaşmaz bunlar.
  Burada direk vatandaşı suçlayamayız, yıllardır süre gelen sistemi sorgulamak gerek. İstanbul tarihi zenginliğinin yanında Türkiye'nin eli ayağı haline getirildi. Bir şehir düşünün, turizmi, sanayi tesisleri, iş merkezleri, eğlence mekanları, spor aktiviteleri, politikacıları, medyası, saygın üniversiteleri, bilim ve teknoloji merkezleri(!)'yle aynı anda ipi göğüslüyor olsun.
  Büyük avrupa ülkeleri ve amerika'da durum böyle değildir. Misal new york'u ele alalım, dünyanın gözü oradadır, her türlü hareketliliği bünyesinde barındırır. Ama yalnız değildir. Chicago vardır iş merkezleriyle, üniversiteleriyle Boston vardır, Seattle vardır uçak sanayisiyle, microsoft'uyla, San Francisco vardır sanat galerileriyle, sanatçılarıyla, Miami sahilleriyle... Avrupa'da almanya, fransa, ingiltere örneklerinde de durum aşağı yukarı böyledir. Her ülkenin sembol kentleri vardır ama ne var ne yok yığmazlar buralara.
  Özet: İstanbul zaten sosyal anlamda çökmüş durumda, gelebilecek bir deprem yüzbinlerce kişinin ölümüne yol açabilecek, bunun yanında ekonomik olarak bir çöküşe(çakılışa) sebep olacaktır. Bizim milletin yılışıklık huyu olmuş tabi, herhangi bir tedbir almaz, başa gelince süslü 2-3 kelimeyle, sahte gözyaşlarıyla duruma kendince açıklama getirir.
  +7
  © 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...