IŞİD 49 Konsolosluk Rehinesini Serbest Bıraktı

3.847 izlenme - 20 Eylül 2014
IŞİD tarafından rehin alınan Musul Başkonsolosu ile beraberindeki 48 konsolosluk çalışanı bu sabah serbest bırakıldı. Serbest bırakılan 49 rehine, güvenlik güçleri tarafından teslim alındıktan sonra Şanlıurfa'ya getirildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Musul'da IŞİD tarafından rehin alınan 49 konsolosluk çalışanının serbest bırakıldığını açıkladı. Davutoğlu, serbest kalan rehinelerin sabaha karşı saat 05.00'te Türkiye sınırına giriş yaptıklarını söyledi.

Rehinelerin sağlık durumlarının iyi olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, "Bu gece sabaha karşı vatandaşlarımızı aldık ve ülkemize getirdik. Sabaha karşı saat yarım sularında ilk temaslarımız yoğunlaştı ve sabah 05.00'te de ülkemize geldiler. Gece boyu yakından takip ettik gelişmeleri, biraz önce Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettik. Bu mutlu olay hepimizi güzel bir sabaha hazırladı" dedi.

Bakü'deki porgramını yarıda kesen Davutoğlu, ''Ben de biraz sonra Bakü'den ayrılarak, vatandaşlarımızla, başta başkonsolosumuz olmak üzere bütün kardeşlerimizle kucaklaşmak üzere ülkemize döneceğim. Şu anda rehinelerimiz sınırdan girdiler, Urfa'ya doğru hareket halindeler. Ben de buradan doğrudan Urfa'ya gideceğim, rehinelerimizle buluşacağım. Daha sonra Ankara'ya hareket edeceğiz'' ifadelerini kullandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 49 konsolosluk çalışanının serbest bırakılması ile ilgili gelişmeyi Twitter hesabından da "Aziz milletimin gözü aydın. Irak'ta alıkonulan vatandaşlarımızı bugün sabah 5'te ülkemize getirdik" cümlesi ile duyurdu.

Musul Başkonsolosu ve 48 çalışan, 11 Haziran'da IŞİD tarafından kaçırılmıştı.DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU'NDAN İLK AÇIKLAMA

HABERTÜRK TV canlı yayınına bağlanan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 49 konsolosluk çalışanının serbest bırakılması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, "Güne güzel bir haberle başladık. 46'sı Türk, 3'ü yerel eleman olmak üzere toplam 49 konsolosluk çalışanı serbest bırakıldı. Tüm milletimiz oldukça mutlu, özellikle Dışişleri çalışanları ve emniyet mensupları daha da mutlu. Sabırla, titizlikle yürütülen bir süreç oldu. Bu konularla ilgili toplantılar yaptık ve kardeşlerimizi nasıl kurtaracağımızı konuştuk. Çalışanların hayatını riske atmamak için bu çalışmaları titizlikle yürütmek durumundaydık. Musul konsolosumuzla telefonla görüştük. Bütün arkadaşlarımızın sağlık durumları ve moralleri çok iyi durumda. İnşallah böyle bir üzüntüyü bir daha yaşamayız" dedi.
Kategori: Haber
sitene ekle
Etiketler: ışid rehine 49 serbest bırakılma suriye ırak iç savaş personel
12

Yorumlar

Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • kemail
  kemail 20 Eylül 2014 - 13:10hayırlı olsun ailerine selamet versin...
  +30
 • sariabali
  sariabali 20 Eylül 2014 - 13:09Bir oyunlar dönüyor ama dur bakalım 2-3 aya çıkar...
  +13

Tüm Yorumlar

 • ezotto
  ezotto 25 Eylül 2014 - 05:16altında bir bok vardır mutlaka
  +1
  • iceman1903
   iceman1903 21 Eylül 2014 - 23:10silahlı çatışmayla mı kurtarılmışlar yoksa pazarlıkla mı ?
   +2
   • ynsr
    ynsr 21 Eylül 2014 - 19:56yetkililer operasyonla alındı diyorlar siz selbest bırakıldı diyorsunuz işid ağızıyla konuşuyorsunuz ne ayaksiniz olm siz.
    -1
    • birgaripkeloglan
     birgaripkeloglan 21 Eylül 2014 - 11:24Hep yanlış anlamışız olayı beyler, kahramanımız Hakan Fidan binbir komployla Suriye'yle savaş çıkarmayı IŞİD'i bitirmek için istiyormuş meğer, karşılarındaki yüzde 89 oy alan Esad'ı bitirmek ve sonunda bunları yönetime gelmesine sebep olmak için değilmiş. Suriye'ye giden TIR'larda da Esad IŞİD'i bitirebilsin diye gitmiş aslında. Aydınlanmış olduk, dağılabiliriz.

     Kimse kimsenin kafası kesilsin falan istemedi sayın ak itler, kendi sikik vicdanlarınızı, bok dolu beyinlerinizi başkalarında aramayın. Biz sizin ruhunuzu biliyoruz asıl. Aynı gün o 49 kişinin kafasını canlı yayında kesseler siz yine toz kondurmazdınız tiranınıza, olan orada uyarılara rağmen bu orospu çocuklarına teslim edilen vatandaşlarımıza olacaktı. Bu sefer de ölümler üzerinden siyaset yapmayın goygoyuna başlayacaktınız. Böyle de kansız, böyle de şerefsizsiniz. Ülkemizle hiçbir alakası olmayan mevzu için kendi topraklarımıza saldırarak savaş çıkarmakla, bizim vatandaşlarımızı da kaçırmış, insanlıktan çıkmış orospu çocuklarını bitirmeyi aynı kefeye koymak sadece bir ak ite yakışırdı zaten.
     -1
     • ezis1990
      ezis1990 21 Eylül 2014 - 06:15Siz şimdi teslim olun biz sizi ........... verip alacaz.
      +1
      • Scrp
       Scrp 21 Eylül 2014 - 03:14Arkadaş tamam hayırlı olsun allah bi daha ayırmasın sevdiklerinden de.. Lan ne operasyonu, çatışma yok, yaralı yok, hiç bi s.k yok, Ne istihbaratından bahsediyosunuz?
       Adamlar serbest bıraktı, bunlar da memlekete getirdi. Türkiyenin büyüklüğünü bir daha kanıtladık diyolar. Lan yemin ederim komedi dizisi ya.
       +2
       • cenderme
        cenderme 21 Eylül 2014 - 00:26Öncelikle tüm ailelere ve sebesr bırakılan kişilere geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Lakin serbest bırakılanları kurtarmak bu hükümetin en büyük övünç kaynağı haline geldi, müslümansan bırakırsın gibi ilkokul düzeyinde bir çsğrı yapan reisi sermaye şimdi de operasyon bilmem ne diye üfürüyor, neyin operasyonu arkadaş bıkmadınız mı şu insanlara maskeli yüzünüzü göstermekten. maske düştüğünde çıkacaklar bu ülkenin tarihinde kapkara sayfalar olacak.
        +1
        • vakaivakvakiye
         vakaivakvakiye 21 Eylül 2014 - 00:25sıteyı zaten haberler.com a cevırdınız barı adam gıbı görüntü atın
         -1
         • kingofroad
          kingofroad 20 Eylül 2014 - 23:21Alçaklar ve hainleri üzmüş bir haber bu. Şimdi yorumum biraz canınızı acıtacak. Küfürlerinizi şimdiden sülalenize armağan ediyorum.
          1-MIT ve Dış işlerinin ''bir şekilde Suriye'ye girmemiz lazım, icabında askeri bir bahane üretelim'' minvalinden dinlemeleri youtube'de yayınlanınca ''auuuuvv bunlar savaş çıkartcak'' diye zırvaladın, şimdi gördünmü suriyeye girmemek neye mal oldu? Oradaki personeli koruyamadık, tahliye edemedik. Adamlar 101 gün esir kaldı. Ucuz atlatıldı yine. 2-Amerikan ve İngiliz vatandaşlarının kafalarını kesen bu terör örgütünün elinden 49 rehine burnu kanamadan kurtarıldı. Size malzeme çıkmadı yani. ''Bir iki kafa kesileydi iyiydi'' mantığından sıyrılın. 3-Teröristleri tahrik etmeyin, rehineleri tehlikeye atmayın denildikçe bunun tam tersini yaptınız.Her gün ''49 rehine! 49 rehine!!'' muhabbeti yaptınız, geldiklerinde de : ''Zamanlama manidar!''...kafaya bak.... Ulan ne zaman olsaydı bu manidar olmayacaktı sana göre? Kaçırıldıktan bir gün sonra kurtarılsalar ''danışıklı dövüş'' Bir ay sonra kurtarılsalar ''seçim öncesi tiyatro oynandı'' vs. vs kurgu bitmez olm sizde. Ruhunuzu biliyor millet. Türkie'ye geçmiş olsun.
          -4
          • airport
           airport 20 Eylül 2014 - 22:19Işid operasyonuna katılmamak için türkiye'nin tek bahanesi bu rehinelerdi. Bunlar kurtarılmadı, bizzat ABD tarafından teslim edilerek türkiye'nin bahanesi ortadan kaldırtıldı. Buyrun şimdi savaşa..

           Popüler İçerikler

           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...