Hayvanlarda Bilgi Aktarımı

godnowishere godnowishere diyor ki;
Videoda göreceklerinizi sıradan bir şekilde, eğlenceli bir video olarak izleyebilirsiniz. Bu, pek tabii mümkündür. Ancak izlerken, bilimsel açıdan düşünmenizi istediğimiz bir şey var: bilgi aktarımı. Bir türün, bir bireyinin, edindiği (dolayısıyla öğrendiği) bir bilgiyi, bir diğerine aktarabilmesi için birçok şeye ihtiyaç duyar: öncelikle bu motor fonksiyonları kontrol edebilecek kadar gelişmiş bir beyin lazımdır. Sonrasında bu beyin, bireyin kendi türünden bireyleri tanıyabilecek ve tür haricinde olanları ayırt edecek kadar algı gücü yüksek olmalıdır. Dahası bu beyin, kendisindeki bilgileri bir diğerine aktarmasının onun belli bir sorunu çözmesinde faydalı olabileceğini fark edebilecek kadar evrimleşmiş olmalıdır. Bu tip beyinleri birçok hayvan grubunda görmek mümkün olsa da, özellikle memeliler bu konuda özel bir üne sahiptir.

Videoda izleyeceğiniz köpek de, esasında son derece basit ve içselleştirilmiş bir özellik olan "merdiven inme" davranışını, yavrusuna aktarıyor. Bunu yaparken sergilediği davranışlar ve jestler, aklından geçenleri okumamıza katkı sağlıyor.
Kategori: Genel
sitene ekle
Etiketler: Hayvanlarda bilgi aktarımı hayvan zekası köpek
8 01 Ekim 2014
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • :allegra:
  :allegra: 01 Ekim 2014 - 22:18suratını ısırırım senin eblek seni.
  +5

Tüm Yorumlar

 • :allegra:
  :allegra: 01 Ekim 2014 - 22:18suratını ısırırım senin eblek seni.
  +5
  • urantum
   urantum 01 Ekim 2014 - 17:46her bir sikide evrime bağlayınca, çocuğuna demir saplandığında akacak kan damarda durmaz diyen amcaya benziyorsunuz.
   -2
   © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...