Pakistan'da Okulu Basan Taliban Askerleri

davros davros diyor ki;
Pakistan, ülke tarihinin en kanlı eylemlerinden birinin yasını tutuyor. Üç günlük yas ilan edilen ülkede bayraklar yarıya indirildi. Bütün partiler bir araya gelerek ortak hareket etme konusunda anlaştı. Başbakan Navaz Şerif de 2008'den beri askıya alınan idam cezasının terör suçluları için tekrar uygulanmasını ön gören yasayı onayladı. Şerif, "Daha önceden mahkeme tarafından suçlu bulunmuş teröristler idam cezasına çarptırılabilecek" dedi. Önceki gün Peşaver eyaletinde bulunan ve ordunun kontrolündeki okulda hayatını kaybeden 132'si çocuk 148 kurban için dün binlerce kişinin katılımıyla toplu cenaze töreni düzenlendi.

6 Taliban militanının gerçekleştirdiği katliamın yaşandığı okulun kapıları basına açıldı. Kan gölüne dönmüş salonlar, kurşun yağmuruna tutulmuş duvarlar, etrafa saçılan sıralar, vahşetin boyutunu gözler önüne serdi. Yetkililer, savaş alanını andıran konferans salonundan 100'e yakın cansız bedenin çıkarıldığını bildirdi. Uzmanlarsa Pakistan Talibanı'nın, Malala Yusufzai'ye verilen Nobel Barış Ödülü'nün intikamını almak için böyle bir saldırı gerçekleştirmiş olabileceğini söylüyor. 2012 yılında, bir Taliban kurşununun kafasına isabet etmesine rağmen hayata tutunan Malala, o tarihten beri kız çocuklarının okutulması için çaba harcıyor. Malala'nın çabaları bu yıl ona 'Nobel'e layık görülen en genç kişi olma' unvanını getirmişti. Okullar, Taliban'ın ana hedeflerinden biri olarak dikkat çekiyor. 2009-2012 yılları arasında 838 okulun Taliban saldırılarına uğradığı, bu sayının haftada 4 okula tekabül ettiği belirtildi.

Taliban militanları dün de Afganistan'ın Helmand kentinde bir bankaya saldırdı ve içerideki müşterileri rehin aldı. 3 saat süren çatışmalarda 5'i saldırgan, 3'ü polis 10 kişi hayatını kaybetti. Bankaya saldıran Afganistan Talibanı, dün ayrıca Pakistan'daki okul saldırısını kınadı. Pakistan Talibanı'nın üstlendiği saldırı hakkında yazılı bir açıklama yapan Zabuhullah Mücahid "Çocukları, kadınları ve masum insanları kasten öldürmek İslam'ın ana hükümlerine aykırıdır. Her grup ve yönetim bu hükümleri dikkate almalıdır" ifadelerini kullandı.

Saldırıyı üstlenen ve daha büyük katliam tehdidinde bulunan Taliban'ın Pakistan kolu, dün 148 kişinin katillerinin fotoğraflarını da yayımladı. Örgütün lideri Muhammed Horasanî tarafından yapılan yazılı açıklamaya, Peşaver saldırısını gerçekleştiren ve operasyonda öldürülen 6 militanın fotoğrafları da eklendi.

Peşaver'deki okul katliamında yaralanan 125 öğrencinin tedavilerine devam edildi. Ülkede birçok okulda kurbanlara saygı için ders zili çalmadı. Okul bahçelerinde toplanan binlerce öğrenci ölen akranları için dualar etti.
Kategori: Haber
sitene ekle
Etiketler: Pakistan'da Okulu Basan Taliban Askerleri 132’si Çocuk 141 kişi ölü Okul Katliamı Taliban Askerleri Taliban Pakistan
0 21 Aralık 2014
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • reichu
  reichu 21 Aralık 2014 - 17:28bana mı öyle geliyor yoksa sunniler emperyalizmin oyuncağı haline mi geldi bi yanda el kaide,işid,taliban öteki tarafta Amerika'ya karşı savaşmış Mehdi ordusu,hizbullah,iran bu ne şimdi
  +2
 • serseriyimm
  serseriyimm 21 Aralık 2014 - 17:22amk dugum ülkesinin yarisi El-Kaideci, istedigin kadar önlem almaya calis hep olacak hep olacak.
  +1

Tüm Yorumlar

 • kemalkılıcdaroglu
  kemalkılıcdaroglu 22 Aralık 2014 - 22:32Allah, bu manyaklardan İslamın öğrenilmeyeceğini bileceğinden, ateistleri anlayacaktır.
  • rapid37
   rapid37 22 Aralık 2014 - 13:43@bagdatlico

   Ben Müslüman'ım elhamdülillah. Hiç bir şüphem de yok. Bence sen protestan uşağı olup olmadığını sorgulamalısın. Pakistan'daki olayı nasıl açıklayacaksın?
   • bagdatlico
    bagdatlico 22 Aralık 2014 - 07:06@rapid37 üyeye cevap

    Bismillah,

    sen sünni misin?

    Sünni nedir? Sünnet ehli yani Resulullah Sav. ve onun temiz ashabının sünnetten anladığı uygulamanın icmaa olanlarının toplamı ise, (tasavvufcu olduğunu varsayıyorum) nasıl sen sünni oluyorsun. Dinde ne kadar bidat (toplu zikir, rabıta, himmet, medet, tevvessül vb.) iş varsa dine din adına sokan tahrif eden sizler değilmisiniz. Sonra yok selefi yok vahhabi dersiniz. Önce o salyalarını bir topla Vahap Allahu Teala nın adıdır. Kimse sizin kadar mesep taasupçusu veya şahısları put edinmiş değil, o hedef aldığınız Muhammed Abdulvahab ın talebeleri yani necd ülaması bile yeri gelir hocalarını varsa ilmi bir eksiği cevap verir uyarır. Sizler şeyhleriniz ve din adamlarınız ne derse desin şeriatın zahirine ters bile olsa yazılmayan hakikatler vardır kalb gözü bilmem ne safsatalarına sığınarak vardır bir bildiği dersiniz itaat edersiniz...

    Eğer dininde samimi isen bir araştır, aynı yerde buluşacağımıza eminim inşaAllah.

    İyi bil ki halis din ancak Allah a aittir. Biz yine ona geri döndürüleceğiz.

    Davamızın sonu Allah a hamd etmektir.
    -3
    • rapid37
     rapid37 22 Aralık 2014 - 00:19@reichu

     Bak bilmediğin halde daha önce yaptığın gibi yine götünden uyduruyorsun kardeşim. El Kaide, Işid, Taliban, Boko Haram vs. dediğin adamlar Vahhabi'dir. Sen onlara Vahhabi dersen de biz Selefi'yiz derler. Sünnilik'le alakaları Hanbeli mezhebine göre ibadet etmeleridir sadece. İnanç ve davranış olarak Sünnilik'le alakası olmayıp Sünniler'i de kafir olarak görürler.
     • reichu
      reichu 21 Aralık 2014 - 17:28bana mı öyle geliyor yoksa sunniler emperyalizmin oyuncağı haline mi geldi bi yanda el kaide,işid,taliban öteki tarafta Amerika'ya karşı savaşmış Mehdi ordusu,hizbullah,iran bu ne şimdi
      +2
      • serseriyimm
       serseriyimm 21 Aralık 2014 - 17:22amk dugum ülkesinin yarisi El-Kaideci, istedigin kadar önlem almaya calis hep olacak hep olacak.
       +1
       © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...