1932-1950 Yıllarında Türkiye'de 18 Yıl Okunan Türkçe Ezan

3.940 izlenme - 27 Aralık 2014
gameofthrones gameofthrones diyor ki;
atatürkün dindarlığını sorgulayan bir yapım daha. kimsenin iç dünyasını bilemeyiz bilmemiz de gerekmez bu icaraatleri çevresindeki dalkavukların da suçu olabilir. sonuçta bir gerçek olarak halk bunu benimsediği halde ülkede ezan türkçe okunmuş ve belgeselde iddia edilen hadiseler cereyan etmiş.
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: rıfat börekçi cumhuriyet gazetesi secret garden adagio nocture belgesel ezan bursalı atatürk din siyaset
20

Yorumlar

Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • kurmakoluvebidon
  kurmakoluvebidon 27 Aralık 2014 - 05:36Islam'i siyasete alet eden emevi zihniyeti olmasaydi; yalan hadislerle sapiklik, sapkinlik, cahillik basa gelmeseydi; ozellikle milli mucadele yillarinda Islam'i kullanan kopekler ingiliz ajanligi yapmasaydi, halki kuvay-i milliye'ye ve devaminda duzenli orduya karsi kiskirtmasalardi; bunlarin hicbirine gerek kalmazdi. Kimse sutten cikmis ak kasik degil; Turkiye siyasal islam'in ne denli rezil birsey oldugunu bugun iliklerine kadar hissediyor. Kuran'i Turkce okuyup anlamazsaniz, Islam'i hicbir zaman ogrenemezsiniz. Kendi kendinizi anlamadiginiz sozler fisildayarak kime neyi kanitliyorsunuz, beyinsizler surusu. Ben sahsen acip kendim Turkce okuyorum, anliyorum ve cok sukur muslumanim. Kuran'i Turkce'ye cevirttigi ve ulkemizi kurtardigi icin de Ataturk'e mutesekkirim. Allah razi olsun.
  Kuran, kac ayetinde "aklinizi kullanin" der ama bu gerzek sakirtler hala ayasofya'da iki rekat namaz kilarak cennete gireceklerini hayal ediyorlar. Allah'in soylemedigi soze inanana Kuran ne diyormus acaba bir acin bakalim sakirtler Aklinizi kullanin!!!
  +25
 • berryforeva
  berryforeva 27 Aralık 2014 - 05:54ne olurdu atatürk ün zamanında yaşasaydık amına koyim. o kadar sene içerisinde gidip geldik tayyibin iktidar olduğu seneye denk geldik şansımızı sikeyim.
  +25

Tüm Yorumlar

 • youla
  youla 07 Şubat 2015 - 00:19DİNİMİZLE OYNAMAYA KALKANIN ANASINI SİKİM
  • ay2476797065
   ay2476797065 01 Ocak 2015 - 22:46Siz hic arapca ayin yapmak isteyen avrupali amerikali gördünüz mü ? Bu islam adami kendi diline düsman eder
   +1
   • balthus
    balthus 29 Aralık 2014 - 22:05bi filmi orjinal dilinde izlemekle, dublajlı izlemek gibi bişey, yada madonna'nın söylediği şarkıyı ebru gündeşin türkçe okuması gibi, herşeyin orjinali iyidir, anlamıyorum diyosan oku öğren
    • takmadis
     takmadis 29 Aralık 2014 - 01:31ne güzel diyor oysa ki türkçe ; haydin namaza haydin namaza namaza uykudan hayırlıdır .... bu arap yaltakçışatının kaçı ezanın anlamını yazabilir ki ?..
     -3
     • takmadis
      takmadis 29 Aralık 2014 - 01:30sanki arapça dan trkçeye geçerken tersine çevrilmiş gibi alınan arap yaltakçısı tipleri anlamıyorum.
      • özeldosyayıalgel
       özeldosyayıalgel 28 Aralık 2014 - 16:58bu hainler ( evet o meşhur % 50 den bahsediyorum) 95 yıl öncede haindi hala hainler. herifin Allah la arasında samimi bir bağ kurmakla alakası yok. Ezan Türkçe okunursa her kelimesini anlayacağı için 5 vakit baskı hissedecek üzerinde, halbuki ne gerek var, birilerine yükle sorumluluğu, anlamadan etmeden ezbere yap bişeyler sıyrıl git daha kolay değil mi?
       • umtb1
        umtb1 28 Aralık 2014 - 11:50Kutlu Türk,Son Kağan ve Başbuğ Atatürk'ün yaptığı en iyi işlerden biridir.
        +1
        • balatlimahoni
         balatlimahoni 28 Aralık 2014 - 11:14Hayırdır birader. Ezan Türkçe olunca noluyo, dinden mi çıkılıyor? Ezan'ın, Namaz'ın Türkçe olması sizi niye bu kadar rahatsız ediyor. Yoksa insanlar din hakkında daha fazla bilgi sahibi olursa İslami ruhban kesimin elindeki güç gider diye mi çekiniyorsunuz?
         Araplar zamanında Türkler baskı ile İslam'ı empoze derken sıkıntı yok, Atatürk daha anlaşılır bir dille inanç gereklerinin yerine getirilmesi için ezanı, namazı Türkçeleştirince mi sıkıntı oluyor. Hayırdır, Tanrı motifiniz sadece Arapça diline mi hakim, başka dil bilmiyor mu? Yoksa Tanrı sadece arabın Tanrısı da bizim mi haberimiz yok. Kitabınız kolaylık olsun diye arapça inmişse bile namazın nasıl kılınacağı, hangi dilde kılınacağı yazıyor mu? Klasik "dinde birlik olmalı, Türk olmayan müslüman ezanı dinlediğinde anlayabilmeli" önermelerinden vazgeçin, Müslüman kardeşiniz biraz Türkçe öğrenirse Türkçe Ezanı anlayabilir, ya da öğrenme için zamanı olmamışsa da "ezan, namaz" kelimesi Türkçeleştirilmiyor zaten. Sorduğu sorunun içinde "ezan, namaz" geçtiği zaman anlarsınız zaten adamın ezanı, namazı sorduğunu.
         "Din özgürlüğüne dokunmak kim yaparsa yapsın büyük bi hatadır", sen bunu git Yezid bin Muhelleb, Kuteybe bin Müslim ve dinden dönenlere, dinden dönmeyip halifeye zekat vermeye yanaşmayanlara karşı savaşan Halid bin Velid'e anlat tosun yumurtası.
         +1
         • herif
          herif 28 Aralık 2014 - 06:13Mustafa Kemal'in pozitivist ve garpçı olduğunu hâlâ ısrarla anlamayanlar var. Kalkmışlar meseleyi Yaşar Nuri Öztürk'ün bozuk plak gibi tekrarladığı bir teori ile açıklamaya çalışıyorlar. Kitap tavsiye edecektim ondan da vazgeçtim, siz cahil kalın, bildiklerinizin daha fazlasını bilmeyin. Çünkü bilgilendikçe, mantıklı muhakeme etme istidadınız olmadığı için, iyice saçmalarsanız.
          +1
          • skapte
           skapte 28 Aralık 2014 - 05:29Kusura bakmasın kimse ama Ayasofya,Fatih'e ecdadıma yapılan büyük bir hakarettir kanımca. Türkçe ezana karşı çıkmayanları ise anlayamıyorum gerçekten. Dini emri arapça kardeşim,manasını öğrenmek isteyen zaten araştırır öğrenir. Savaş bunun için değildi,insanlar dinleri için ülkeleri için savaşır. Din özgürlüğüne dokunmak kim yaparsa yapsın büyük bi hatadır. Hiç birşeyi takmasanda Allah nidalarıyla yaşadığın toprakları kanlarıyla sulayan Şehitlerimize ve inançlarına saygı duy.
           -3
           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...