Türkiye'nin Aydınlık Yüzü Köy Enstitüleri

cinscocuk cinscocuk diyor ki;
Hasan Ali Yücel'in çabalarıyla kurulan köy enstitülerinin kuruluş hikayesini içeren bir videodur. Video Can Dündar'ın belgeselinden alıntıdır.
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: Can Dündar Köy Enstitüleri Hasan Ali Yücel İsmet İnönü Adnan Menderes
65 31 Ocak 2015
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • emre2014
  emre2014 31 Ocak 2015 - 13:26EKŞİ SÖZLÜKTEN ALINTIDIR:köy enstitülerinin kapatılması türk halkı üzerinde uygulanan sistematik cehalet projesinin başlangıç noktalarından biridir..
  +29
 • emre2014
  emre2014 31 Ocak 2015 - 13:25Köy Enstitüleri kapanması amerikan emperyalizmin baskıcı sonucudur .
  +24

Tüm Yorumlar

 • kemalkılıcdaroglu
  kemalkılıcdaroglu 01 Şubat 2015 - 16:26Öğrencilerime kapitalist toplumun doktor da olsanız size bulunduğunuz eğitime göre iş vermeyeceğini, demircilik,marangozluk vb el işleri öğrenmelerini söylüyorum. Öğrenciler kızıyor ama büyükler anlıyor.
  +1
  • rivne
   rivne 01 Şubat 2015 - 13:16bu okulları kapatanların ak.
   +4
   • berryforeva
    berryforeva 01 Şubat 2015 - 10:57iyi ki kapatıldı, batı kültürü aşılanacaktı diyen sığır arkadaşlarım.
    kapatıldı da ne geçti? yozlaşmayı önleyebildiniz mi? daha beter oldu. paralel evrene inanır mısın? şimdi paralel evrende olduğunu düşün, köy enstütisi projesinin gerçekleştirilip başarılı olduğunu düşün, bak bakalım ne düşüneceksin.
    +1
    • berryforeva
     berryforeva 01 Şubat 2015 - 10:54adının köy olduğuna aldanmayın, bu bir kalkındırma projesidir. geri kalmış köy halkını şaha kaldıracaktı, ülke level üstüne level atlayacaktı. şimdi bazı cehaletliğinden mutluluk duyan sığırlar bu projenin ne olduğunu anlamaz. insan yetişecekti, cehalet sıfırlanacaktı. şimdi sen dersin uçak mı üretiyorlar, arabamı üreticeklerdi dersin çünkü anlamıyorsun sığırlık beynini ele geçirmiş hipnoz olmuşsun. insana olan yatırımın milyar dolarla ölçüşemeyeceğini anlayamazsın çünkü kapasiten yok.

     şimdi bu köy enstitülerini kapatılmasına, projenin kaldırılmasında emeği olan herkes birer vatan hainidir. insanlar bunu unutsa da, tarih unutmayacaktır hepinizi birer insanlık , vatan haini olarak hatırlayacak. milyonlarca kişinin hakkına geçtiniz bu dünyada olmasada öbür dünyada hakettiğinizi bulacaksınız.

     köy enstitüleri kapatılmasaydı şuan ülkede çok farklı yaşıyor olacaktık bu proje türk tarihinde en yüce, en kıymetli, en zekice hazırlanmış bir projedir. belki anlaması zor ama kurtuluş savaşından dahi önemli bir projeydi bu.

     günümüzde anadolu halkına hala bu köy enstitüsi maalesef gerekli. şuan bile gerçekleştirsek önümüzdeki 30-50 yıl mükemmel bir refah seviyesini ulaşırız.
     • 90lardacocukolmk
      90lardacocukolmk 01 Şubat 2015 - 02:23ismet pasa denen Ermeninin rusya ziyareti sonunda dinsizligi yaymak icin ordan ithal ettigi fitnedir.
      -13
      • Three Dimensions
       Three Dimensions 01 Şubat 2015 - 01:42Köy Enstitülerine "Kerhane" diyen ve onun devam zihniyetini Keiran Lee kucağa alıp siksin. Daha ne diyeyim ki
       +5
       • heyavhe
        heyavhe 01 Şubat 2015 - 00:29Köy enstitülerinin halkın gelişimine katkısı olduğunu sürenler olduğu kadar, köy enstitülerinin köyleri batı kültürü ile boğmaktan başka bir işe yaramadığını iddia eden yazarlada var. Bu açıdan "lan bu köy enstitütlerini savunanların hepsi komunist" demek kadar köy enstitülerine karşı olanların hepsi "kara cahil" demekte yanlıştır diye düşünüyorum. Sonuçta köy enstitülerini en fazla eleştirenlerden biri de rahmetli Atilla İLHAN'dır. Atilla İlhan gibi insanların cahil olduğunu iddia edemeyiz heralde. Tıpkı Köy enstitülerinin faydalı olduğunu söyleyen yazarları cahillikle itham etmekte olduğu gibi. Olayları direk karşı tarafı suçlamadan objektif bir şekilde kişiler üzerinden daha çok dönemin şartları içersinde değerlendirdiğimiz zaman Türkiye bir yerelere gelebilir sanırım. Yoksa ancak birbirimize komünist gerici demekten öteye gidemeyiz. Saygılarımla!
        +1
        • ay2134042646
         ay2134042646 31 Ocak 2015 - 23:13kimlerin katilmadigini zaten can dundar soylemedende anlamak guc degil. gerekce ise koy agalarinin koylunun bilgilenmesini istemeyisi. bilgilenseler ne olur? aganin agzina sicarlar. ama bu ulkede patron-isci iliskisi sahip-kole iliskisi gibi. adam bilgilensinler istemiyor resmen. ataturk su dp grubunun ve sonradan gelen yancilarininda kokunu kazisaymis gercekten bugun cok ilerde olurduk.
         +1
         • yasin78
          yasin78 31 Ocak 2015 - 20:21Hay Ne Enstütüymiş be Kardeşim 60 Yıldır Anlata Anlata Bitiremediniz be. Anadolu da Millet Aç Ekmek Karneyle Dağıtılıyor. Ama Siz Keman Dersi Veriyorsunuz Pehhhh. Üstelik Binlerce Yıllık Anadolu Kültürüne Ters Olduğu Halde....
          -16
          • Bilinc6
           Bilinc6 31 Ocak 2015 - 19:11o çocukları tarafından kapatılması sebebiyle, akp ve akp seçmeni ve tiki kemalistlik oluşmuş, solculuk en korkunç ideoloji olarak görülmüştür, cahilin mutlu olmasını sağlamıştır
           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...