Merkez Üssü Amerika: Etiketteki Kan - Al Jazeera Türk Belgeselleri

ugurgallen ugurgallen diyor ki;
2012 yılında Bangladeş’teki bir fabrikada çıkan yangın, dikkatleri, yıllık bütçesi milyar dolarları bulan dünya markası Walmart’a çevirdi. İş güvenliğinin olmadığı sağlıksız ortamlarda çalışmaya mecbur kalan işçiler, bu fabrikada Walmart’a ait ürünlerin üretimini yapıyorlardı. Ülke tarihindeki bu en büyük fabrika yangınında en az 112 kişi öldü, yüzlerce kişi de yaralandı. Belgesel, yangından sağ kurtulmayı başaranların gözünden olayı aktarıyor. Ayrıca küçük yaşlardan beri geçimlerini sağlamaya çalışan insanların maruz kaldıkları emek sömürüsünü de gözler önüne seriyor.

Al Jazeera Türk Belgeselleri: http://www.aljazeera.com.tr/konular/al-jazeera-ozel
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: amerika walmart market
7 03 Mart 2015
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • haykoturk
  haykoturk 03 Mart 2015 - 21:37bu wallmartın değil bangladeşin sorunu aq.. yasalarla iş güvenliğine tedbirini al..asgari ücreti arttır.. olsun bitsin.. bunun wallmart lane alakası var.. bizim ülkemizde olduğunu düşünürsek.. asgari ücret 870 küsür tl.. bu şirket bu ücrete işçi çalıştırırsa bu hükümetin suçu mu olur yoksa wallmart ınmı..
  +12
 • Kader.YAZILMIŞ
  Kader.YAZILMIŞ 03 Mart 2015 - 21:40Kapitalizme sokup sokup çıkarmış, gerçi kapitalizme sokan sokana ama en çok sokan da yine kapitalizm.
  +5

Tüm Yorumlar

 • lahoyaaa
  lahoyaaa 04 Mart 2015 - 15:58kenankiraner bangladeş hakkında biraz araştırma yap istersen. 1971 de pakistan-hindistan savaşı sonrası bağımsız olmuş bir ülkeden söz ediyoruz. 150 milyon nüfusu var ve nüfuz yoğunluğu en yüksek ulkelerden biri. yani nüfusunu doyuracak yeterli toprakları yok. ormanları tarıma açtıklarından ormanlerı kalmamış. kuzey-güney arası 625 kilometre, doğu-batı arası 304 kilometre olan bir ülkenin 150 milyon insanını doyurmasını beklemiyorsun sanırım. olmayan madenlerinden söz etmiyorum bile çünkü kaynakları sıfır.
  yani tamamen kapitalistlerin insafına kalmış eli kolu bağlı bir ülke. sence 400 milyar dolar ciro yapan dünyanın en vahşi şirketinde vicdan arar mı? şöyle bir örnek vererek cevaplayayım. dünyada insan kanına büyük rağbet olsun ve bunun uluslararası yasalarda zemini olsun ve walmartta bu kanı marketlerinde satsın. o cılız zavallı bangladeşlileri inekler gibi sağım cihazlarına bağlayıp kanlarını sağarlar. abartmıyorum gerçekten yaparlar.
  +2
  • tosiiso
   tosiiso 04 Mart 2015 - 15:24Alınması gereken önlemleri wallmart,gap gibi büyük şirketler teşvik etmeli. Ama tabi suç yine de iki tatafın. olan yine masumlara oluyo kodumun düzeninde
   • enazdört
    enazdört 04 Mart 2015 - 15:22@haykoturk
    söylerken güzel ama uygulamaya gelince öyle olmuyor ne yazık ki.

    Küresel piyasa iş güvenliğine bakmaz. Senin ülkeni kalkındırmak için iki yolun var, ya kendin üretip kendin satacaksın ya da yabancı sermaya gelecek senin ülkendeki iş gücünü kullanıp sana para kazandıracak sonra da ürünleri yurtdışında kendi ağında satacak.

    1. yi yapabiliyorsan ne güzel. Kendi ülkende üretirsin satarsın.

    ama ikinciyi yapıyorsan, senin işçi güvenliği için attığın her adım yabancı sermayenin senin ülkenden kaçması demek. Çünkü adama ekstradan masraf çıkarıyorsun. Şimdi Avrupadan bir şirket fabrika açacak olsa ucuz iş gücü olan, sosyal güvenlik ve iş güvenliği olmayan ülkelere bakar. Çünkü işi en ucuza yaptırma peşindedir. Bu da iş güvenliğinden ödün vermeyi, ölen-hastalanan işçilere mahkemede para kaybetmemeyi gerektirir. Bu yüzden işçiye en az değer nerede veriliyorsa şirketler de gider fabrikasını o ülkeye kurar.

    Bizim ülkeyi ele alalım. Emlak dışında ülkeye iç kaynaklı para kazandırabilecek bir sanayi sektörü yok. Bu yüzden de yabancı sermayeyi getirmek zorundayız.
    Bu da asgari ücretin açlık sınırının altında kalması, iş güvenliğinin olmaması, işçilerin mahkemeye gitme şansı olmadan cebine para sıkıştırılıp susturulması demek. Hepsi de son yılda defalarca yaşadığımız şeyler.


    Niye ülkede 3 çocuk yetmez diye bağırıyorlar sanıyorsun ? Üretim olmayan bir ülkede ne kadar insan o kadar iş gücü.. Niye o kadar suriyeli alınıp merdivenaltı çalıştırılıyor ? havadan 2 milyon kişi iş gücü kazandığın için.

    Yabancı sermayeyi ülkede tutamazlarsa şu anda ülke ekonomisi çöker. Zaten gittiğimiz nokta da o.


    Bunları desteklediğimden değil, sadece gerçekler böyle. O yüzden bu wallmart'ın sorunudur ama aynı zamanda ülke ekonomisini bok gibi yöneten politikacıların da sorunudur.
    +1
    • biralexdegil
     biralexdegil 04 Mart 2015 - 14:41valmarta kadar gitmeye gerek yok lc coollezione vs türk markalarıda bangladeşte üretim yaptırıyor
     • usturasızkemal
      usturasızkemal 04 Mart 2015 - 11:47kenankiraner haklısın ama bak lahoya nında dediği gibi ülke fakir ve üretimi alıp insanların geçimini sağlamalı walmart haklı falan diyemeyiz. ülke mecbur olduğu için üretiyor bana göre
      • kenankiraner
       kenankiraner 04 Mart 2015 - 10:25lahoyaa, 0 suçlu olan hükümetlerdir. Sence bundan haberi yok mu hükümetlerin, bu alavare dalavareden haberi yok mu sanıyorsun. Hükümetlerin asli görevi nedir, refah düzeyini arttırmak değil midir, Walmart kim bilir kimlere rüşvet yediriyor.
       +1
       • lahoyaaa
        lahoyaaa 04 Mart 2015 - 06:10haykoturk elbetteki devlet yasalarla önlem almalı fakat walmartın suçu ne diye sorarsan senin videoyu izlemediğini varsayarım. adam 05:15 ile 05:57 arasında walmartın vahşi kapitalizmini yani suçunu anlatıyor. tabii olarak senin düşünceni anlıyorum patron seviciliği ve kırbaçlanmayı fantazi sanan o kadar büyük yığınlarsınız ki.

        not: bangladeş sömürüye karşı yasa çıkarsa adamlar başka fakir ülkelere gidecek. dünyada yeterli beslenemeyen milyarlar var. ve bu vahşi kapitalizm tüm insanlığı fazlasıyla doyuracak gıdayı üretmesine rağmen asla yeterli beslenmelerini istemez.
        +3
        • pinek87
         pinek87 03 Mart 2015 - 23:39böyle bir belgeseli al jazeera'nin yapması da ironik mi olmuş ne olmuş...
         +3
         • babanizim
          babanizim 03 Mart 2015 - 23:01Bangladeş de üretim yaptıran, GAP in en sikik tshirt ü 40 lira... sikeyim alanı aldıranı..
          +4
          • lucifear
           lucifear 03 Mart 2015 - 22:39walmart her zaman daha ucuz gerçekten. Kanada da yaşıyorum. target magazası walmart yüzünden tüm kanadadaki subelerini kapattı.
           +1
           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...