İnsan Beynini Bu Kadar Özel Kılan Ne?

Edison Edison diyor ki;
Bilimsel dayanaklara dayanmayan hipotezleri savunan insanların her zaman savunduğu şeylerden birisi İnsan beynidir. Madem bu kadar yakın akrabayız neden bizim kadar zeki değil bu primatlar diye sorarlar ve bunu bir yaratıcının olması gerekliliğine bağlarlar her evrim tartışmasında.

Bu sorularımıza Brezilyalı sinirbilimci(neuroscientist) Suzana Herculano-Houzel cevap veriyor. Bize paylaşmak, alkışlamak düşüyor.
Kategori: Çüşşşş
sitene ekle
Etiketler: bilim evrim beyin insan zeka akıl ted yaratılışçılık saçmalık
52 19 Mart 2015
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • conybi
  conybi 19 Mart 2015 - 23:50Bugünkü aklımızı milyon yıl önce pişirmeyi bulan atalarımıza borçluysak. pişirmeyi akıl eden atalarımız, pişirmeyi akıl edebilen beyni neye borçlu amk
  +12
 • Edison
  Edison 19 Mart 2015 - 17:49Bu videoyu izleyen kişiler arasında sağır insanlarda var. Dolayısıyla alkış, vb. gibi duygu belirten hareketler sesler sağır insanlar için altyazıda belirtilir.
  +9

Tüm Yorumlar

 • murat_c
  murat_c 22 Mart 2015 - 20:13@conybi insanın ateşle tanışması kendi ateş yakmasından öncedir. Yani yıldırımlar sonucu oluşan yangınlar aşağı yukarı 1 milyon yıl önceki atalarımızı ateşle çoktan tanıştırmıştı. Pişirmeyi akıl etmek ise şöyle. Aynı senin bugün patatesi ya da eti çiğ yerken çiğnemede zorlanman, sindirirken karnının ağrıması ve bunları yapmanın oldukça vakit almasını onlar da yaşıyorlardı. Yangınların olup geçtiği arazilerde yanmış(pişmiş) gıdaları yemek kendileri pişirmeye başlamadan önce de yaptıkları bir şeydi. (Tam da bununla ilgili çağdaş bir belgesel var linkini bulursam paylaşırım.) Bu pişmiş gıdaları yemek bu videodaki kadının anlattığı faydalara sebep oldu. Bundan sonra pişmiş yemeğin hem lezzetli hem de sindirimi kolay olduğunu bilen atalarımız ateşi kendileri yakmaya başlamalarıyla beraber pişirmeye de başladılar. Umarım aydınlatıcı olmuşumdur.
  +1
  • thedirector
   thedirector 20 Mart 2015 - 23:27adamlar profesörleri ne güzel lan tam milf.bizdekilerde dolmuşçu götü var amk:(
   -4
   • cidav
    cidav 20 Mart 2015 - 16:44et ise eğer mesele, piştiğinde protein kaybı yüzde seksen..hız çiğneme yutma mevzusuysa bi aslan leopar vs 10 dakka da yiyor besinini..yeriye kalan zaman yatış.. e o zaman onların süper zeki yaratıklar olması gerekiyordu..insanın 30 milyon yıllık hikayesi sadece pişirmeyle açıklanamaz.şeker,dik yürüme,alet kullanma vs binlerce farklı durum insanı bu hale getirdi..
    • kadirdeli
     kadirdeli 20 Mart 2015 - 14:38Videodan anladığım kadarıyla biz sıçan değilmişiz. Sıçan kim peki ?? :)
     • ifyavuz
      ifyavuz 20 Mart 2015 - 10:15Bence asıl önemli pay rakıyı bulanların. Meze falan derken 3 günlük enerji konusunu çözüyoruz.
      -2
      • brokolireyiz
       brokolireyiz 20 Mart 2015 - 05:53yine yanıtlamıyor sorunu. çünkü: http://tr.wikipedia.org/wiki/Ateş

       farklı zamanlarda toplumlar görüldüğü üzere ateşi farklı şekillerde kullanmışlar. üstelik kadının bu "hipotez"i kendisine ait ve araştırılmaya fazlasıyla açık. aslında muhabbet ironik bir şekilde yine başa dönüyor ve basite indirgeniyor. şöyle ki: vahşi doğada barınan bir takım primatlar da yiyeceğini henüz pişirmiş değil ve neden bu kadar uzun bir dönemde sadece biz pişirdik.

       oyun bile oynarken bir şekilde en zayıf adam dahi elbet gelişirdi az çok. insandan başkasında tık yok.
       +4
       • ogulcan26
        ogulcan26 20 Mart 2015 - 04:04conybi az daha pişir yemekleri
        -1
        • cukcuk
         cukcuk 20 Mart 2015 - 01:08Bir sorun daha var. Yiyeceklerini pişirmeyi neden sadece biz keşfedebildik?
         +5
         • erectus dominus
          erectus dominus 20 Mart 2015 - 01:05insan beyni kadar onemli bir varligimiz da basparmak. nesneleri cok buyuk bir hassasiyetle tutmamizi saglayan sey olur kendisi. bir balina istedigi kadar zeki olsun uzuvlari ve yasadigi ortam zekasinin sinirladigi icin gelisme gosteremez.
          +2
          • camadan84
           camadan84 20 Mart 2015 - 00:37Eeee ne anlattı bu şimdi. Neyi bulmuş?
           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...