Musa Eroğlu - İpek Mendil (Celal Oğlan - 1985)

1.167 izlenme - 05 Mayıs 2015
kadirdeli kadirdeli diyor ki;
Musa Eroğlu, Yavuz Top, Arif sağ ve Muhlis Akarsu'nun birlikte çıkarttığı Muhabbet Serilerinden üçüncü albümde yer alan, Sivas'a ait İpek Mendil (Celal Oğlan) türküsünün dinliyoruz. Benim için çok büyük bir nostaljik değeri var. Umarım sevenleriniz vardır. Sevgilerle.

''celal oğlan (celal kulmaç) 1920 doğumludur. bir kız ikisi erkek olmak üzere üç kardeşi daha vardır ve masrafı azaltmak için düğünlerinin birlikte yapılması düşünülmüş ancak celal oğlan düğün zamanı rahatsızlanarak bayrakların kalktığı gün (sanırım düğünün ilk günü oluyor bu) göçüp gitmiştir.

hikaye hazin olduğu için destanlaşır. (70'li yıllara kadar trenlerde, toplu yerlerde böylesi hikayeler birkaç sayfa halinde basılarak satılırmış ve bunlara da ''destan'' denirmiş, bunu da kaydedelim). celal oğlan'ın nişanlısı döndü tarafından yakılan ağıt, ciğeri yanan başka döndülerin de eklemeler yapmasıyla uzar gider. (bilinen dörtlük sayısı 103 imiş varın gerisini siz hesap edin). sonra türküleşir, bir ipek mendil olur dilden dile dolanır.

sivas düğünlerinde bulundunuz mu bilmem. orada düğünün son günü gelin almaya giderler ve oğlan evinin önünde o gün sabah davul-zurna ''celal oğlan havası''nı ''vurur''. etkileyicidir. şehir, dünyadan kâm alamadan, düğün gününde göçüp gitmiş bir evladının hatırasına hürmetini göstermekte, onu hala unutmadığını belirtmektedir gibi gelir.''
Kategori: Müzik
sitene ekle
Etiketler: musa eroğlu türkü müzik celal oğlan 1985

Yorumlar

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

© 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...