Fukuşima Nükleer Felaketi Belgeseli

duslemselboyut duslemselboyut diyor ki;
Uzmanlar, Çernobil'den bu yana gerçekleşen en büyük nükleer felaketin nedenlerini araştırıyor.Bugün (14/04/2015) temeli atılacak Akkuyu Nükleer Santraline karşı bir Fizikçi ve Medikal Fizik uzmanı olarak bu santrale bu yönetim yüzünden karşı çıkarken Nükleeri Fıtratını merak ediyorum.
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: nükleer enerji akkuyu mersin japonya Fukuşima belgesel felaket
12 14 Nisan 2015
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • toto schillaci
  toto schillaci 14 Nisan 2015 - 17:16ulan 1 kb internetin var neden tivibudan kayıt yapıyon!? kendi bilgisayarım donuyor sandım.
  +5
 • amuyasvili
  amuyasvili 14 Nisan 2015 - 18:30Akkuyu'nun kapısına bir maşallah, bir nazar duası... oldu bu iş!!!
  +4

Tüm Yorumlar

 • duslemselboyut
  duslemselboyut 15 Nisan 2015 - 17:53@gameoverclocker aldığım eğitimler ve sonuç olarak mesleğim gereği bahsettiklerinin bir çoğuna hakimim. Radyasyon dediğin mevzunun PARDON U yoktur. Bahsettiğin enerji üretim mekanizmalarından elde edilecek enerjiyi azımsama ve aklını sadece bu sistemlerle kısıtlama. İnsanlar artık denizdeki dalgadan enerji üretebiliyorlar. Bu ülke coğrafi ve jeolojik olarak oldukça verimli bir arazide. Enerjide dışa bağımlılığa tabiki hayır ama ne zaman en son Petrol araştırması yapıldı bu ülkede, neden zamanında bulunan kuyuların üzerileri kapatıldı ? Neden BOR cevherinin dünyada en çok olduğu coğrafya olmamıza rağmen bu konuda bir sesimizi duyuramıyoruz ?
  NEden bu ülkede binlerece fizik mezunu işsiz? neden okunmuş fasulye projesi yapar bir çocuk ? Neden bizim bir çok lisemizde fizik labaratuarlarındaki materyaller hala jelatininde el değmeden muhavaza edilir vs vs vs.
  Nükleer santraller, madende vefat eden işçiler için "bu işin fıtratında var" diyenlerin yönetebileceği teknolojiler değildir. Bakın Termik santraller çatır çatır satıldı. Devlet elindeyken ayda (ortalama) 1 hafta yatan arıza veren santral şimdi özel sektörde nasıl full time çalışabiliyor? 30 yıl sonra bu santralin akıbeti ne olacak ? kimlere peşkeş çekilecek ? Yazacagım cok sey var neyse sie et. Son olarak
  Okunmuş Radyasyon Projesi için de umarım şimdiden bir ar-ge başlatılmıştır.
  • gameoverclocker
   gameoverclocker 15 Nisan 2015 - 12:20Bak sevgili kardeşim; her platformda özellikle anlatmaya çalışıyoruz ki bu akp projesi olmasın. Bak canım benim enerji üretiminin bir çok maliyeti vardır. - yan yana gelerek ne olacağı tartışılır. Azıcık araştırsan sende anlayacaksın ama ne yazıkki şu ideoloji gözlüğünü bir çıkarsan.

   Bak kardeşim. Üretilecek enerji; nükleer güç santralinin 4 bin 800 MW Kurulu güç kapasitesine sahip olması planlanıyor - See more at: http://www.akkunpp.com/mersin-turkiyenin-enerjisine-enerji-katacak#sthash.5IJiwsnz.dpuf

   Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Türkiye'deki_enerji_santralleri_listesi

   Peki sevgili kardeşim bu güç üretimi ile nefret ettiğiniz kaç adet termik santral atıl hale gelebilir biliyomusun en basit hali ile 4 yada 10. Bu ne demek o bölge insanının zehirlenmesinin azaltılması ve kanser riskinin azaltılması.

   Peki kaç adet HES atıl hale gelebilir. 2-10 arası . Buda o çevredeki ekosistemin kurtulması demek. Bunu istemiyormusunuz.

   Bazı arkadaşların güneş paneli diyecekler var onada bakalım (Ev çatıları için kurulabilirler ama yetersiz)1 MW`lık bir santral kurmak için yaklaşık 20 Dönüm araziye ihtiyaç vardır. Buda 4800 * 20 dönümlük verimli - verimsiz arazinin atıl olarak panellere ayrılmasıdır.
   Buğday ithalatına karşı çıkan biri olarak sövdürtme.

   Rüzgar gülleri ise verimsel ve özellikle göç yollarına takılan bazı mini problemleri var.

   Eğer bu işi akp yada her hangi başka bir ideoloji ile savunursan yada yerersen abi git başka yoldan söv hırsız de, ne bilem başka hükümet yapsın de. Ama inansanızda inanmasanız da bu enerji türü bizim için çok gerekli. Elin Fransası 50 üzerinde nükleer sandtrali varken, ermenistanda 1 adet varken iranın ne halt ettiği ortada ike abi bırakın ideolojiyi.
   Soma 301 kişi öldü dediniz termik kapatılacak deseler yok derseniz.
   • ozfidelio
    ozfidelio 15 Nisan 2015 - 12:07bu hölöööğcü zihniyetin anlamadığı dünya bu teknolojiyi terkediyor bizde en fazla 20 yıl sonra "aaa bu gerekli değilmiş baaaaaağğğğk almanlar artık kullanmıyor" deyip kapatacağız bu yatırım bildiğin BOŞ yatırım şu anda sadece hatay bölgesindeki devlet arazilerine kurulacak güneş enerji santralleri tüm türkiyenin ihtiyacının fazlasını karşılıyor yatırım maliyetide 3 nükleer santral kadar kullanımı SONSUZ burayı iyi okudunmu akpli? SONSUZ ayrıca üretim maliyetleri nükleer santralin yarısından bile azdır. buda sana ucuz elektrik olarak döner bugün almanyanın aldığı GÜNEŞ türkiyenin yarısından bile azken adam bu enerji türüne yöneliyor biz neden yapmıyoruz? çünkü senin gibilerin şişirdiği bilimesellikten uzak bir hükümet var başımızda dolayısıyla bunun sorumlusu sen olacaksın.
    +1
    • ozfidelio
     ozfidelio 15 Nisan 2015 - 11:58Hölöööööğler izlesin biz zaten biliyoruz
     +1
     • gurselyigit
      gurselyigit 15 Nisan 2015 - 02:46siyasi hırs yüzünden modern gelişmelere karşı olan bir toplum grubu olabilir mi ya olabilir mi yaa lan yeter ben utanmaktan bıktım susun lan.

      ayrıca nükleer santralin yüzde yüz güvenli olması diye bişey olabilir. hangi araç yüzde yüz güvenli ama kazada ölenler ölünce aracı yapanlar mahsus yaptı bunu diyebiliyor musun. off off kafayı yiyecem.
      -2
      • 4014
       4014 14 Nisan 2015 - 23:57Nükleer santralin gerekli tabiki ama bu ülke insanını hepimiz biliyoruz asla olmaz dediğimiz her şey oldu bu ülkede şaşırma duygumu kaybettim artık bu insanın eline nükleer verir isen ne olur felaket olur
       • nostaljibenmisim
        nostaljibenmisim 14 Nisan 2015 - 21:42Ben santralin yapılıp patlamasını çok istiyorum, görsünler ebesininkini.
        -2
        • cincibirgazoz
         cincibirgazoz 14 Nisan 2015 - 21:16nükleer santral projeleri yaklaşık 30 sene önce gündeme gelmiş yer tespitleri yapılmış ancak kaynak yetersizliğinden projeler uygulamaya konulamamıştır.hatta sinoptaki kurulması planlanan santralin zemin sondajları tam 30 sene önce yapılmıştır mta tarafından.isteyen araştırıp görebilir.bunları ısıtıp ısıtıp koymanın hiçbir manası yok.bütün dünya nükleer enerji kullanırken ne bu biz yapamayız biz edemeyiz tavırları ya.lan arkadaş ağrıya 10 km uzakta ermenistanın metzamor nükleer santrali var.hemde 50 yılı aşkın zamandır faaliyette.ömrü dolmasına rağmen adamlar hala işletiyorlar.hiç bu santrale yönelik bir eylemi var mı bu çevre örgütlerinin?cevabı hepinizi biliyorsunuz yokkk yokk.bu ülkenin yıllık ithalatının yüzde 70 i enerjiye gidiyor el insaf.gönül ister ki yenilenebilir enerji kaynakları yeterli olsun ama malesef yetmiyor.
         +1
         • gamedogg
          gamedogg 14 Nisan 2015 - 21:14Biliyor muydunuz?
          - Almanya'nın toplam güneş enerjisi üretim miktarı 20 nükleer santrale eşit.
          - Türkiye Almanya'dan rüzgar, güneş ve deniz akıntısı olarak daha verimli bir ülke.
          - Nükleer santrallerin atıkları asla yok edilemez, toprağa betonla gömülür.
          - Nükleer santraller ne kadar güvenilir olursa olsun, doğal afetler, terör saldırıları gibi durumlarda Anadolu'yu binlerce yıl yaşanılmaz hale getirebilir.
          - Nükleer santrallerin yapımı pahalı, yıkımı-sökümü yapımından daha pahalıdır.
          - Nükleer santralin yapım maliyeti 22 milyar dolar.
          - Nükleer santral Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını çözemez çünkü Nükleer santraller için uranyum gerekmektedir.
          - Mersin Akkuyu'yu yapan şirket, Çernobil santralini yapan rus enerji şirketidir.
          - Almanya Nükleer enerji santrallerinin tamamını 2022'de kapatacak.
          - Japonya yapımı ve ihalesi süren santrallerin tamamını fesh etti.
          - Nükleer santraller bir prestij göstergesi değildir. Bugün azgelişmiş ülkelerde de nükleer santraller var.
          - Nükleer santrallerin ülke imajını güçlendireceği iddiası, tıpkı AKP'nin diğer iddiaları gibi ülkemizin insanlarının komplekslerine oynamaktan, ezilmişliğini kullanmaktan başka birşey değildir.

          Grinpisi sikim, olan bize olacak.
          +3
          • ykbb
           ykbb 14 Nisan 2015 - 20:44amerikaya koşa koşa giderler diyeni de gördük çok şükür..amk evladı demiyor ki ülkede ki en sik işi bile beceremeyen bir millet nasıl nükleer enerji işini becerek..sanki biz nükleer santraldan korkuyoruz anasını satayım..benim korktuğum bu işi becerebilecek miyiz..japonyada adamlar sırf radyasyonu engellemek için kendi hayatlarını ortaya koyabiliyorken bizim millet kendi götünü korumak için kaçmazsa birşey bilmiyorum..onu da geçtim adamlar da para gani gani..lan bende de bok gibi para olsa sikimde olmaz lan patladımı..ver elini isveç,ver elini norveç kaçamayan senin mallarda umrumda olmaz lan..
           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...