İbadethane Olarak Kullanılan Kızılay Metro İstasyonu

4.951 izlenme - 20 Nisan 2015
hepi kıro hepi kıro diyor ki;
sonu gelmeyen uzun saflarıyla, sıradışı bir ibadethane (metro-mescit) olarak dünyada bir ilk olan kızılay metro istasyonundaki cuma namazından görüntüler. sanırım gerçek islam bu...
Kategori: Türk İşi
sitene ekle
Etiketler: Ankara Kızılay Kızılay Metro İstasyonu Cuma Namazı İslam Cami Türk İşi

Yorumlar

Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • themonk
  themonk 20 Nisan 2015 - 15:28Arkadaşlar Ankaralı olmayanlar için durumu biraz izah etmek istedim. Mevzu belirtildiği gibi Ankara Kızılay da gerçekleşiyor.

  Aslında Kızılay Metro istasyonunun içinde bir mescit var hatta vakit namazlarında Kızılay ın en kalabalık mescidi orası diyebiliriz. Bunun haricinde Kocatepe camii ni saymazsak aslında Kızılayda camii den ziyade böyle mescitler var.
  Tabii Kızılay istasyonu sadece bir istasyon değil içinde pek çok dükkanın vs de bulunmasıyla bir yeraltı çarşısı hükmünde, cuma vakitleri yer üstü kalabalığı da merkezi konumu gereği bu mescidi tercih ettiğinden böyle görüntüler ortaya çıkıyor.

  Aslında kendimi "mütedeyyin" olarak konumlandıran bir insan olsam da bu durumu ben de pek tasvip etmiyorum. Çünkü çok değil maksimum 10dk yürüme mesafesinde Ankara nın en büyük camii olan Kocatepe var. O cami dolsa bile devasa avlusu her zaman kullanılabilir. Bir diğer seçenek Maltepe camii. Tamam orası biraz uzak ama haftada bir eda edeceğin bir ibadet için o kadar zahmete de girebilirsin. Ayrıca yüksel de ssk nın altında vs mescitler de var.
  Kimi arkadaşlar "Esnaf ne yapsın?" diye düşünebilir tamam bir bakıma haklılar ama ben bu tavrı çok doğru bulmuyorum. Yorumlarda bir arkadaş değinmiş "kimileri önce dışarıyı dolduruyor yer bulamazsa camiiye giriyor" diye. Doğru demiş. Vaktin ve cumanın son sünnetini vs kılmadıkları için biran önce dükkana dönebilmek adına çıkışa yakın hatta cami dışı yerlere konumlanıyorlar. Doğrusunu Allah bilir ama böyle yapılan bir ibadette ihlasın daha zayıf olacağını da hepimiz biliriz. Haşa bu ibadet kabul olmaz demiyorum sadece ben malum olan hükmü, mevcut fiille kıyaslıyorum. Aslında uygun olanı cuma günleri temizlenip, güzel giyinip mescide olabildiğince erken gitmek orada sohbete ve/ya da vaaza katılıp bir bakıma sosyalleşmektir.

  Ülkemizde başta müslümanlar kendi inandıklarına sahip çıkmıyor. Bu sahip çıkmama meselesinden kastım, islama ve değerlerine dil uzatanlara karşı sergilenecek tavır vs değil. İnsan "inanıyorum" dediği bir dini en azından öğrenmeli. Çoğumuzun bu yönde en ufak bir çabası yok, dinini sahiplenen kişi önce onu öğrenmez mi? Sen kendi dinini sahiplenmezsen nasıl inanmayanlardan saygı beklersin.

  Son olarak her ne kadar kendimizi eleştirmekten yana olsam da ve meselede haklılık payları ne olursa olsun işin içine "islam ve müslümanlık" girince bambaşka bir coşkuyla hakaretler savuranlara da teesüf ederim.

  İnanmıyor olabilirsiniz, en tabii hakkınız ancak hristiyanlara, musevilere, budistlere gösterdiğiniz hoşgörüyü içinde yaşadığınız toplumun insanlarına gösteremiyorsunuz.

  Elbette haklı olduğunuz noktalar var. Kabul ediyorum... Ama kendi insanından bu kadar nefret etmeyi, tiksinmey, hakir görmeyi inanın kabul edemiyorum.
  +10
 • Silas1903
  Silas1903 20 Nisan 2015 - 15:57buraya yürüme mesafesiyle 5 dakika sürecek Ankara'nın en büyük camisi kocatepe cami var...
  +8

Tüm Yorumlar

 • rastarules
  rastarules 21 Nisan 2015 - 17:49ne kadar putperest varsa bu siteye toplanmış.
  +3
  • seferoğulları
   seferoğulları 21 Nisan 2015 - 16:03yakında alkışlarla yaşıyorum sitesin de de namaz kılınmasa bile dua videoları çoğalacak.. az kaldı..
   -4
   • mytar
    mytar 21 Nisan 2015 - 12:46Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağrıldığı(nız) zaman, Allah'ı anmaya koşun, alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır.

    metro çarşısı diye tabir edilen bu yerde binlerce kişi Allah'ın bu ayetini yeri getirmiş siz neyin polemiğini yapıyorsunuz namaz kılmak isteyene avluda safda var dileyene gezecek yürüyecek yerde var.
    +1
    • gocuman
     gocuman 21 Nisan 2015 - 10:05her yer camii dolu hala yerde sokakta metroda namaz kılıyorsunuz. işniz gücünüz şov lan.
     -1
     • Yekpare
      Yekpare 21 Nisan 2015 - 08:54Ulan halen devlet araba alacağına cami yapsın diyen adam var bu memlekette.
      Yahu devlet cami yapmaz. Camiler toplanan vatandaş yardımlarıyla yapılır. Şunu bi öğrenin artık.
      +7
      • ullrich54
       ullrich54 21 Nisan 2015 - 05:27diyanete 500.000 dolarlık makam aracı alacaklarına cami yapsınlar cami
       -5
       • onlythemiracle
        onlythemiracle 21 Nisan 2015 - 04:20gerçek islam bu mu? islam hakkında ne biliyorsun kaç tane kitap okudun ne araştırdın ne biliyorsun, kafanı hangi iğrenç ideolojilerle meşgul ettin pis komünist?
        +1
        • kücükosman
         kücükosman 21 Nisan 2015 - 02:36@themonk adlı kullanıcı çok güzel yazmış bunun üzerine bir şey yazılmaz. " hristiyanlara, musevilere, budistlere gösterdiğiniz hoşgörüyü içinde yaşadığınız toplumun insanlarına gösteremiyorsunuz." ibadettir inanıştır ve bir çoğumuz inandığı şeydir yapmamız gereken sorumluluklardır kimsenin hayatını etkilemediği sürece yapılmasında sakınca yoktur. öyle bir hale geldikki kendi örf, adet, gelenek ve inanışlarımızı yadırgayan ve istemeyen bir toplum olduk belkide bundan dolayı farklı topluluklar ve ayrımcılık olmaya başladı
         +3
         • bloaded
          bloaded 21 Nisan 2015 - 02:05lan birtakım sığırlar camiyi devlet yapmaz vs. demiş. o caminin suyunu, elektriğini, imamın maaşını cartını curtunu hangi babanız ödüyor sorarlar size ?

          bu paralar nereden geliyor, diyanetin bütçesi ne kadardır ne işe yarar nasıl toplanır ? nasıl malsınız amk.
          -6
          • gkhn
           gkhn 21 Nisan 2015 - 00:27Aşti ye gitcektim, kızılay metrosunda cuma namazına denk gelmiştim. elimde valizle geçtim gittim aralarından, yürüyen merdiven de bile namaz kılan adam vardı
           +3

           Popüler İçerikler

           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...