Taksim Meydanı Burger Önü Gözlemleri 1

Yolu en az bir kez Taksim Meydanı'na düşen; hemen cadde girişinde yer alan Amerikan Burger zinciri restoranın önünde yer alan çil yavrusu gibi etrafa dağılmış kalabalığı görmüştür. Kimdir bunlar, neyi beklerler, dertleri nedir? Aha da tespitlerim:

1-Elinde lüks mağaza poşeti ile dikilip dakka başı saate bakan teenage ablalar:

Tesadüfen eline geçirdiği ya da hayatında en az bir kez alışveriş yaptığı bu mağazanın kağıttan poşetini bir rütbe olarak algılar ve elinden düşürmez. Yatağa bile o kağıttan poşetle girer. "Paramla döverim" havasında olup, zihninde "Acaba bugün kimi ezsem" modundadır. Çakma markalarla kuşatılmış bedenini huzura erdirmek için koluna taktığı bu poşeti kendine zırh olarak kullanır. Kompleks yumağı olup, bunlara yaklaşılması pek tavsiye dilmez.

2-Güneşgözlüğünü yaz kış çıkarmayan orta yaş mahdumları:

Bu grubun abla ve abileri unu eleyip, eleği duvara asmıştır. Evli olanlar eşini ya da çocuğunu, bekar olanlar ise gecelik macera yaşayacağı partnerini bekler. Sosyal mevkileri gereği belli bi paraya sahip olduklarından alaycı bir tavır takınarak çevrelerini süzerle. Parasal sıkıntıları asla yoktur ve taşkınlık yapanlara kışşş deme cüretinde bile bunmazlar. "Dünya yansa yorganım yok içinde[Zeki Müren(Kahır Mektubu)]" adlı şarkı onları tarif eder. Lükse olan merakları o kadar bellidir ki dilenciye bile kağıt para verirler hem de göstere göstere. Sokakta yaşayan çoluk çocuğu toplayı restoranlara götürüp yemek yedirip kendini rahatlattıkları da görülmüştür. Mp3 cihazları mutlaka bellerindedir.

3-Sadece bayramlarda seyranlarda burgercinin önüne gelebilen delikanlı tipler:

Çoğunlukla matbaa ve tekstil gibi beden gücü gerektiren ve iyi sevişen bu grubun elemanları, iş yoğunluğu nedeni ile belli başlı dönemlerde burayı mesken edinebilirler. Taksime gelmek onlar için lükstür ve daima cicili bicili kıyafetlerini giyip burada takılırlar. Çevrelerini süzüp gerçek halis muhlis delikanlı arayan harbi kızlar ararlar. "Her malın alıcısı vardır" söylemi onlar için marştır. "Beni böyle sev" ya da "Hor görme garibi" diyalektiğine de çok yakındırlar.

4-Bir gece önce tanıştığı adamla ya da kanınla buluşmak için bekleyen muzdarip tipler:

Aşkta kaybeden ancak yeni güne yeni bir aşk umudu ile başlayan bu grubun elemanları, her gün yeni birine aşık olur ve umudunu asla yitirmez. Hayata dair geç kalınmışlık duygusu içlerini kemirse de yaşı geçkin olanların dayanak noktası “İnsan yaşlandıkça seçici oluyu ayol”dur. Ancak aşk umudu ile başlayan tanışma ya taraflardan birinin uzaktan süzüp ekmesiyle ya da tek gecelik seks muhabbeti ile sona erer. Aşk umudu bir sonraki randevuya kalır. Çok Cooldurlar ha...

5-Alt kültürün marjinal tipleri:

Yurt dışına sık sık gidip gelen ya da içindeki aykırı canavarı dışarı çıkarmak isteyen bu grubun elemanları fazla kibirli görünür, her şeyi görünüşte orjinaldir ancak insanlarla aralarına ördükleri etten duvar onların anlaşılmasını zorlaştırır. Efemine, aykırı ya da farklı denebilecek bu gruptakiler, sadece seks odaklı öngörülerinde; süzdükleri tipleri "Yatılıp yatılmama" kıstasına göre testten geçirirler. Hoşlandıkları biri varsa hiç tanımasa bile şansını denemekten de çekinmezler. En Tehlikeli gruptur.

6-Rockçılar,Hıp-popçular ve hippiler:

Kendilerini ifade etmek için yakaladıkları her fırsatı değerlendiren bu müstesna grubun elemanları kendi içinde iletişimi mükemmel yaşar. Tanısın ya da tanımasın kendi gibi olanla hemen kaynaşır. Kendileri dışındaki kişi ve eşyalar onlar için gereksiz olup, sadece dünyada yer işgal eden şeylerden biridir. Felsefelerine uygun giyimleri ile hemen onları tanırsınız. Özde hümanist insanlardır ancak çok fazla sokulmak önerilmez.

7-Menopoz ve Andropoz geçiş özgürlüğünün tadını çıkaran abla ve ağabeylerimiz:

Kısmen orta yaşlı olup, kendini işine gücüne vermiş, ancak çevrelerine aç bakışlarla bakan büyüklerimizdir onlar. Hayatlarında bir kaçış olarak gördükleri Taksim ve çevresi onlar için günah çıkarma alanıdır. Her fırsatı değerlendirirler ve asla vazgeçmezler. "Taksim'de yaşanan Taksim'de kalır" felsefesi üzerine ant içmişlerdir.

8-Sevgilisini sadece Taksim'de dudaktan öpebilen tuhaf grup:

Burger restoranının önünde beklerken kolundaki sevgilisini durup durup sarar ve üst üste dudaktan öper. Belli bir amaca hizmet etmeyen bu sevişme öncesi davranışlar "Bende var olmayan haline yansın" anlayışının bir getirisidir. Zira Taksim dışında bırakınız sevgilisini öpmeyi ona dokunamaz bile. Genellikle dışardan üniversiteli gibi görünen bu grubun kesinlikle eğitim düzeyine aldanmamak gerekir. Çünkü sevişen ikilinin tarafları o denli kozmopolit olabilir ki biri lisans mezunu iken diğeri hayatında mektep medrese dahi görmemiş olabilir.

Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • eskici_
  eskici_ 03 Mayıs 2012 - 18:41o grup yüzünden taksimde burger kinge girmiyorum.
  kızılkayaların da etkisi var tabi :)
  [ispiyonla]
 • FREE-4
  FREE-4 20 Aralık 2011 - 18:31bu yazıyı yazan hangi grupta ? :D [ispiyonla]
  -1
 • mauritius
  mauritius 26 Ağustos 2011 - 23:461 numaradaki poşet muhabbetine katılıyorum,yakınımda böyle birşey var ve o poşeti sürekli kullanıyor. [ispiyonla]
  +1
 • yakooo
  yakooo 17 Haziran 2010 - 21:57adam haklı beyler [ispiyonla]
 • ersnkrbltusvyrmbn
  ersnkrbltusvyrmbn 10 Haziran 2010 - 15:57abartmışsın. [ispiyonla]
  +1
 • berberberber
  berberberber 28 Şubat 2010 - 23:23yok artık...'şu taksimde de çeşit çeşit insan var yaa' klişesinin uzatılmış hali.söleyemeden duramadım. [ispiyonla]
  +3
 • blackstar
  blackstar 27 Şubat 2010 - 23:27benim yazılara benzemiş hemen her yönüyle ilginç [ispiyonla]
  -10
© 2004 - 2018 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...