Lawrence of Arabia - Lawrence'ın İğrenç Fotoğrafı

2.477 izlenme - 18 Eylül 2015
popricev popricev diyor ki;
İngiliz ordusunun I. Dünya Savaşı esnasında Arap bağımsızlık hareketine dair gözlemde bulunması için Emir Faysal'ın yanına gönderdiği Lawrence, kısa sürede Arapların savaş alanında önderi konumuna gelir ve Türk hakimiyeti altındaki birtakım şehirleri ele geçirmeye başlar. Görüntülerde Lawrence ve Arap savaşçılar Şam'a gelip bir yıkıma sebep oluyorlar. Lawrence, çölün ıssızlığını ve vahşetini bir yaşam tarzı haline getirmeye başlıyor ve savaş alanını gözlemlemeye gelen ABD'li bir savaş muhabiri, Lawrence'ın ''iğrenç bir fotoğrafını'' çekmek istiyor.

Film 1962 yılına ait. İyi seyirler.
Kategori: Film
sitene ekle
Etiketler: arabistanlı lawrence lawrence of arabia thomas edward lawrence emir faysal peter o'toole anthony quinn

Yorumlar

Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • Araq
  Araq 18 Eylül 2015 - 02:21eeee ingilizin gazı ile müslüman kardeşlerini katledip ülke kurdun filistin.nooldu ingiliz seviciler ingiltereniz dokunmuyomu israile? bana kimse o çok eskidendi demesin bu mına kodumu arapları hep böyle hain iki yüzlü yabancı sevdalısıydı halada öyle.gidin bakın dubai li suudi şeyleri nerelerden ne almış yatırımları nerelerde.kral fahd ın fransada gitmediği şatosunda 300 personel 5000 euro minimumdan maaş alıyordu 2 yılda 1 kere gidermiş oda 1 hafta 2 hafta.personel hep orda ama şato hazır hep.fransada paris saint germain takımını aldılar ingilterede manchester city..dubaili dolar milyarderi bir işadamı ingiltereden kovulması kararını geri alsın diye kraliçenin önünde diz çöküp af dilendi.bütün yatırımları fransa ve ingilteredir daha yeni kral selman fransadaki 7 villasından birinin önündeki plajı kapattırdı.bunlar avrupaya hasta bizim gerizekalılarda bu araplara.onlar din kardeşlerimiz ya, filistin kuzey avrupadamı amk birtane arap ülkesi sikine takmıyo afedersin bizimkiler burdan gemi kaldırıyo.ulan aynı durumda biz olsak ki zamanında olduk.ilk bunlar saldırır ki zamanındada yaptılar yine yaparlar merak etmeyin.o yüzden türkün türkten başka dostu yoktur bunu böyle bilin.
  +7
 • empedans
  empedans 18 Eylül 2015 - 05:57Lawrence a aslında teşekkür ediyorum bizi araplardan kurtardığı için ama bir yandanda kızıyorum malum ırktan da kurtarmadığı için .
  +7

Tüm Yorumlar

 • gamoreon
  gamoreon 20 Eylül 2015 - 05:37Kaç yıllık film amk görüntü kalitesine bak.
  +1
  • popricev
   popricev 19 Eylül 2015 - 01:56Yahu ne kadar siyasi tartışmalarla dolmuş burası. Ben sanmıştım ki, film hakkında konuşuruz. Biri gelir, Lawrence'a dair bilgiler verir. Ne kadar meraklısınız birbirinizi yemeye ve kaşlarınızı çatarak etrafa söylevde bulunmaya.
   -1
   • udsar
    udsar 19 Eylül 2015 - 01:26''bir su da iki balık kavga ediyorsa oradan ingiliz gemisi geçmiştir'' kızıl derili atasözü.

    neden araplardan kurtulup kürtlerden kurtulmadığımızı kafanızı çalıştırırsanız anlarsınız. arap coğrafyası petrol kürt çoğrafyası eşek siken maymun doluydu. haini maini siktir edin, öyle böyle kürtlerle bir arada yaşıyoruz adamlar koyu hain, keşke petrolümüz olsaydı da hain araplarla da yaşasaydık, üç günlük ömrümüz de belki rahat yüzü görürdük amk zengin arap çocukları gibi. şimdi hem eşek sikenlerle yaşıyoruz bir de adamları besliyoruz amk bedavadan. demir yumruğu olan haini de vatan sever yapar sike sike işin ucunda petrol altın varsa. bak suudi arapistana şimdi en iyi müttefiki amerika israil. anladınız mı mevzuyu. para varsa huzur vardır. para yoksa savaş yoksulluk cahillik vardır.
    +1
    • 19fiki34
     19fiki34 18 Eylül 2015 - 15:32ulan orospu çocukları dedem ve 4 kardeşinin mezarının yerini dahi bilmiyorum. Alıcağım intikamımı sizden
     +2
     • berkecankiraz
      berkecankiraz 18 Eylül 2015 - 09:22arap isyanının önderi şerif hüseyin, cennetmekan sultan 2. abdülhamit han tarafından istanbul dışına çıkması yasaklanmış, görüşmeleri kısıtlanmış sürekli gözlem altında bulunan bir arap milliyetçisiydi. balkan savaşından itibaren ingilizlerle sürekli görüşmeler yapmış başlatacağı isyan için destek istemiş ve isyandan sonrası için pazarlıklar yapmıştır. sloganları hürriyet musavat adelet olan bizim beyinsiz milliyetçiler hem abdülhamit hanı devirerek şerif hüseyine hareket imkanı sağladılar hem de türkçülük davası güderek şerif hüseyinin ekmeğine yağ sürdüler. sonuç olarak arap ve türk milliyetçileri bilinçli yada bilinçsiz olarak işbirliği halinde devleti yıktılar. bölge avrupa devletlerinin eline geçti. şerif hüseyine ve oğullarına kendi güdümlerinde bir iki krallık vererek olayı kendi açılarından kapattılar.
      -2
      • empedans
       empedans 18 Eylül 2015 - 05:57Lawrence a aslında teşekkür ediyorum bizi araplardan kurtardığı için ama bir yandanda kızıyorum malum ırktan da kurtarmadığı için .
       +7
       • popricev
        popricev 18 Eylül 2015 - 03:24@13erker Vay be, 720p video yüklüyoruz ama beğendiremiyoruz. Canın sağolsun beyim...
        • kazmatik
         kazmatik 18 Eylül 2015 - 03:12İngiliz hükumeti ona son derece güveniyordu. Çünkü Lawrence Arapça biliyordu ve son derece oryantalist bir entelektüeldi. Vallahi normalde bu herife ana avrat sövmek lazım ama ben saygı duyarım. Adam işini başarıyla yapmış bir entelektüel. Boş değil.

         Ayrıca bazı arapperestler I. Dünya Savaşında bize Sunni Arapların değil Vahhabilerin ihanet ettiğini söyleyerek Arapların ihanetini inkar ederler. Ha siktir oradan, arapperest! Bal gibi ihanet etmişlerdir Araplar. Çünkü o dönemde Fransız Devriminin yarattığı milliyetçilik, ulus devlet vb. kavramlar aşırı yükselmişti ve Osmanlı'da da dolayısıyla Türkçülük etkin olmuştu. Bunu fark eden etniklerin alayı ise isyan etmiş (Buna İngiliz kışkırtmasıyla Araplar da dahil işte) ve bu da zaten savaşı kaybeden Osmanlı'nın tümden sonunu getirmiştir.

         Yukarıda bahsettiğim arapperestlere bir örnek: http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/268411/islam-fetisisti-erhan-afyoncunun-seyirci-tarafindan-gt-edilmesi
         https://i1.imgiz.com/rshots/8720/islam-fetisisti-erhan-afyoncunun-seyirci-tarafindan-gt-edilmesi_8720588-20700_200x150.jpg
         İslam Fetişisti Erhan Afyoncu'nun Seyirci Tarafından G*t Edilmesi 10 15 bin Arapın tüm Arap haklına mal edilmemesi gerektiğini söyleyen Afyoncu'yu...
         +3
         • 13erker
          13erker 18 Eylül 2015 - 03:12Parlaklıktan gözümü aldığı için izleyemedim...
          +1
          • astronom
           astronom 18 Eylül 2015 - 03:03@dabuluve
           Hitler dünyanın dengesini onbaşı iken mi değiştirdi dersin?
           Bu kahramanlık destanına arapların penceresinden baktığın çok açık.Kaldı ki Lawrence'ın anlattıklarına İngilizler bile inanmıyorlar.Lawrence'ın nasıl şişirildiğini , hatta kendi yazdığı kitabında üçe beş kattığını, yazdıklarının araştırıldığında çoğunun palavra çıktığını bazılarının da kısmen doğru olduğunu tüm dünya kabul ediyor, en basit kaynaklarda bile bulabilirsin.Doğruya doğru demek bizi embesil yapmaz, kaynakları yanlış seçip,yanlışa inanmak embesil yapar kanaatimce.

           Eğer Arap isyanları ile ciddi kaynak arayışına girersen o dönemde Almanların yazmış olduğu ciltlerce dökümanlar olduğu biliniyor.

           Basit bir ajan demiştim.evet birden fazla dil bilmek elbette bir insanı özel kılar.Ama dünyanın en çakal milleti İngiliz'lerin böylesine büyük bir senaryo için , çöllere Portekizce bilen ajan göndermesini beklemek doğru olmaz sanırım değil mi?.Savaş stratejilerini bizden daha iyi biliyorlardır heralde.

           Ayrıca ben de bir arkeoloji tutkunu olarak belirteyim, o dönemde İngiliz ve Almanlar'ın arkeolojiye ilgisiz kalmaması imkansızdı zaten.Yani asklerlerinden tutun , bilimadamlarına kadar sömürge ülkelerden tarihi eser kaçırmayanı dövüyorlardı.O dönemde Alman bilimadamlarının Anadolu'daki tarihi eserleri kaçırmak için ray döşedikleri bile bilinmektedir.Bu gün Anadolu, Ortadoğu ve Mısır gibi coğrafyalarda yaşamış en büyük medeniyetlerin , en büyük eserleri,hazineleri, Lawrence gibi entellektüeller(senin tabirin) sayesinde Avrupadaki müzelerde sergilenmektedir.Anlayacağın her sakallı için Arkeolog tabirini kullanamazsın.Üstelik bu adam sadece 45 yıl yaşadı, kısa ömrü savaş yıllarında geçti, arkeologluk için pek zamanı olduğunu sanmıyorum

           Evet yarbay Lawrence'ın özel bir insan olduğu aşikar ama ,gerçeklerin dediği gibi , fazla abartmaya gerek yok.
           +2

           Popüler İçerikler

           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...