Türkler İslamiyeti Nasıl Kabul Etti? - İlber Ortaylı Anlatıyor

rumi rumi diyor ki;
Birçok Türkçünün ve laikçinin ısrarla idda ettiği 'bizi keserek müslüman yaptılar biz ne güzel tengriye tapıyorduk :((' yalanına yine aynı kesimler çok hürmet ettiği İlber Hocadan cevap.

Sevgili ateist milliyetçiler Türk milletinin bir şeyi zorla kabul ettiğini söylemek Türk milletine hakarettir..

Not: Küçük bir internet araştırmasıyla o meşhur Talkan ve Curcan katliamlarıyla ilgili tek bilgilerin sözlükler ve facebook olduğunu görebilirsiniz. Bunlar çok büyük katliamlarmış ama bir wikipedide bile yok :( işte bunlar hep arapların oyunu
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: İlber Ortaylı türkler islamiyet ne zaman nasıl kabul tarih
16 09 Ekim 2015
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • panteray
  panteray 09 Ekim 2015 - 10:57Türklerin nasıl müslüman olduğu konusunda fikrim yok. İlber hoca bunu savunurken, Murat Bardakçı aksini söylemektedir. İkisi de hafife alınacak şahıslar değil tarih anlamında.

  Fakat emin olduğum Talkan ve Curcan savaşları-katliamları yaşanmıştır, bunu da dile getiren o dönemin arap-islam tarihçisi Taberi'dir. Aşağıdaki yazının altında alıntılarına ulaşabilirsin;

  http://blog.milliyet.com.tr/turk-tarihinin-kayip-70-yili--turklerin-musluman-oluslarinin-gercek-hikayesi/Blog/?BlogNo=424886

  Bu katliamlarda kadın- çocuk-genç-yaşlı demeden türkler acı bir şekilde öldürülmüştür. Zaten bunu islam tarihçileri de kabul ederler. Yani kalkıp da burada arapların türklere yaptığı zulümleri aklamanın anlamı yok. Daha birçok yabancı, arapça kaynak bulabilirsin bununla ilgili.

  Türklerin müslüman olmasında bu katliamlar belki etken değildir, fakat bu katliamlar gerçekleşmiştir. Müslüman mı olacaksınız, arap sevici mi olacaksınız önce buna karar verin. Diğer müslüman türk ülkeleriyle kıyaslarsanız en asimile ve arap sempatizanı müslüman türkler türkiye'de yaşıyor. Biraz silkilenip kendinize gelin.
  +10
 • mags
  mags 09 Ekim 2015 - 12:38@demir3512 birisi arkadaşa ilk önce çin seddinin "uzaydan görünmediğini" öğretsin sonra diğer konulara geliriz.
  +6

Tüm Yorumlar

 • emrebebbe
  emrebebbe 10 Ekim 2015 - 20:28İlber hoşunuza giden şeyler söyleyince taparsınız, şimdi niye hoşunuza gitmedi acaba?
  +1
  • pizzahot
   pizzahot 10 Ekim 2015 - 18:59Gruplar halinde göçebe hayat süren insanların bir bölümü savaş kaybetti diye diğer bütün grupların da bi anda topluca din değiştirmesi zaten saçma da emevilerin milliyetçi asimile politikaları ve türklere uyguladığı katliamlar da bizzat dönemin emevi tarihçilerinin yazdığı şeyler. İlber hocanın uydurma o dediği zulümle müslüman yaptılar savı, emeviler arap olmayan herkese müslüman olsun olmasın zulüm yapmıştır çünkü. Zencilere yaptıklarını bi araştırsanız 3 gün mideniz bulanır
   • kandak
    kandak 10 Ekim 2015 - 16:30İlber hoca yine bilezik gibi geçirmiş.Her zaman söylüyorum bu olaylar Türkler ile İslam arasındaki bağı zayıflatmak için yapılan ucuz propogandalardır.
    -1
    • hasson
     hasson 10 Ekim 2015 - 02:14konu islam olunca ilber hoca bile yanlış söylüyor... alkışlarlayaşıyorum klasiği
     • balatlimahoni
      balatlimahoni 09 Ekim 2015 - 23:59Bazı anası sikişmiş, orospu sıçmığı, sik kırıklarına cevaptır.
      İbn-i Kesir - El Bidaye Ve'n Nihaye, İbn'ül-Esir - El Kamil fit-Tarih isimli İslam Tarihi eserlerinden Hicri 60 ile 130 yılları arasını okuyun. eskikitaplarim.com'dan Zekeriya Kitapçı kitaplarını indirip okuyun.
      Not: O dönemdeki Türkler, Allah'ı 99 ismi ya da "Allah" ismi ile anmadığı için münkir(inkarcı), başka Tanrı ya da Tanrılara taptıkları için de müşrik(Allah'a ortak koşan) konumundadır. Dolayısıyla o dönemdeki Türklere uygulanan İslami kurallar, müşrik ve münkirlere uygulanan kurallardır. Öyle yok kanla olmadı goygoyunu bırakın.
      Son olarak "Küçük bir internet araştırmasıyla" diyen yarrak kafa, al sana kaynak.
      • tipsizçük
       tipsizçük 09 Ekim 2015 - 23:39he amk he o zaman yaşadında türkler hiçbir şeyi cebren kabul etmez gibi kesin bir genelleme yapıyosun amk cahili..türkler kadar güç karşısında eğilip bükülen , iktidara göre şekillenen başka bir ırk var mı aq...güce tapıyoruz güce aq sen neden bahsediyosun...
       • popricev
        popricev 09 Ekim 2015 - 21:23Kılıç zoruna inanmıyorum ama bi Kuteybe bin Müslim var.
        • servet düşmanı
         servet düşmanı 09 Ekim 2015 - 19:27Türk - İslam Sentezinin yılmaz savunucuları işte. Gagavuzlar niye Hristiyan, Hazarlar niye Musevi/Yahudi soran yok. Azeriler neden Şii açıklama yok, Orta Asya'ya gidiyorsun apayrı dünya. Türkiye'de aleviler turfanda mı bittiler ? Dergahlarda neden Eski Türkçe deyişler kullanıyorlar, bu şaman ögelerini alevilerden nereden öğrendi hiç oralı değil.

         Evet, İlber Ortaylı iyi bir tarihçi, gerçekten başarılı makaleler yazıyor ancak ekranda yaptığı şey şov. Tribünlere oynamak. Antik Çağın sofistleri gibi, bilgiyi istediği gibi istediği şekilde para karşılığı satıyor.
         • kurshoo
          kurshoo 09 Ekim 2015 - 18:12kabul ettikte ne oldu amk. mars suyu ile abdest alınırmı onu tartışıyoruz.
          +4
          • yesman
           yesman 09 Ekim 2015 - 17:23Din aslında toplumları yönetmek için en güzel yöntemdir.Devletin işine gelen her şey dinlerce sağlanabilir.Türkler gibi Törelerine bağlı topluluklar için bence de islama geçiş öyle çok kolay olmamıştır.
           +2
           © 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...