Carl Sagan - Cosmos (1980 - Belgesel) 2. Bölüm

singlewhiteglove singlewhiteglove diyor ki;
Cosmos: A Personal Voyage, ABD'li ünlü gökbilimci,astrobiyolog Prof. Dr. Carl Sagan'ın, Ann Druyan ve Steven Soter ile birlikte yazdığı, Carl Sagan'ın kendisi tarafından sunulan 13 bölümlük uzay ve evren üzerine 1980 yapımı güzel bir belgesel serisidir.Genel olarak, hayatın kökeni ve kainatın yapısı zevkli ve sade bir şekilde izleyicilere anlatılmaktadır.Bu belgesel serisinin kitabı da bulunmasıyla birlikte 60'dan fazla ülkede 500 milyona yakın kişi tarafından izlenmiş ve ABD'deki tv yapımları arasında en çok izlenen iki belgeselden biri olmuştur.

Daha önce gönderdiğim Cosmos belgeselinin Kozmik Arayışta Tek Ses adındaki 2. bölümüdür.İyi seyirler.
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: carl sagan uzay bilim kainat yaratılış cosmos belsegel evren
15 02 Ekim 2015
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • STUTK
  STUTK 17 Ağustos 2017 - 00:35iki yıl sonra cevap vereyim sana amk çocuğu, at yalanı sikeyim inananı falan kim köpeksin sen yavşak? adam carl sagana posta koyuyor lan.
  -madem daha bilgilisin madem dünya bir mühendislik ürünü ve siz iman eden dangalaklar bunu anlıyorsunuz kansere çare bulun amk bebeleri, depremlere doğal afetlere bilim dışında yöntemler geliştirin. Beyin nakli yapın da eksikliğinizi giderin, evrende başka hangi gezegenlerde hayat var söyleyin sikikler. elinde telefon her yeri wireless ağı sarmış hala daha bilimi sikerler din diyor. Nasa fizikçisi uzay mekiği tasarlamış fırlatmış Carl Sagan bi sik bilmiyor ben biliyorum o derece zekiyim diyor.(memleket yozgat sorgun kuran kursu hocası daha bilgili anlayacağınız)

  adam net olarak bundan bahsediyor ya cehaletin inanılmaz özgüveni, inanılmaz bir bencillik la olm sen kimsin diyemiyorum saçma bi biçimde acıma hissi uyandırıyorsun içimde ama acımıyorum da işin garibi.

  Şöyle düşün, yarın sokakta kalsan donuyor olsan üstünü örtüp bi kap çorba verirsem beni siksinler o derece değersizsin yani bunu bil
  +1
  • PilotK
   PilotK 03 Ekim 2015 - 00:371. Yengeç hikayesi çok şirin olmuş az daha dinden çıkacaktım:) iyi de zaten kimse bunun aksini söylemiyor ki. Zaten var olan çeşitlilikte azalma olabilir. Zaten var olan diğer genler daha çok gelecek nesillere aktarılablir FAKAT yeni bir çeşitlilik oluşmaz, Türler bu şekilde başka bir tür oluşmasına yol açamazlar..
   2. Teorinin tanımını sürekli karıştıran dinsizler burada Carl Sagan’dan öğrenmek için (14:40)’ı dinlesinler. teori denilen şey ile bilimsel gerçekliğin aynı olmadığını görecekler..
   3. Mutasyonlar ani kalıtımsal değişikliklerdir… Bir mutasyon ile işe yarayan bir değişiklik ortaya çıkma ihtimali sıfırdır..Bu şekilde yeni türlerin oluşabileceğine iman edenler, rastgele mutasyonlara iman ediyorlar.. Etraflarına baktıklarında gördükleri mühendisliğe, bilinçli tasarıma iman etmiyorlar. Yani dinsiz değilsiniz, sizin dininiz bu iman ettiğiniz rasttlantılar onlara tapınıyorsunuz ve sürekli bunu zikrediyorsunuz. Carl Saganın burada yaptığı gibi. Onlar kadar aklınız var..
   4. Hikayesini Ocaktan Aralığa sıkıştırınca daha inandırıcı olacağını düşünmüş olmalı..:)
   5. (19.17) Taki birgün tamamen kaza ile, moleküllerden birisi kendisini kopyalamaya başlayana kadar. Tamamen şans eseri.
   6. (20.12) tamamen götünden uyduruyor. asıl güzelce izah etmesi gereken yeri basit bir cümle ile geçiştiriyor. Diyor ki Mutasyonlardan bazıları nadiren, orjinal genetik kodu iyi yönde değiştirir..yaw he he, at yalanı öperler inananı
   7. (21:25) sonra bitkiler oluştu, yüce mutasyon tanrısı on yüz bin yıl sonra bir hücreli bitkiler bir araya getirdi, bunlar çok hücreli canlıları oluşturdular. Mutasyonlar yücedir ve zaman çok uzundur. Şimdi ciddiye alan olmasın bide:)
   8. Bu canlılar kasım ayı başında cinsiyet ayrımını geliştirmişler:) Canlılar arge yapmaya başladı..Sanırım Cinsiyet ayrımı yapalar doğal seleksiyon ile seçildiler, mikroplarda ise nedense bir değişiklik olmadı. yazık.
   9.(29:02) sonra harika bir icat keşfetmiş sürüngen atalarımız, eğer kabuklarını sert yapar ve suyun dışına yumurtlarlarsa..

   Yeter bu saçmalıkla daha fazla vakit harcamayacağım..
   -2
   • astronom
    astronom 02 Ekim 2015 - 21:34Asıl garip olan ne biliyor musunuz?
    Bu yapımın üzerinden yaklaşık 35 yıl geçti ve bilim ne insanın kökeni ne de evrenin oluşumu hakkında kesin,net bir bilgiye sahip olabilmiş değil.

    Anlatmak istediğim bu tarz videolarda yaratıcı vardır veya yoktur tartışmalarına gireceğinize bu gün Cern'de yapılmak istenen deneyler ve elde edilen sonuçlar hakkında bir kaç makale okumanızı isterim.

    Bilim evrenin oluşumu hakkında kesin bir bulguya ulaşamamışken, sizin soslolojik ve felsefi olarak yatıcının varlığını veya yokluğunu ispatlamanız imkansızdır.Bu tartışmayı laboratuvar ortamına bıraksanız,fikirlerin gerçekçiliği açısından daha uygun olur.Bu noktada bilim dünyasının büyük bölümü agnostizm adı altında bir öngörüye sahip.

    Evrenin dışında ,dünyamıza gelirsek,ulaşılabilmiş bulgular ışığında "Yaşam"; 3,7milyar önce rastgele çarpışarak oluşmuş dna zinciriyle,(tek hücreli bir mikroskobik canlıdan) başladığına inanılan bu milyarlarca yıllık serüvende bir çok yok oluş ve başlangıçlara tanıklık etmiş.

    Yaklaşık 2,5milyon yıl önce büyük buzul çağıyla canlıların bir çoğu yok olmuş ve burası önemli!!Şu an içinde bulunduğumuz canlılık çeşitliliği sadece 200-500bin yıl önceki bir zaman aralığına dayanır.Bizden milyonlarca yıl öncesinde yaşamış dev otoburlar ve habitat defalarca yok olmuş ve iklimlerin yaşanabilir seviyeye dönmesiyle 200bin ila 500 bin yıl önce ,şu anki habitat şekillenmeye başlamıştır.

    Bu bağlamda dikkatimi çeken, videonun 25:40 ile 32:30 dakikaları arasındaki evrimsel canlandırmalar,tamamen bir "teoridir" ve ara geçiş formları bilinemediği için kanıtlanması imkansızdır.Dediğim gibi canlılığın (insanoğlu hala muamma)çeşitlendiği bu kadar kısa bir süre içerisinde(200-500bin yıl)tek hücreli bir canlıdan bu günkü seviyeye ulaşmamız kabul edilemez bir yanlıştır.

    Carl Sagan elbette yaşamış en kıymetli bilim adamlarından bir tanesiydi ama bu onun hata payı olmaması anlamına gelmiyor.Bilim adamları,her gün,her saniye daha önce kendilerinin de doğru olduğuna inandığı teorileri,bilgileri,tezleri çürütüyorlar.Klişe bir yorum ile sonlandırayım.Değişmeyen tek şey değişimdir,çünkü bilim doğruluğu ispatlamak için var.
    +6
    • kronik hapşırık
     kronik hapşırık 02 Ekim 2015 - 19:49@wisemandick en azından artık piiz sırasında futbol ve siyaset konuşmuyoruz. bu da artık bir şeydir moruk.
     • Greogory
      Greogory 02 Ekim 2015 - 19:48admin mi değişti?
      +5
      © 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...