Richard Dawkins - İrtidad Sorunu

popricev popricev diyor ki;
Müslüman bir konuşmacı, Müslüman bir ailede doğan bir çocuğu İslami usullere göre yetiştirmede bir sakınca görmediğini, doğru olanın bu olduğuna inandığını söylüyor. Ona göre, çocuk yeterli bir yaşa geldiğinde ailesinden aldığı geleneksel eğitimi gözden geçirebilir. Bu zamana kadar, Müslüman ailenin bu çocuğu İslami usullere göre yetiştirme hakkı vardır. Sonuçta İslam'ın evrensel ve hümanist mesajları mevcuttur. Bunda sakınca bulunmamaktadır.

Dawkins ise bu durumu çocuk istismarı olarak gördüğünü daha önce defalarca belirtmiştir. Konuşmacıya ısrarla aynı soruyu sorar çünkü cevabını iyi bilmektedir: ''İrtidadın cezası nedir?''

İrtidadın, yani İslam'ı terk etmenin cezası Şeriat'a göre ölümdür. Bu hüküm, Halife Ömer'in Mekke hükümlerine dayanmaktadır. Bu esasen bir devlet politikasıdır ve mantığı şu şekildedir: Bir gayrimüslimi öldürmek doğru olmaz zira bu durum gayrimüslimleri İslam dininden soğutacaktır fakat İslam'ı terk eden birine ölüm cezası vermekte fayda vardır zira bu hem caydırıcı bir ceza olarak nüfusumuzu koruyacak hem de gayrimüslimlerde ''İslam, bu dini benimsemiş bir kişide bu dini terke zorlayacak olumsuzluklar barındırmaktadır.'' gibi bir izlenim uyandırmanın önüne geçecektir.
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: richard dawkins irtidad islam şeriat
19 17 Ekim 2015
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • lykya
  lykya 17 Ekim 2015 - 01:29İslam barış ve hoşgörü dinidir! (yersen..)
  +18
 • casiodijitalsaat
  casiodijitalsaat 17 Ekim 2015 - 01:35madem herkes dinine bu kadar güveniyor çocuklarına 18 yaşına kadar tanrının varlığı hakkında kesinmiş gibi şeyler öğretmesin. araştırıp sorgulamalarını beklesin. eğer gerçekten iyi bir evlat yetiştirdiğini düşünüyorsan ve dininde gerçekten çok iyi ise onu seçer zaten evladın.
  +18

Tüm Yorumlar

 • kandak
  kandak 20 Ekim 2015 - 09:00Konuşan sakallı kendini müslüman zannediyor dawkins uyanığı bulmuş cahili yükleniyor.
  -3
  • mehmetkarakurt
   mehmetkarakurt 19 Ekim 2015 - 23:37Ulan bende Dawkisi Öyle Alim ulema filan bilirdim.

   Fosmuş ya lan. Koy Bay iddaya yorum yapsın.
   • athazretleri
    athazretleri 19 Ekim 2015 - 01:02Bir an Richard reyizin iktidarsızlık problemini tartışıyorlar sandım.
    -1
    • balyozcu
     balyozcu 18 Ekim 2015 - 20:25ne kadar ateiz varsa toplanmış buraya
     -1
     • patr1016
      patr1016 18 Ekim 2015 - 18:23müslümanların taktiği çocuklara sadece kendi doğrularını öğretmek, cehaletle kendi ideolojisini yaymak
      -1
      • buremba
       buremba 18 Ekim 2015 - 18:19Benim bildiğim o dönemde propaganda düzenlemek amacıyla müslüman oldum deyip, kısa bir süre sonra geri dönen bir grup insan türemiş. Hz. Ömer de bunları önlemek adına böyle bir kural koymuş ama devlet politikası gibi birşey bu. Kur'an'da falan geçmiyor yani.
       +1
       • muselman
        muselman 18 Ekim 2015 - 04:21Bir yahudi arkadasim, cocuklarini hic bir dine bagli yetistirmiyordu. Sordugumda ise; onlar kendileri secsin cevabi vermisti. Acaba bu videoyumu izledi.
        +1
        • thedirector
         thedirector 18 Ekim 2015 - 01:05kurandan "dinden çıkanı öldürün" diye bir ifade getir de göreyim dawkins ibnesi.sadece kuran diyenlerle tartışmazsın ama dimi şovmen pezevenk.uyduruk hadislere biad edenlerle tartışmak işine gelir amk çakma bilim adamı.
         • Swantska
          Swantska 18 Ekim 2015 - 00:23o değil de beni niye eksilediniz sevgili a.koyduklarım? ulan yalan yanlış bişey mi dedik? rakamları götümüzden mi uydurduk? spectator'dan bi makaleden alıntı yaptık. adam sizin ağız dolusu küfrettiğiniz müslüman şarlatan şeyhlerin dini parayla satması gibi rasyonelliği parayla satıyor işte. sığır mısınız amk? tutarlı olun reddediyorsanız hepsini reddedin ya da tatlı su aydınlığı yapmayın siktimin yerinde.
          +1
          • himmet dayi
           himmet dayi 17 Ekim 2015 - 15:38videonun devamı var ve asıl önemli kısmı orası.

           https://www.youtube.com/watch?v=xrTAnbzyLos
           +1
           © 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...