Cemil Meriç

4.877 izlenme - 29 Mart 2010
tırtkadın tırtkadın diyor ki;
Yine bir edebiyatçımızın sesini duyurmak görevini üstlenmekten onur duyuyorum. Cemil Meriç; çok kısa bir konuşma olsa da elimizdeki maalesef bu kadarı olsa da şurada ettiği birkaç cümle bile yetiyor bize sanki... Kör bir adamın oltayla balık tutabildiğini gördüğüm anda ki şaşkınlıkla, teknoloji getirisi video çekebilen bir cep telefonunun varlığına rağmen o anı görüntülemeyip, o anın değerini kendime saklayışımda bir sebep vardı... Neydi bu sebep? Yarın bu video çoğaltılıp “Allahın takdiri” modunda yayınlanabilirdi. Buna izin veremezdim. Ama şimdi bu kör dâhiyi istedikleri kadar eğip bükmeye çalışsalar bile ( böyle birilerinin varlığını iddia etmiyorum genel bir görüş bu) onun yazıları fikri hala duruyor havada... Herkes kendine göre bir Cemil Meriç yaratabilir... Peki, kim o kör balıkçının nasıl balık tuttuğunu gerçekten anlayabilir.
Kategori: Sanat
sitene ekle
Etiketler: cemil meriç kör yazar trt arşiv edebiyat
15

Yorumlar

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • şıkır şıkır
  şıkır şıkır 02 Temmuz 2014 - 19:11Bu ülke ve Mağradakileri kesinlikle tercih ederim.
  • ategin
   ategin 24 Ocak 2014 - 01:06gerçek bir entellektül ve aydındır. ülkemizde yetişen son dönemlerin en önemli fikir insanlarından biri olmasına rağmen bence hala onu okuyan ve anlayan çok azdır.
   +3
   • Stein
    Stein 08 Ağustos 2012 - 14:46Liseden beri okuduğum ve düşünce dünyamı şekillendirme hususunda büyük etkisi olmuş bir düşünürdür Cemil Meriç. Büyük bir düşünürdür. Belki de şu topraklarda Tanzimat'tan beri yetişen en derin insandır. Hem doğuya hem batıya hem de Anadolu'ya bu kadar hakim bir insan okumadım. Hiçbir kalıba sokulamayan Cemil Meriç'in tek sıfatı "aydın"dır bence. "Anadolulu bir entelektüel"dir o. Anadolu'nun özüyle barışıktır ve modernistlere inat; kendi öz dinamiklerimizle kendi rönesansımızı gerçekleştirmeyi savunur. Cemil Meriç devrimci değildir, özcüdür, maziyi sever. Bunun için de Harf İnkılabından başlayarak bize geçmişimize unutturan her şeye düşmandır. Nur içinde yatsın.
    +7
    • umutzki
     umutzki 08 Ağustos 2012 - 14:05bence necip fazıl'la çok benzeşiyor, gençliğinde akılcı ve devrimci. fakat pratikten, yani eylemden çok uzakta kaldığından "etkisiz eleman" olmuştur. cemil meriç'e -bugünkü hakim zihniyetçe- sunulan iade-i itibar da son derece zorakidir. marks'ın "bu dünyayı anlamak yetmez, onu değiştirmek gerekir." sözünü en iyi örneklendiren birkaç aydından biridir.
     +1
     • kemalkılıcdaroglu
      kemalkılıcdaroglu 22 Ağustos 2011 - 17:09Beni sol okumadı, sağ anlamadı dediği rivayet edilir.
      +7
      • Average
       Average 04 Nisan 2010 - 23:20@Emeklihüsamettin: hocam bu kadar da alıngan ve yanlış anlamaya açık olmayın ya! ben size laf etmedim ki, bağımsız kendimce bir yorum yaptım. hay allahım ya...
       +2
       • millkyway
        millkyway 30 Mart 2010 - 18:45Cemil Meriç, Marksist kuramı çok iyi anlamış sayılı aydınlarımızdan biridir. Ancak çocukluğu ve ilk gençliği Hatay'da empoze edilmek istenen Fransız kültürüyle yoğrulduğu için, milliyetçi çizgisi ağır basan biridir. Fakat burada milliyetçilik kavramını, biraz açmak gerekir ki, bu bizim günlük hayatımızda politik anlamda kullandığımız bir milliyetçilik değildir. Kültürlerin yozlaşmasına, ortadan yok olmasına karşı bir duruştur onunkisi. Ben açıkçası Cemil Meriç'e kulaktan dolma fikirlerle ''muhafazakar'' etiketini yapıştırmak üzereydim ki, bir gün ''Bu Ülke'' adındaki inceleme kitabıyla karşılaştım ve okumaya başladım. Sonra anladım ki bu adam başka bir tür. Etiketlerle, taraflarla tanımlanamayacak kadar güçlü okumalar yapmış bir adam. Entelektüel; ancak entelijansiyanın ''fil dişi'' kulelerine sinmemiş, fazla halktan olduğu için genellikle yanlış anlaşılmış biri. Ben Cemil Meriç'i ayrı tutuyorum evet. Gizli bir hayranlığım da söz konusu. Ancak her zümrede olduğu gibi, onu bir tarafa hapsetmek son derece yanlış. Sağdan soldan esterabim anlayacağınız. Video ise çok güzel. Sitede bulunması gurur verici.
        +16
        • Average
         Average 29 Mart 2010 - 13:06Ülkemizin ilginç ve önemli insanlarındandır Cemil Meriç. Görüşlerine katılıp katılmamak tabii ki de kişiye kalmış.
         +3

         Popüler İçerikler

         © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...