Evrimin Sonuna Gelen Uçan Balıklar

3.776 izlenme - 28 Kasım 2015
vasıfsızeleman vasıfsızeleman diyor ki;
Bu balıklar bir harika dostum. Çok zevkli lan izlemesi, ibnelerin özellikler on numara.
Kategori: Genel
sitene ekle
Etiketler: uçan balık kovalayan kuş akbaba martı hava su üstünde

Yorumlar

Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • otostopcu
  otostopcu 28 Kasım 2015 - 22:31Yüzse bir dert uçsa ayrı bir dert.
  +11
 • emirtimur
  emirtimur 29 Kasım 2015 - 09:01Tüm yorumları tek tek okudum ve bilgim dâhilince cevap vermek istedim. Ama öncelikle yorumu için @ce7in’e teşekkür etmek isterim. Gerçekten kaliteli bir yorum olmuş.

  @resistance91, @cenderme, @ucanbalikyiyen, Sizleri de ayrı ayrı ve içtenlikle tebrik ediyorum. Evrim devam ediyor ve edecek de… Birçokları halen bu yanlışa ve birtakım yanlışları ya kasten ya da kasti olmadan yapmaya devam ediyor.

  Bir de bu yanlışlardan kar ve çıkar sağlayanlar da var… Doğanın prensipleri hakkında dezenformasyon ve demagoji yaparak ve gerçekleri saptırarak veya işine geleni kullanarak kendilerince çıkar sağlama peşindeler.

  Gelelim cevaplara:

  @massarq,

  Kabaca söylemek gerekirse… Size öğretilen uyum sağlama süreci evrimin anlaşılması ve anlatılması için eksik kalıyor, daha doğrusu öğretemiyorlar ve anlatamıyorlar. @ce7in de buna değinmiş.

  Evrim mekanizmaları çoğunun sandığı gibi işlemiyor ve bazen böyle sananları şaşırtabiliyor. Evrim mekanizmaları çok çeşitlidir. Çeşitli şartlar altında gelişir ve şekillenir. Yani evrim, kesin bir şekilde belirlenmiş veya planlanmış şekilde yürümez. Menfi ve müspet yönlerde ilerleyebilir.

  Mesela, alın size, yine birçoğuna çok şaşırtıcı gelen bir evrim süreci;

  Balinalar (Cetacea) takımında yer alan türlerin tamamı (ki balinaların, yunusların ve muturların tamamını kapsayan takımdır bu.) kara memelilerinin soyundan gelen deniz memelileridir. Yani, kısaca söylemek gerekirse önce sudan karaya çıkmışlar sonra tekrar suya dönmüşler demek istiyorum.

  Hatta bu takımın üyelerinin yaşayan en yakın akrabası su aygırıdır. Morfolojik, fizyolojik ve embriyolojik özellikleri gibi birçok özellik göz önüne alınmıştır tabii ki… Nefes ihtiyaçları ve burun kemikleri ile delikleri, dikey omurga hareketi ve dikey yüzgeçlere sahip olmaları, yavrularını sütle besleme, körelmiş uzuvlara sahip olmaları gibi özellikler bunlar yani.

  Kökeninin ortaya çıkıp ispat edilmesi için gereken en önemli denebilecek bilgiye daha doğrusu kanıta 1970’lerin sonunda sonrasında onun kadar önemli bir diğer kanıta da 1990’larda ulaşıldı. Halen de çalışmalar bunların üzerinden devam etmekte…

  Şu anda da çeşitli faktörler sonucu evrimleri devam etmekte, normal olarak…

  Mesela; Stenella clymene, Tursiops sp., Lipotes vexillifer, bize çok tanıdık olan Delphinus delphis gibi yunus türleri ve Globicephala macrorhynchus gibi bir balina türünün Japonya kıyılarında yaşayan bireylerinde sosyal öğrenme, sosyal kültür ve yapı, insan ve çevre faktörü gibi etmenler sayesinde evrim mekanizmaları işliyor ve bunlar gözlenip rapor ediliyor.

  @eukkesh, Başlık zaten hatalı. Bunu birkaç arkadaş daha yazmış. Üstte belirttim. Evrim devam ediyor ve edecek de… Sona erme gibi bir durum yok yani… Ayrıca sizin bahsettiğiniz insanın evrimini anlatan süreç. İlk başta hayatın/canlılığın nasıl oluştuğu ve başladığı açıklanır sonra buna istenilen tür veya cins için devam edilir. Hadi ilk aşamayı ve bunun öncesi ile ilgili birçok hipotezi hızlı bir şekilde açıkladık diyelim.

  Kabaca ve önemli noktaları ile açıklamak gerekirse; cinsiyet oluşumunu, ökaryot-prokaryot ayrımını geçelim, omurgalı-omurgasız ayrımında ve diğer birçok süreci hızlıca geçerek memelilere kadar olan süreç ve memelilerin evrimi, sonrasında primatlara kadar gelen süreç ve primatların evrimi, hadi aradaki diğer süreçleri, aileleri ve takımları da geçelim Homo cinsine gelelim. Buradan da Homo sapiens’e ve H. sapiens sapiens’e gelelim.

  Homo cinsini de götürenler en fazla 1.8 veya 1.9 Ma yıl önceye kadar götürebiliyor, var olan fosil kanıtlarına göre… 1.5 veya 1.2 daha yaygın. İşte böyle bize göre çok uzun bir süreç bu… Bir de modern insanın evrimi de devam ediyor. Bunun kanıtları da gözlemlenmekte…

  Ortak ata, evrimsel süreç ve mekanizmaları ve kanıtları ile daha birçok detay öğrenilmeden bunları sindirebilmek veya anlamak maalesef mümkün değil ama ben açıklayıcı yazdığımı düşünüyorum. Umarım öyledir.

  İnsanoğlunun kendi kökenini daha fazla merak etmesinden ve önemsemesinden, insanın en zeki tür kabul edilmesinden ve diğer çeşitli sebeplerden dolayı insanın evrimsel süreci anlatılır, evrim öğretilmeye çalışılırken ama @ce7in’in de dediği gibi eğitim sistemi malumunuz… O yüzden buna girmeye dahi lüzum yok diye düşünüyorum. Bu sadece bununla ilgili diyebilirim.

  Hâlbuki prokaryotlar evrimin anlaşılmasında çok önemlidir. Basit yapılar ve organizmalar çok önemlidir. Prokaryotik canlılardan olan bakterilerin evrimi yüksek organizmalara nispetle çok hızlı gerçekleşmektedir. Bunu bizatihi görmekte ve gözlemlemekteyiz.

  @cronicshoot, diğer bir arkadaş ( @hellmarch99 ) dediğinizi güvenilir bir kaynaktan paylaşmış.

  http://www.bbc.co.uk/nature/20095637

  Fakat haberi doğru ve tam okuyun derim ben.

  Küfür içeren yorumları ve mesajları ciddiye bile almadığım, bu yorumların sahiplerine bir şey anlatmanın veya açıklamanın deveye hendek atlatmaktan daha zor olduğunu bildiğim ve zaten buna gerek olmadığı için yorum dahi yapmaya gerek duymuyorum. Zira ciddi konular ciddi bir tavrı ve üslubu hak eder.

  Okuduğunuz için teşekkürler. Umarım faydalı olur.
  +11

Tüm Yorumlar

 • topalsolucan01
  topalsolucan01 02 Aralık 2015 - 00:47şempanze ile insanın ortak atası 6 milyon öncesine gider demişsin. gidip atanın elini öpüp geri gelmiş gibi kesin konuştun be. bilim dediğin şey kesin kanıt değil midir? 6 milyon yıl diyosun bilader.
  • emirtimur
   emirtimur 29 Kasım 2015 - 20:34@ Rindfleisch,

   Konuyu fazla detaylı anlatmak ve okuyacak kişinin yabancı olduğu veya olabileceği terimler kullanmak yazıyı okuyacak kişiyi çoğunlukla sıkıyor ve konuya olan ilgisi ile hevesini kaçırıyor. Ben bu hataya bazen düşüyorum. Ama bu yorumumda bunu yapmadım ve yorumum gayet açıklayıcı olsun istedim. Bunda başarılı olduğuma sevindim açıkçası. Bunu belirttiğiniz ve yorumum ile ilgili yapmış olduğunuz yorum ve bu güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim, öncelikle…

   Bilimsel bir konu tartışılırken veya anlatılırken saygı ve ciddiyet esastır ama had ne demek… Öyle şey olmaz. Öyle senin haddine değil, benim haddime şeklindeki ifadeler söz konusu dahi olamaz, bunu da belirteyim. Bilim bu… Aksine aklınıza takılan noktayı sorduğunuz için sizi takdir ettim. Bunun için de size ayrıca teşekkür ediyorum.

   Bu uzun girizgâhtan sonra gelelim asıl meseleye;

   Embriyolojik benzerlik evrim için önemli bir kısastır. Ortak ata araştırılırken önemli bir kısas, belirlenirken ve aktarılırken ise çok önemli, sağlam bir kanıttır. Bu ortak gen havuzunun sonucudur. Morfolojik benzerlikler ve diğer benzerlikler kadar da önemlidir. Çünkü her şeyin temeli genlerde saklıdır.

   Yabancı kaynaklarda “Evidence of Evolution: Similarities of Embryos”, “Darwin's Evidence for Evolution: Embryology” gibi başlıklara rastlamanız gayet normaldir. Evolutionary Embryology diye de bir bilim alanı da var malumunuz… Benim orada demek istediğim embriyonik gelişimin incelenmesinin ortak atada ne kadar mühim olduğudur. Yani kısas alınır, alınmalıdır da…

   Evrimsel sürecin anlaşılmasında ortak ata çok önemlidir. Ama bunu net açıklamak lazım… Tüm canlıların ortak bir atası olduğu gibi, Homo cinsi ile Pan cinsinin de ortak atası vardır. İnsansıların da primatların da… Yani burada nüans mevcut…

   Evet, tüm canlıların ortak bir atası mevcuttur. Bu canlılığın ortaya çıktığı zamana gider. Tüm omurgalıların ortak atası bir atası mevcuttur, omurgalıların ortaya çıktığı zamana gider. İnsan ile şempanzenin ortak atası ise yaklaşık 6 milyon yıl öncesine gider. Anlatabilmişimdir, umarım.

   “Çünkü bildiğim kadarıyla farklı türlere mensup canlıların bile embriyoları birbirine çok benziyor.” diyerek belirttiğiniz ise yukarıda bahsettiğim durum zaten.

   Umarım aklınızdaki soru işaretini gidermişimdir. Faydalı olmuşumdur. İyi akşamlar. Saygılar…
   • seksenbir
    seksenbir 29 Kasım 2015 - 19:46kuşlar bıraksa havada da yaşamaya alışacaklar.
    hatta arasıra aya marsa gezintiye de giderler ama
    aşağıda balıklar yukarıda kuşlar pusuda bekliyor amk
    -1
    • popricev
     popricev 29 Kasım 2015 - 18:43Yahu şu sitede takip ettiğim birkaç üye vardır. Hemen farklarını ortaya koymuşlar yazdıklarıyla. Helal olsun ne diyeyim kardeşim. Bana da helal olsun. :)
     +1
     • Rindfleisch
      Rindfleisch 29 Kasım 2015 - 16:37@emirtimur , yazdığın yazı taktir edilesi olmuş , benim haddime değil ama öncelikle bu kadar açıklayıcı bir üslupla olya yaklaştığın için teşekkür etmek istiyorum .

      Yalnız yazında küçük bir kısım hakkında kafam karıştı ( karıştı demeyelim de , daha detaylı bir bilgi arayışı içine girdim ) . balinaların denizden karaya , karadan tekrar suya geçiş sürecinde verdiğin su aygırı örneğinde embriyolojik benzerlik örneği vermişsin . burada benim sormak istediğim , embriyolojik benzerliğin evrim sürecindeki benzerlik açısından kıstas alınıp alınamayacağı . çünkü bildiğim kadarıyla farklı türlere mensup canlıların bile embriyoları birbirine çok benziyor ( hayvanlar aleminden örnek vermek gerekirse kaplumbağa embriyosu ve insan embriyosu ) . Su aygırı örneğinde embriyolojik benzerliği kıstas almak ne nebze doğrudur , fikrini almak istiyorum , tabi zamanın olursa.
      +2
      • onikioniki2012
       onikioniki2012 29 Kasım 2015 - 14:04peşinde böyle avcılar varken nesilleri tükenir bu balığın..
       -1
       • felinna
        felinna 29 Kasım 2015 - 13:44ağladım lan balık için amk her türlü ölecek hayvancağız ne duygusalım..
        +1
        • sweetdreams
         sweetdreams 29 Kasım 2015 - 12:46Sen bi balıksın, neyin uçma çabası bu pezevenk?
         -1
         • titanic
          titanic 29 Kasım 2015 - 11:54la bi rahat verin hayvana...
          +6
          • yuzenbalik
           yuzenbalik 29 Kasım 2015 - 11:04siz buna evrim falan demişsinizde bu bildiğin göt korkusu arkasındaki avcıya yakalanmamak için uçuyor...
           -3

           Popüler İçerikler

           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...