5 Pet Şişeye - Ücretsiz Sosyalleşmek - Adana

nefer35medya nefer35medya diyor ki;
Avrupa tatili sırasında gördüğü geri dönüşüm uygulamasını Adana'ya döndüğünde proje olarak Adana Büyükşehir Belediyesi'ne sunup kabul edilmesini sağlayan genç kadın, vatandaşların 5 pet şişe karşılığında ücretsiz olarak seyahat, ekmek, toplu taşıma aracına binme, tiyatro ve senfoni orkestrası seyretme imkanı sağladı.
Acıbadem Adana Hastanesi'nde Direktör Asistanı olarak çalışan ve futbol ile otomobil yarışlarında birçok başarısı bulunan Şendağ Durmaz, şimdi de sunduğu proje ile hem çevreyi hem de vatandaşların cebini korumayı başardı.

Durmaz yazın tatile gittiği Fransa ve Almanya'da sokaklarda gezerken geri dönüşüm makinelerini gördü. Avrupalılara sorduğunda otomata belirli bir miktarda pet şişe atanların makinenin verdiği bilet sonucunda o şehrin belediyesinin bazı imkanlarından ücretsiz faydalandığını öğrendi. Durmaz çok faydalı bir işlem olduğunu görerek hem çevreyi koruma hem de vatandaşa faydalı olacağı için Adana'ya döndüğünde kendisine bunu proje haline getirmeye söz verdi. Adana'ya geldiğinde birebir yaşadığı bu faydalı işi hemen proje haline getiren Durmaz, Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı'na bağlı Özel Atık Şube Müdürlüğü'ne başvurdu. Belediye çok kısa bir süre sonra Durmaz'a dönerek projenin hem çevreye hem de halka faydalı olacağı düşüncesiyle kabul edildiğini bildirdi. Belediye proje kapsamında hemen bir geri dönüşüm makinesi alarak Seyhan Nehri kenarına koydu. Bu otomata şimdi 5 pet şişe atan vatandaşlar nehirde ücretsiz olarak gondol seyahati yapabiliyor. Belediye daha sonraki zamanlarda proje kapsamında otomat sayısını artırarak vatandaşlara 5 pet şişeyi makineye atmaları karşılığında ücretsiz olarak ekmek, toplu taşıma araçlarına binme, tiyatro ve senfoni orkestrasını izleme imkanı sunacak.

"ÇEVREYİ KORUMAK İÇİN HAREKET ETTİM"

Şendağ Durmaz, çevreyi korumak için hareket ettiğini belirterek, "Almanya ve Fransa'da insanların otobüslerde pet şişeleri atmadığını gördüm ve halktan biriyle konuştum neden atmıyorsunuz diye, cihazı gösterdi merkezi her yere konmuş bu cihaza 5 adet pet şişe attığınızda karşılığında ticket ya da otobüs bileti aldıklarını söyledi. Orada görüntüler aldım fotoğraf çektim daha sonra Türkiye’ye döndüm. İlk işim bunu Türkiye’de özellikle Adana’da kendi şehrimde nasıl uygulayabilirim diye bir proje oluşturdum. Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na projemi sundum ve çok kısa bir sürede bana dönüş yapıldı. Cihaz ile ilgili alım yapılacağı ve aynı projenin burada başlatılabileceği söylendi. Kısa sürede biz buna ulaştık özellikle Adana olarak, çevre daire başkanlığına ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü Bey’e teşekkür ediyorum" dedi.

Durmaz, bu projeden halkın ve çevrenin korunacağına dikkat çekerek şunları kaydetti:

"Şimdi halkımız en azından pet şişeleri toparlayıp bu cihazımızı kullanarak bir takım biletler elde edecek bu biletlerde geri dönüşüm olarak kullanılacak. Pet şişeler cihaz içerisine atılıyor karşılığında bir bilet veriliyor ve bu biletle ücretsiz olarak gondol turu yaptıracağız, normalde şuan ücretli ve ilk denemelerimiz bu şekilde başlayacak. Daha sonraki planlar, metro ve tiyatro biletleri şeklinde devam edecek. En azından herkes sokakta pet şişe toplamaya başlayacak. Geri dönüşüm olayı bizim Türkiye standartlarında çok azdı ve halkı ödüllendirmek gerekiyordu, bende bu şekilde ödülleneceğini düşündüm. Ben bu projenin ilerleyeceğini düşünüyorum, çevreyi fazlasıyla korumak istedim ve bu şekilde de korunacak. İlk başta Adana’yla başlayalım sonra Türkiye çapında olacak."

"PET ŞİŞE GETİREN SENFONİ BİLE DİNLEYEBİLECEK"

Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Özel Atık Şube Müdürü Çağrı Ün ise yaptığı açıklamada, "Biz halkımızdan gelen bütün taleplere en kısa sürede cevaplamak istiyoruz. Vatandaşımızdan gelen talebi bizler de inceledik ve yönetmelikler kapsamında üstümüze düşen bütün görevleri sonuna kadar yapmak adına böyle bir makine bizde satın almaya karar verdik. Bizlerin amacı çevre koruma adına şehrimizde ve bütün ülkemizde bir farkındalık çalışması yaratmak. Burada makine ambalaj atığı sınıfına giren pet şişe bünyesinde toplamakta ve bunun karşılığında gondol marinalar için ücretsiz bilet temin etmekte. Bundan sonraki süreçte, metro istasyonları, senfoni orkestrası ve tiyatro imkanları olacaktır. Şu anda bir adet pet şişeye bir adet bilet ile başladık ama sayıyı arttırdık şu an beş pet şişeye bir adet bilet vermekteyiz" diye konuştu.
Kategori: Haber
sitene ekle
Etiketler: avrupa adana Şendağ Durmaz pet şişe
1 06 Aralık 2015
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • moneytalks
  moneytalks 07 Aralık 2015 - 21:02olum adana değildir ya iyi bakın. adana olsa geri dönüşüm kutusuna tecavüz haberi olurdu.
  • korcagin
   korcagin 07 Aralık 2015 - 01:06Adananın şiddet içermeyen bir şeyle gündeme gelmesini bünyem kaldırmadı..
   • salvador
    salvador 07 Aralık 2015 - 00:21Engelli kardeşlerimiz için biz bir proje hazırladık 2 3 kişi. Epey de yardımcı olacak, teknolojik sistemler barındıran bir projeydi. Öyle kar yapalım paranın gözüne vuralım falan da değildi derdimiz ha. Sunduk belediyelere. Çöp projelere milyonlar yatıran belediyelere 3 5 kuruş teknoloji maliyeti fazla geldi. Ya da avanta mavanta istediler sanki milyonlarca lira kar edecekmişiz gibi. Şimdi bi de bu "proje"ye bak. Hakikatten sinir bozucu.
    • mjolnirish
     mjolnirish 06 Aralık 2015 - 16:22Proje üretmek böyle bir şey olmamalı.
     Cihazı satın al, fikri aynen uygula...
     Ne bir fikir üretimi var ne de elle tutulur bir şey.
     +8
     • megrimegrioyyy
      megrimegrioyyy 06 Aralık 2015 - 15:37bu işlerden ekmeğin kazananlar var lan 2 gondol sefası için ekmekle oynamayın tuzu kurular
      +5
      • husoo1945
       husoo1945 06 Aralık 2015 - 15:18bizim ülke bunu ticarete döker yapmayın etmeyin. alışmamış götte don durmaz ablacım.
       +1
       © 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...