Ruhi Su - Kerimoğlu

5.921 izlenme - 05 Nisan 2010
tırtkadın tırtkadın diyor ki;
1882 - 1901 yılları arasında, Muğla nın Pisiköy ( Yeşilyurt )ilçesinde tütüncülükle uğraşan bir ailenin küçük oğludur. Kerimoğlu Eyüp diye bilinir. Babasının ölümünden sonra abisi Kerimoğlu Hüseyinle beraber ailesinin geçimini sağlamaya çalışır. Abisi ve kendisi dönemin tarım politikasına karşı durmalarıyla bilinirler. Hatta abisi bir çok kez düzene isyan ettiği için hapis edilir. Kerimoğlu Eyüp delikanlılık çağına geldiğinde bir gün bir düğüne gider ve zeybek oynar. büyüklerinden müsade almadan oynamaya kalktığı için köyün büyükleri tarafından azarlanır. kavgaya dönüşür olay ve belinden silahını çekip ateşler. köyün muhtarını kolundan yaralar ve yakalanmamak için dağlara çıkar. 2 sene kadar yakalanamaz. Kaçak yakalamakla ün salmış İsmail Çavuş a haber edilir ki türküde geçen kör arap, ismail çavuştur. peşine düşer kerimoğlu nun. birgün eyüp her zaman gittiği ibişoğlu nun kulubesine dinlenmek için girer. uyuyakalır. ibişoğlu ibrahim torununa sevdalıdır kerimoğlu.. ibişoğlu da torununu bir başkasına vermek istemektedir. bu yüzden kerimoğlu nun kendi kulubesinde dinlenir olduğunu gammazlar. kör arap uykusunda yakalar kerimoğlu nu ve uyandırmadan öldürür. 19 yaşındadır öldürüldüğünde. Annesi de acısına dayanamayıp kısa süre içinde ölür ve halkta bu türküyü yakar.


Daha detaylı ve daha farklı yorumlar ve hikayeler de bulabilir dileyenler kısa bir süre araştırırlarsa. benim bildiğim gerçek hikayesi budur türkünün. tolga çandar, sümer ezgü vb gibi sanatçılar da seslendirmiş olsalar da ruhi su yorumu bambaşkadır. türkünün sözleri şöyledir;


haydülen de ülen de,
karadağların sandalı da, sandalı. ( Şu Muğla nın çamları da çamları )

al ganlara boyanmış,
kerimoğlunun her yanı da her yanı.

öf aman da aman da
şu dağlarda keklik kalmadı.
oyna len de koca arabım sen oyna,
senden başka yiğit (!) kalmadı.

öf ülen de aman da
yerkesikle şu pisinin arası
nerelerde bozulmuş
kerimoğluylan körarabın arası


öf aman da aman da
eyibim de gitti bulunmaz
elleme körolası arap
uykularda adam vurulmaz..
Kategori: Nostaljik
sitene ekle
Etiketler: ruhi su tolga çandar sümer ezgü kerimoğlu zeybek kerimoğlu eyüp kerimoğlu hüseyin kör arap ismail çavuş ibişoğlu muğla pisi

Yorumlar

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • evira
  evira 01 Şubat 2012 - 23:46daha önce yaptığım yorumda ruhi su'nun ermeni olduğunu yazmıştım. aklımda yanlış kalmış. bütün arkadaşlardan özür dilerim.
  +2
  • fasliyev gb
   fasliyev gb 09 Ocak 2012 - 15:40şöyle bir bakınırken denk geldim de evira nın yorumu beni benden aldı. :)) içeriği ben eklemiştim. gerçekten iyi sallamışım. aslında anne tarafından benin baba tarafından venezuella dır sanatçı .kerimoğlu da zaten 2 yaşlı bir ingiliz tayıdır. ağır çim pist ve uzun mesafeli yarışlarda başarılı olmuştur. bu açıklamalar yeterli gelmiştir umarım.
   +1
   • kemalkılıcdaroglu
    kemalkılıcdaroglu 27 Ağustos 2011 - 15:52Evira, turtkadın Ruhi Su'dan değil, Kerimoğlu'ndan bahsediyor. Ruhi Su'nun Ermeni olduğu iddiası, faşist propogandadır. Halikarnas Balıkçısı, Ötelerin Çocuğu romanının başında bir Kerimoğlu hikayesi anlatıyor. Fakat bu hikaye, ne tırtkadının dediğine, ne de türkünün hikayesine benziyor.
    +1
    • fizisyenist
     fizisyenist 06 Nisan 2010 - 04:41hayda bre efelerrrr. (kuru zurna eşliğinde rakı içesim geldi. sınavlar bitsin de gidem bari aydın'ıma.)
     +8
     • millkyway
      millkyway 05 Nisan 2010 - 20:12Zaten bu yorum eşsiz. Ha bir de gocu moğla düğünlerinde dibekdereli davulcu zurnacı abilerimiz de acayip yorumluyor bunu. Yerkesik güzel bir köydür, gezmeli görmeli.
      +10
      © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...