Üçüncü Havalimanı İnşaatı - İstanbul

2.946 izlenme - 18 Aralık 2015
santiyesefi santiyesefi diyor ki;
Videoyu youtube'da songül karlı'ya denk gelmeyecek şekilde akılcı sörf yaparken karşılaştığım korkunç bir video. link en alttadır.

Alınıt:

Finansman garantisi olan bu bataklık ve son derece elverişsiz bölgeyi havaalanına çevirmek, kamu hizmeti değil yandaşların ve çeşitli rüşvet havuzlarını doldurmanın en kestirme yolu gibi görünüyor. Zira ÇED raporuna göre, arazi düzenleme, hafriyat ve inşaat işlemlerinin 25 yıl (9.125 gün) sürmesi düşünülmekte... 2,5 milyar m3 bir dolgu için 75 tonluk kamyonlar 86,6 milyon sefer yapacak ve bu günlük 9498, saatlik 396 kamyon demek... Görüntüler yeni ve 2014 yazında başlanan projenin bir buçuk yılda hala dolguyla ve ıslah çalışmasıyla debelendiğini göz önünde bulundurursak bitiş için belirlenen 2017 yılına yetişmesi pek mümkün görünmüyor.

Hükümetin ısrarla devlet kasasından tek bir kuruşun çıkmadığını vurgulamasına rağmen projenin yüzde yetmişlik finansmanının kamu bankalarından alınan kredilerle sağlanacak olması kıçımıza giren şemsiyenin daha çok kanırtacağı anlamına geliyor. Zira bu nasıl bir yap-işlet-devret projesiyse maliyetin çoğu devletin verdiği krediden giderilecek olmasına rağmen hedeflenen yolcu miktarına ulaşılamazsa işleten konsorsiyum kredi ödemelerini durdurup, külfeti devletin sırtına yükleyebilecek. Yani şu milletin bir taraflarına koymak meraklısı holdingler devlet aracılığıyla hepimize koymalara doyacak gerçekten de...

Bir başka hikayeyse bu havalimanının orantısız büyük tasarlanışı ki bu da kötü kokunun ayyuka çıktığı bir husus. Senede 100 milyon civarı yolcuya hizmet veren dünyanın en büyüğü Atlanta Havalimanın 1900 hektarlık bir alan üzerine kurulu. Maymun iştahımızı kontrol edemeyişimizden olsa gerek üçüncü İstanbul havalimanıysa 7785 hektarlık bir alanı kaplayacak. Atlanta'dan yani dünyanın en büyük havalimanından iki kat büyük bir havalimanı yapsak bile neredeyse belirlenen alanın yarısı boşta kalıyor. Ve dünyanın en büyük havalimanından bile iki kat büyük olan bu havalimanımızın boşta kalacak tek bir metrekaresinin binlerce dolar edeceği yadsınamaz bir gerçek... Çok daha kazançlı bir başka konu da mevcut havalimanı... Atatürk Havalimanı, 1180 hektarlık bir alanı kaplar. Böyle bir alanın değeri, arazinin m2'sine 1000 dolar fiyat biçilse bile yaklaşık 12 milyar dolar yapar. Yani tam yemelik, tam rantlık, tam peşkeş çekmelik... Her şey bir yana kamu bankalarının üretim sektörüne, sanayiciye, AR-GE projelerine verebileceği milyarlarca dolar kredinin, havalimanı inşaat ve işletme hakkını alabilmek adına Türkiye tarihinin en büyük ihale teklifini veren konsorsiyuma gidecek olması, bu ülkenin sınırlı kaynaklarını heba etmekten başka bir şey değil. Halihazırda devletin verdiği krediyle yapıp, işletip, devretmek, üstüne üstlük çıkması muhtemel zararları da devlete yüklemek, yetmiyormuş gibi bunu bir de halka hizmet olarak yutturmaya çalışmak ancak organize bir haramilik şebekesinin başaracağı bir iş...

https://www.youtube.com/watch?v=TJGVW4hhTWU
Kategori: Çüşşşş
sitene ekle
Etiketler: üçüncü istanbul havalimanı havalimanı şantiyesi

Yorumlar

Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • dijitsu
  dijitsu 18 Aralık 2015 - 11:58Valla elbet faydalı olacaktır gelecek için ama birileri acayip paralar cukkalıyor orası kesin...
  +6
 • ay3341997378
  ay3341997378 18 Aralık 2015 - 16:48@orcnd

  Açtım baktım haritadaki yerine, birazda haber araştırdırm, ben şehir plancılığından çok anlamam ama akp ninde benim kadar bile anlamadığı gün gibi ortada veya anlasalar bile çıkarlarını çok daha önce tuttuğu.

  Dönelim yer meselemize, dediğim gibi ben anlamam sen alıyorsan aç bak filan deme gel anlat bize şu şu sebeplerden dolayı dopru yerdir diye. Şimdi hele bi de bakalım;

  - ilk açıklamalarda denize dolgu yapılmayacak denmiş peki yapılıyor mu şuan, hemde ağa babası yapıyor. Neden?
  - Peki ya denizin kenarındaki diğer alanların durumu ne, yer yer 100 m derinliğinde çukurlar varmış. ben demiyorum Yiğit Bulut diyor, evet 2 tabancası ve yüzlerce mermisi olan danışman Bulut diyor tabi o zamanlar danışman değilmiş henüzi peki böyle bir arazi uygun mu, uygunsa neden?

  - Toplamda arazinin dolgu yapılması için CNN'in haberine göre 2,5 milyar metreküp, Yiğit Buluta göre 2 milyar metreküp dolgu gerekiyormuş, Türkiyenin son 33 yılda yaptığı dolgu miktarı (totalde) yaklaşık 1 milyar metreküpmüş. Son 33 yıldaki dolgunun 2 katından daha fazla dolguya ihtiyacı olan bir alan nasıl doğru tercih olabilir?

  - Bu kadar dolgu nereden gelecek peki, en büyük kaynak planlana göre kanal istanbul peki proje başladı mı, hayır. Şimdi iki senaryo karlımıza çıkıyor ya kot farkı azaltılıp dolgu miktarı azaltılacak, ki bu da denize sıfır olan bir havalananı için doğal afetler vs gibi durumlarda sıkıntı oluşturabilir, ya da başka yerlerden dolgu malzemesi getirilecek bu da maaliyet artışı demek, peki bu artış nasıl karşılanacak, sorun değil proje bitiminde hesaplaşırız demişleri sanki bakkaldan peynir alıp ay başında hesaplaşacaklar. Şimdi de bakalım bu sıkıntılara gebe bir yer nasıl doğru bir yer olabiliyor?

  - Şu anda dünyanın en büyük havalimanı atlanta, peki bunun maliyeti ne? Direkt bir rakam bulamadım parça parça yapılmış burasıda wiki sayfasından bulabildiğim kadarıyla 3 aşama:
  *1977 yılında 500m
  *2006 yılında 1.28 milyara bir bölüm daha yapılmış
  *2012 yılında 1.4 milyara bir bölüm daha yapılmış
  toplamı yaklaşık olarak 3.2 milyar dolar peki bizim bütçemi ne? 22 milyar 152 milyon Avro, ve bu bütçenin büyük bir bölümü araziye harcanıyor, bu mu doğru seçim?

  bu bilgiler 15-20 dk lık internet araştırması ile yapılmıştır, eksikler hatalar varsa belirtirsiniz.

  Bütçe bilgileri wikiden:

  https://tr.wikipedia.org/wiki/İstanbul_Yeni_Havalimanı#cite_note-4

  https://en.wikipedia.org/wiki/Hartsfield–Jackson_Atlanta_International_Airport#cite_note-24

  dolgu ile ilgili haber linkleri:

  http://haber.star.com.tr/yazar/3-havalimani-konusunda-soru-isaretlerim-var/yazi-725810

  http://www.cnnturk.com/turkiye/3-havalimaninda-dolgu-yapilmayacak-denmisti-ama

  http://www.hurriyet.com.tr/3-havalimanina-kot-ayari-26625277
  +6

Tüm Yorumlar

 • gurselyigit
  gurselyigit 01 Temmuz 2016 - 16:29alkışlar emeği geçenlere
  • mehmetkarakurt
   mehmetkarakurt 19 Aralık 2015 - 21:2815 yıl önce 50 dönüm arazi alacaktık ki oradan . offf
   • eatakani
    eatakani 19 Aralık 2015 - 02:53adi orospu çoçukları bok atar sadece it ürür kervan yürür.
    • aseba
     aseba 18 Aralık 2015 - 23:09@orcnd ataköyde yaşıyorum. 2 dakikada bi uçak iniyor. ama kimse rahatsız değil. olan bir kaç blok var. trafik desen yok. ataköyde yaşamadan ataköylünün derdini nerden biliyorsun amk?
     +1
     • orcnd
      orcnd 18 Aralık 2015 - 22:04@ay3341997378 madem anlamaya niyetin var anlatalım. türkiye havacılıkta asya ile avrupa arasında büyük öneme sahip olan yerlerden biri. istanbul finans merkezi projesiyle günlük uçuşlarla gelen ziyaretlerin hedefi olacak. şu an bile dünya standartlarına göre küçük kalıyor diğer hava limanlarına göre. büyük yapılmasının sebebi bu.

      yer konusu istanbulda arazi zaten az. marmara denizi tarafında zaten turistlik yerler olduğu için arazi yok. karadeniz kıyısında arnavutköy ve boğaz kısmında ormanlar var. arada kalan bu bölge eskiden patlatmalı maden aranan bir yer. bu çukurların sebebi o patlamalar. bu yüzden bölge hiçbir işe yaramıyor. havalimanı için orası doldurulduğunda hem arazi değerlendirilmiş olacak, hem şehir dışında olduğu için trafiği kötü etkilemeyecek hemde geniş arazi sayesinde gelecekte yer aranmasına gerek kalmayacak.

      dolgu meselesi ise zor bir olay. proje çok büyük ancak imkansız değil. maliyeti yüksek ama dönüşü de yüksek.
      ormanlık olmayan bu kadar büyük boş arazi de bulunması çok zor burada maden aranmasa burası da ormanlıktı şimdi. dolayısıyla dolgu işi zor da olsa yapacaklar. doğal afet konusu ise abartı denize havalimanı yapılıyor da orada sorun olmuyor burada mı olacak.

      dolgu nereden gelecek konusunu büyütmek düpedüz yokuşa sürmektir. türkiyede inşaat sayısı belli çıkan toprak belli. ulaşılamaz bir rakam değil. kanal istanbul projesi kilometrelerce alanda kamulaştırma gerektirdiği için uzun sürmekte ama ilerleme kat edilmekte. 2016 da kamulaştırmalar başlıyor haberi verildi 4-5 ay önce.

      özetle sen herşeye maliyet penceresinden bakarsan her projenin ucuza yapıldığı bir yer bulursun. atlanta dediğin yer 100 yıllık şehir dümdüz arazi nereye yaparsan yap maliyeti düşük olur.

      diyebilirsin ki istanbula yapmasınlar o zaman. benim bu projeyi ilk duyduğumdaki tepkim buydu. fakat biraz düşününce hak verdim. türkiyede altyapının en güçlü olduğu yer istanbul. bu yüzden her alanda yapılan çoğu yatırım istanbula geliyor. bunu engellemek için şu an yapabilecek birşey yok. zamanla anadolu da gelişecektir. ama anadolunun gelişebilmesi için gerekli finansmanı istanbul sağlayacak. istanbulda devlet kazanıcak anadoluda harcanacak. böyle böyle dengelenecek.

      bu gün istanbul flickr'da en çok fotoğrafı olan yer. öncesinde paristi. turizmde de en çok tercih edilen ikinci yer paristen sonra. son saldırılardan sonra muhtemelen dünyanın bir numarası olacak. böyle bir yoğunluğu kaldırabilecek hava limanını yapmak devletin halka borcudur.

      bundan kendine haksız menfaat sağlayan da varsa allah onları bildiği gibi yapsın hakkım helal değildir.
      -1
      • aburock
       aburock 18 Aralık 2015 - 18:46anlaşılan troller Alkışlarlayaşıyorum'u keşfetmiş, sadece bu video yorumları için demiyorum diğer videolarda da iktidar karşıtı yorumlar eksi yağmuruna tutuluyor.
       • ay3341997378
        ay3341997378 18 Aralık 2015 - 16:48@orcnd

        Açtım baktım haritadaki yerine, birazda haber araştırdırm, ben şehir plancılığından çok anlamam ama akp ninde benim kadar bile anlamadığı gün gibi ortada veya anlasalar bile çıkarlarını çok daha önce tuttuğu.

        Dönelim yer meselemize, dediğim gibi ben anlamam sen alıyorsan aç bak filan deme gel anlat bize şu şu sebeplerden dolayı dopru yerdir diye. Şimdi hele bi de bakalım;

        - ilk açıklamalarda denize dolgu yapılmayacak denmiş peki yapılıyor mu şuan, hemde ağa babası yapıyor. Neden?
        - Peki ya denizin kenarındaki diğer alanların durumu ne, yer yer 100 m derinliğinde çukurlar varmış. ben demiyorum Yiğit Bulut diyor, evet 2 tabancası ve yüzlerce mermisi olan danışman Bulut diyor tabi o zamanlar danışman değilmiş henüzi peki böyle bir arazi uygun mu, uygunsa neden?

        - Toplamda arazinin dolgu yapılması için CNN'in haberine göre 2,5 milyar metreküp, Yiğit Buluta göre 2 milyar metreküp dolgu gerekiyormuş, Türkiyenin son 33 yılda yaptığı dolgu miktarı (totalde) yaklaşık 1 milyar metreküpmüş. Son 33 yıldaki dolgunun 2 katından daha fazla dolguya ihtiyacı olan bir alan nasıl doğru tercih olabilir?

        - Bu kadar dolgu nereden gelecek peki, en büyük kaynak planlana göre kanal istanbul peki proje başladı mı, hayır. Şimdi iki senaryo karlımıza çıkıyor ya kot farkı azaltılıp dolgu miktarı azaltılacak, ki bu da denize sıfır olan bir havalananı için doğal afetler vs gibi durumlarda sıkıntı oluşturabilir, ya da başka yerlerden dolgu malzemesi getirilecek bu da maaliyet artışı demek, peki bu artış nasıl karşılanacak, sorun değil proje bitiminde hesaplaşırız demişleri sanki bakkaldan peynir alıp ay başında hesaplaşacaklar. Şimdi de bakalım bu sıkıntılara gebe bir yer nasıl doğru bir yer olabiliyor?

        - Şu anda dünyanın en büyük havalimanı atlanta, peki bunun maliyeti ne? Direkt bir rakam bulamadım parça parça yapılmış burasıda wiki sayfasından bulabildiğim kadarıyla 3 aşama:
        *1977 yılında 500m
        *2006 yılında 1.28 milyara bir bölüm daha yapılmış
        *2012 yılında 1.4 milyara bir bölüm daha yapılmış
        toplamı yaklaşık olarak 3.2 milyar dolar peki bizim bütçemi ne? 22 milyar 152 milyon Avro, ve bu bütçenin büyük bir bölümü araziye harcanıyor, bu mu doğru seçim?

        bu bilgiler 15-20 dk lık internet araştırması ile yapılmıştır, eksikler hatalar varsa belirtirsiniz.

        Bütçe bilgileri wikiden:

        https://tr.wikipedia.org/wiki/İstanbul_Yeni_Havalimanı#cite_note-4

        https://en.wikipedia.org/wiki/Hartsfield–Jackson_Atlanta_International_Airport#cite_note-24

        dolgu ile ilgili haber linkleri:

        http://haber.star.com.tr/yazar/3-havalimani-konusunda-soru-isaretlerim-var/yazi-725810

        http://www.cnnturk.com/turkiye/3-havalimaninda-dolgu-yapilmayacak-denmisti-ama

        http://www.hurriyet.com.tr/3-havalimanina-kot-ayari-26625277
        +6
        • hanidebana
         hanidebana 18 Aralık 2015 - 16:23Yükleyen arkadaşın son cümlesinden anlıyoruzki, arkadaş paralel.
         Hayırlı cumalar Şakirt..
         -1
         • orlando0
          orlando0 18 Aralık 2015 - 16:11Dostlar. Kentler; modern kentleşme ve şehircilik disiplini, kent sosyolojisi, kent sürdürülebilirliği vesaire gibi oldukça karmaşık ve disiplinler arası metodlarla yönetilmektedir artık. Ancak Türkiye'de işler böyle yürümez. Türkiye gibi yabancı sermayeye dayalı ekonomiler, sermaye çekebilmek için sürekli rant yaratmalıdırlar. Sanıyor musunuz bu havalimanı, havalimanı olduğuyla kalacak. Otoyollar bağlanacak, 3. köprü zaten bu havalimanı için yapıldı, akabinde otoyol kenarları muhtelif sanayi - ticaret yapılarıyla dolacak. İstihdam oluştuktan sonra çalışanlar, bu ticari aksa yakın yerlerde oturmak isteyecek. İkinci köprü yapıldıktan sonra, Ümraniye - Alibeyköy muhitlerinin başına neler geldiyse, havalimanı ve köprüden sonra kuzey ormanlarının başına bunlar gelecek. Aşağıdaki yorumlarda, projenin şehrin lehine sonuçlanacağı yanılsamasına kapılan arkadaşlar hiç merak ediyorlar mı; ülkedeki mimarlık - şehircilik bölümü akademisyenlerinin ve odalarının, bu projelere karşı götlerini yırtarak eleştiriler sunmalarınının sebebi nedir? Siyasidir, çekemiyorlardır der geçiştirirsiniz; ancak öyle değil. İstanbul halihazırda kaldıramayacağı bir nüfusun altında zaten ezilmiş durumda. Buna rağmen; herhangi bir sanayi, bilişim, değerli ham madde üretimi olmayan bizim güzel ancak yanlış ellerdeki ülkemizin garabet ekonomisinin çökmemesi için hala deli gibi bu şehire imari uygulamalar yapılıyor. Bu çılgınlıktan başka bir şey değildir, az bir miktar şehircilik tarihiyle ilgili bilgisi olan herkes bana hak verecektir. Şu şartlar altında doğru olan İstanbul'a çivi çakmayı dahi yasaklamak, banliyölerle şehir merkezi ulaşımını geliştirmek yerine kısıtlamak, beylikdüzü örneğinde olduğu gibi her banliyönün kendi içinde kentsel ve ekonomik olarak çalışmasına imkan verecek ekonomik, kentsel uygulamalar yapmak ve kent yükünü, trafiğini ve göçünü azaltmak; bunun yanısıra büyük projeleri memleketin büyük şehirlerine yaymak ve tam aksine istanbul'un göç vermesini sağlamak olmalıdır. Eorlamam bu kadardır. Hadi hayırlı işler.
          +5
          • uvural
           uvural 18 Aralık 2015 - 15:41dunyada bircok ulkeyi gezdim.. bir cok havaalaninda bulundum.. kusura bakmayin ama bizim Ataturk havaalani cuk kadar...
           +4

           Popüler İçerikler

           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...