Platon'un Mağara Alegorisi - Eflatun

immanuelkant immanuelkant diyor ki;
Eflatun olarak bildigimiz Nam-i diger Platon'un pek çok açıdan değerlendirilebilecek ünlü Mağara Alegorisini anlatan, düsündürücü bir animasyon .. iyi seyirlerKanalımı takipte kalmak için abone olmayı sakın ama sakın unutmayın :) Ya da unutun. Ama sonra tekrar hatırlayın.

Lisans:
Kevin MacLeod sanatçısının At Rest - Romance adlı şarkısı, Creative Commons Attribution lisansı (https://creativecommons.org/licenses/...) altında lisanslıdır.
Kaynak: http://incompetech.com/music/royalty-...
Sanatçı: http://incompetech.com/
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: Plato Philosophy eflatun insan psikoloji ogrenilmis caresizlik
122 11 Ocak 2016
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • Thurugan
  Thurugan 11 Ocak 2016 - 13:35Lisanstayken bu alegori ödev olarak verilmişti. Öğrenirken bu kadar eğlendiğimi hatırlamıyorum. Felsefe iyidir arkadaşlar. Okuyun. Hatta bölümünüz ne olursa olsun okuyun. Formal ya da informal bir bölüm okuyor olsanız da okuyun. Biraz okuyup özümsedikten sonra eğer tarihçiyseniz yeni pencerelerden bakmayı ve yorumlamayı göreceksiniz, matematikçiyseniz başla yöntemler bulmayı ve sorgulamayı öğreneceksiniz. Bölümünüz ne olursa olsun okuyun.
  +14
 • onikioniki2012
  onikioniki2012 11 Ocak 2016 - 14:07bilim eğitim bilim eğitim bilim eğitim..
  +11

Tüm Yorumlar

 • kaniefendi
  kaniefendi 22 Eylül 2016 - 14:29gene islama vs bok atanlar olmuş. hiç bir müslüman filozoftan haberdarmısınız acaba açıp baktınızmı. kindiden başlamak üzere irfan dünyasına. ayn-ı sabite diye bir şey duyudunuzmu? platonun idealar evrenine çok benzer islam orjinli düşünce. medeniyet tarihine baktığınızda bunların yarışmadığını birbirinden etkilenen bir bütün olduğunu görürsünüz. ama cehalet kolayca, pervasızca konuşma rahatlığı veriyor insana.
  • aylak
   aylak 15 Ocak 2016 - 20:26Alegori neymiş baktınız mı lan?
   • tavlu
    tavlu 13 Ocak 2016 - 10:00dejavu0107 ye katılmakla beraber , eflatun ile platon zaten aynı kişi değilmi atacağınız başlığa
    • mehmetkarakurt
     mehmetkarakurt 12 Ocak 2016 - 22:18Platon kendi reklamını yapmış. Ben sizden üstünüm ne dersek o aq diyo. Bence Filozof birsürü metresleri olan avam kısmını tanımayani bilinen gerçekleri süslü kelimelerle çarpıtan ve kendi çıkarına çalışan hedonist gavatlardır.
     • kisamavi2000
      kisamavi2000 12 Ocak 2016 - 03:04video resmini görünce ilk aklıma bu geldi
      https://media.giphy.com/media/PKw46VpVthXBS/giphy.gif
      -1
      • ugor
       ugor 11 Ocak 2016 - 21:47Hahahaha :D @immanuelkant
       +4
       • nasreddinhojda
        nasreddinhojda 11 Ocak 2016 - 20:46Bende nere sıçıyolar onu soram bari ?? Verdiğin örneği skim platon
        -1
        • joshua52
         joshua52 11 Ocak 2016 - 20:41peki magarada ne yiyip ne iciyolar elleri bagliyken ? bana bunun cevabini verin.
         -2
         • sirfbunuyazmakic
          sirfbunuyazmakic 11 Ocak 2016 - 20:17konuyla ilgili bir diğer önemli katkıyı da ingiliz filozof george berkeley yapmıştır. esasında bir rahip olan berkeley idealist felsefe dediğimiz, deney ile elde edebileceğimiz bilginin sınırlı ve yanıltıcı olduğu, esas olanın akıl ve töz olduğunu iddia eden akımın kurucularındandır. ki platon'da bir idealisttir, aristo materyalistken.

          berkeley'de dünya algımızın aslında yanıltıcı olduğunu, dünya ile deneyimlediğimiz herşeyin nesnel olduğunu, kesin doğrulara ulaşılamayacağını iddia eder. bunu da yaparken; doğduğu gün birisinin gözlerine pembe kolormatik gözlükler, diğerinin gözlerine ise yeşil kolormatik gözlükler lehimlenmiş iki kişinin kışın yağan kara bakarak, karın yeşik mi yoksa pembe mi olduğunu tartışmaları örneğini verir. bu iki kişi gözlüklerden dolayı karın beyaz olduğu fikrini asla düşünmeyeceklerdir, ki biz de karın beyaz olduğuna kesin olarak emin olamayız diyor o günler için. bilim ilerledikçe renklerin tespiti makinalarla nesnel ve objektif olarak yapılabilmeye başlandı ancak örnek birçok başka tartışma için güncelliğini koruyor. örneğin aynı cisme bir köpek baktığında algıladığı renkle bir insan baktığında algılanan renkler farklıdır. nesne aynı ancak önemli olan beyinde işlenme süreci vesaire gibi.

          tüm bu mantık tüm bir dünyadaki tüm bilginin ve dünyanın kendisinin yanıltıcı ve hakkında kesin bilgiler edinilemeyecek şeyler olduğu, edindiğimiz bilgilerin sadece ve sadece insana ait beş duyu organları, ki o bile insandan insana değişir (bazı insanlar renkleri ses gibi algılarlar, psikolojide bir hastalık bu, kırmızı görünce renk oluşmuyor ancak kulağında belli bir ses çınlıyor, başka bir renkte ise tamamen farklı bir ses yankılanıyor gibi) ve bizim gezegenimiz için geçerli olduğu, yerçekimi kanununun dünyaya ait bir değişken olduğunu, çok farklı evrenlerde çok farklı ve en azından bizim bilimimizin açıklayamayacağı şartların olabileceği kanaatine vararak, olayı tanrı inancına bağlar.

          gavurun sofusu bile böyle işte. adam bizdeki şakirt ama inancını haklı çıkarmak, kanıtlarını sunmak adına tarihin gördüğü en sistemli felsefe çalışmalarından birine imza atıyor.

          tüm bir felsefe tarihini idealist ve materyalistler diye ayırabilirsin aslında. idealist taraf platon'dan başlıyor, kant'a, hegel'a, wittgenstein'a uzanıyor, materyalistler ise aristodan başlayıp daha sonra david hume ve diğer ampiristlerden devam edip günümüze uzanıyor. pozitif bilimlerin haşin savunucuları ve mutlak gerçeği ifade ettiğine inanalar da bunlardır.
          +4
          • pascalyilmaz
           pascalyilmaz 11 Ocak 2016 - 18:35anca bu kadar iyi anlatılabilirdi.
           © 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...