Ermeni İsyanı (1894 - 1920)

whatareyoudoing whatareyoudoing diyor ki;
Ermeni İsyanı (1894 - 1920)
O belgesel Türkiye'de...!

Ermeni lobisinin baskısıyla yayından kaldırılan belgesel Türkiye'de gösterilmeye başladı... Amerikalı yönetmen Marty Callaghan tarafından çekilen "Ermeni İsyanı" adlı belgesel Ermeni lobisinin baskısıyla ABD'deki televizyonlarda gösterilmeyince Türk Tarih Kurumu devreye girdi. Kurum, belgeseli satın alarak sitesinde yayınlamaya başladı.
AMERİKALI yönetmen Marty Callaghan, pek çok Amerikalının 1. Dünya Savaşı sırasında Ortadoğu'da yaşananları bilmediği düşüncesiyle 2006'da "Ermeni İsyanı 1894-1920" adlı, belgesel çekti. Yönetmen Callaghan, Türk, Amerikan, İngiliz arşivlerinin yanı sıra Türk, İngiliz ve Amerikan tarihçilerle röportajlar yaptı, arşivlerdeki film ve fotoğraflardan yararlandı. Ancak aradan geçen zaman boyunca belgesel Amerika'daki televizyonlarda yayınlanamadı..

Haber Türk'ten Tülay Şubatlı'nın haberine göre, belgeselin hiçbir TV kanalında yayınlanmamasının arkasında Ermeni lobisinin olduğu ileri sürülürken, film, geçen yıl ABD Kongresi'nde gündeme geldi. Ermeni iddialarına yer veren "Aghet - Bir Soykırım" adlı belgeselin gösterilmesinin ardından, Türk kuruluşları da harekete geçti. Türk- Amerikan Dernekleri Asamblesi bu belgesele yanıt olarak aynı binada Callaghan 'ın çektiği belgeseli yayınladı.
Amerikan televizyonlarında ambargo uygulanan belgesel için Türk Tarih Kurumu devreye girdi. Belgeselin tarihi gerçekleri objektif olarak anlattığını belirten Türk Tarih Kurumu Ermeni Masası Müdürü Prof. Dr. Kemal Çiçek "Yönetmen Callaghan Türkiye'ye geldiğinde o zamanki başkan Yusuf Halaçoğlu'yla da röportaj yapmıştı.
Belgeselciyle iletişimimiz hiç kopmadı. Belgeselin televizyonla da yayınlanmadığını öğrenince geçtiğimiz aylarda "Türk Tarih Kurumu olarak filmi satın aldık" dedi.

Türk Tarih Kurumu'nun internet sitesinde yayınlanmaya başlayan belgesel Türkçe'nin yanı sıra Arapça ve Fransızcaya da çevrildi.

Ermeni İsyanı 1894-1920 Belgeseli
19. yüzyıl sonunda, Ermeni milliyetçileri, Batılı siyasî idealler ve kendi vatanlarını kurma arzusuyla kışkırtılmış olarak, Osmanlı İmparatorluğu'na karşı isyan etmeye başladı. 1. Dünya Savaşı patlak verdiğinde, Rus birlikleri Türkiye'nin doğusunu işgal etti ve pek çok Ermeni onların saflarına katıldı. 1915 itibarıyla, Hıristiyan Ermeniler ve Müslümanlar arasındaki çatışma trajik bir kan gölüne döndü. Sonraki beş yıl içinde, iki milyondan fazla Ermeni ve --Türk, Kürt ve Azeri-- Müslüman hastalık, açlık, soğuk ve katliamlar sonucu öldü. Bu yaklaşık bir saatlik program bu korkunç çatışmanın ayrıntılarını incelemekte, gerekçelerini açıklamakta ve Batılı güçlerin bu çatışmada oynadığı kilit rolü ortaya koymaktadır.
Ermeni İsyanı 1894-1920; Türk, Rus ve Amerikan kaynaklarındaki arşiv filmlerini ve fotoğraflarını kullanmakta ve aşağıda belirtilen uzmanlar ile yapılan görüşmeleri içermektedir:
 Norman Stone, Bilkent Üniversitesi Tarih Bölümü
 Yusuf Halaçoğlu, Gazi Stratejik Araştırmalar Merkezi (GSAM) Müdürü
 Justin McCarthy, Louisville Üniversitesi Tarih Bölümü
 Yusuf Sarınay, Devlet Arşivleri Genel Müdürü
 Seçil Karal Akgün, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Tarih Bölümü
 Stanford Shaw, Bilkent Üniversitesi Tarih Bölümü.

© Copyright 2006 Tempus Fugit Productions
Kategori: Komik
sitene ekle
Etiketler: Ermeni İsyanı Ermeni katliyamı türk Türkiye Turkey
5 13 Mart 2016
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

© 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...