Dinler Bilime Engeldir - Celal Şengör

4.967 izlenme - 02 Nisan 2016
immanuelkant immanuelkant diyor ki;
Tarih boyunca insanlar derin bir anlam arayisi icerisinde ölüm ve hayatin anlamini bulmaya calisti . Antik yunan filozoflarindan , nice din tüccarina hepsi farkli argümanlar sunarak ölüm gercegi karsisinda bir cok teselli üretti . Bunlardan en büyügü din hakkinda Celal şengör'ün düsüncelerini dinliyoruz ..

Dinler ateşböcekleri gibidir: parlayabilmek için karanlığa gereksinim duyarlar. Tüm dinlerin koşulu yaygın olan belirli bir derecede cehalettir. Ki sadece bu havada yaşayabilirler ancak.
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: pozitivizm religion din insan beyin koyun sümerler
92

Yorumlar

Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • mihawkk
  mihawkk 02 Nisan 2016 - 03:49şu envere de ayrı ayar oluyorum ya o kadar sikimsonik soruları o kadar sikimsonik bi şekilde soruyor ki yüzüm ekşiyor duyunca be
  +14
 • gocanigogogo
  gocanigogogo 02 Nisan 2016 - 11:28tüm dinlerin bir gün ortadan kalkması dileği ile.
  +10

Tüm Yorumlar

 • very very sovereign
  very very sovereign 03 Nisan 2016 - 12:17medeniyet Medineden gelir celal efendi bağdaşır bağdaşır,
  önce şu bıyıklarını incelt öyle konuşalım.
  alt dudağın görünmüyo llan
  -9
  • saxonian
   saxonian 02 Nisan 2016 - 23:37celal hoca daha sorulan soruya cevap veremeden herif başka soru soruyor. bi konuşturmadı celal abimizi
   +5
   • santiyesefi
    santiyesefi 02 Nisan 2016 - 23:34enver aysever bu soruları siz aptalların onun yaptığı birtakım ironileri anlayamayacaksınız diye sormaktan vazgeçecek değil ve sizin kadar da itici görünmüyor salak herifler
    -6
    • sirfbunuyazmakic
     sirfbunuyazmakic 02 Nisan 2016 - 19:46"birader ateizm tanrının yokluğunda inanmak değildir" ve "yani temel olarak bir iddiada bulunmaz" ifadeleri yanlış ifadeler. agnostiklerin durumunu açıklar bunlar. bir ateist tanrının olmadığını kabul eder, iddia eder, buna inanır, ya da bilimsel gözlemlerden vardığı sonuç budur, ki henüz böyle bir sonuca varacak herhangi bir bilimsel veri yok ortada.
     +2
     • sirfbunuyazmakic
      sirfbunuyazmakic 02 Nisan 2016 - 17:30ya bir de celal şengör gibi islam'ın bilimin gelişmesine engel olduğu yönünde fikir beyan edenlere "siz ateistler dünyayı değiştirecek buluşlar yapacaktınız da biz mi engel olduk" tarzı yaklaşımları var ki kendisi inanan bi insan olarak bir iki şey söylemek istiyorum.

      bir ateist ülkede bilim islam yüzünden gelişmiyor diye eleştiri yapabilmek için kendisinin tesla olması şart değil. biraz ülkeye bakıp, gözlem yaptı mı yanlış giden bir şeylerin olduğunu görebilir o adam da. islami kültürün yarattığı toplumsal hayattan, hegomonyadan kendisi de muaf değil, kendisi de bir ürünü onun esasında.

      islam direktman bilim yapmayın diyor mu, demiyor, başarılı bilim adamları arasında müslüman ya da hristiyan, musevi vesaire dini inancı kuvvetli insanlar yok mu. çokca var ama gel gör ki dini inancın en azından türkiye özelinde bilimin gelişmesini engellediği sonucuna varmak cok da zor değil.

      çünkü yok sebebi bu değilse alternatifi 80 milyonluk bi ülke olarak alayımızın gerizekalı olması. başka türlü açıklayamazsın bunu. ve istatistikte rakamlar 80 milyon gibi devasa örneklem kümelerine doğru arttıkça her zaman ama her zaman gözlemler normal dağılıma yakınsar. gauss'un buluşu bu da.

      yani bi amerikalı, bi japon, bi isveçli'den daha gerizekalı olman mümkün senin, benim de, şu yandaki adamın da, ama 80 milyon olarak tamamımızın bu bahsettiğim adamlardan daha kıt zekalı, onlarınsa tamamen doğuştan bizden daha üstün faziletlerle donatılmış olarak dünyaya gelmesi mümkün değil.

      bunun sebebini toplumsal hayatta, fonların nereye akıtıldığına, atasözlerinin çocuklara neleri iyi neleri kötü gibi naklettiğinde arayacaksın.

      ve kabul edelim ki islam araştıran düşünen insanı en azından günümüzdeki pratikleriyle, pek de teşvik eden bir din gibi görünmüyo.
      +2
      • sirfbunuyazmakic
       sirfbunuyazmakic 02 Nisan 2016 - 17:22yav adam nasıl sallamış, bi de en çok oyu alan yorum olmuş.

       ateizm "tanrının yokluğuna inanmak değildir, tanrının var olduğu iddiasının reddidir" demiş, yanlış.

       az biraz wikipedia okuyan birisi bilir, geçen hafta ygs'de 17 yaşında çocuklara sordular;

       ateizm: tanrının olmadığını iddia eder.
       agnostisizm: tanrının var olup olmadığının bilinemeyeceğini iddia eder. yani yukarıdaki ateizm tanımı bu aslında.
       deizm: aslında bir yaratıcı olduğuna inanır ancak sistemli dinlerin safsatadan ibaret olduğunu öner sürer.

       ateism için wikipedia giriş tanımı; "Atheism is, in a broad sense, the rejection of belief in the existence of deities."

       bayılıyonuz sallamaya.
       +3
       • Bob_Alice
        Bob_Alice 02 Nisan 2016 - 17:22Ulkede oldugu gibi, burdada adminler arti-eksi koyarak insanlara biseler empoze etmeye calisiyor. Bu yorumu okuyan arkadaslar, asagida olan eksili yorumlarida okusun.

        Alkislarlarla yasiyorum editorune not: Lutfen biraz tarafsiz ol, etkilemeye calisma insanlari. Sevdigimiz bir site, icine sicma.
        • watanabesan
         watanabesan 02 Nisan 2016 - 17:21olm böyle saçma sapan sorular sorabilen biri görmedim lan hayatımda;
         -yağmur ormanları 2000 sene evvele bugünkünün %5'iymiş.
         Bugün kaçı?(asdjgkjagsdklhlkhlk)

         Bugün kaçı nedir lan? zaten bugünkü ormanlara kıyasla konuşuyor adam. Bu durum karşıdakini bir gram dinlemediğini, alt seviye solcu mantığıyla sorularla programı yürüttüğünü gösteriyor. Celal hoca da egosu tatmin olsun da iki dakka sussun diye "hah işte bu soruyla bam teline geldik"demiş, "geldik demi" diye seviniyor gariban.
         • garipgurebayimben
          garipgurebayimben 02 Nisan 2016 - 17:14@john: ha pardon ya o zaman din bilime engeldir kardeş.

          te allam ya. vallahi yırtınıyorsunuz islama bok atmak için. resmen kılı kırk yarıyorsunuz. ulan o zaman abdus salam olmasın da ahmet zewail olsun. kaldı ki abdus salam nobel konuşmasında ayet okumuş ki kuran a iman etmiş. velev ki müslüman değil. sonuçta bir dine inanmış mı, inanmış.

          ayrıca söylediklerinin alayı yanlış ya da eksik. seni ciddiye alıp uzun uzun cevap yazmayacağım. at gözlüklüler.
          • 12havari
           12havari 02 Nisan 2016 - 17:06Dinden cikma karsiligi 'ölümü' zina karşiligi taşlayarak ölümü , hirsizlik sonucu ellerin kesilmesini emreden bir dini tanri'nin gönderdigine inanmak .. Evet milyarlar inaniyor . Cünkü hicbirisi okumuyor . Cogunluk yanilmaz mantigi ile sürüyü takip ediyorlar
           +2

           Popüler İçerikler

           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...