Savaşa Gitmek İstemeyen Boksör: Muhammed Ali

muslim muslim diyor ki;
Vietnam Savaşı'na karşı çıkarak Vietnam'da savaşmak istemeyen ve savaşı reddeden ünlü Amerikalı boksör Muhammed Ali Clay'dir.

Tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi boksörü olarak kabul edilen Muhammed Ali, 1964'te Kuzey Vietnam'ın ABD donanmasına ait bir savaş gemisine ateş açmasıyla başlayan ve 1975'te Güney Vietnam'ın işgali ve ABD'nin mağlubiyeti ile sonuçlanan Vietnam Savaşı'na karşıydı.

Savaşın en kanlı dönemlerinden biri olan 1967'de ABD, bölgeye asker yığmaya devam ediyordu. Askere çağrılanlar arasında Muhammed Ali de vardı. Sağlık muayenesinden geçtikten sonra yemin etmeyi reddetti. ''Vietkonglar (Kuzey Vietnam) bana hiçbir kötülük yapmadılar ki ben onlarla savaşayım.'' sözünü kullanınca şimşekleri üzerine çekti. ''Benim onlarla sorunum yok." (I'I ain't got no quarrel with them Vietcong'') dedi. Boks lisansı iptal edildi. 5 yıl hapis cezası ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Dünya Şampiyonluğu elinden alındı. Yaklaşık üç buçuk yıl resmi boks müsabakalarına çıkamadı. Pasaportuna el konuldu. Maddi sıkıntılar çekti. İflas ettiğini açıkladı. Üniversitelerde ücret karşılığı yaptığı konuşmalarla hayatını sürdürmeye çalıştı. ABD'de savaş karşıtı olmanın ceremesi ağırdı.

1970'de açtığı davayı kazandı. Zaten o yıllarda ABD'de halkın yaklaşık yüzde 60'ı Vietnam Savaşı'na karşı olmaya başlamıştı. Çünkü Amerikan halkı çocuklarını Vietnam'da acı bir şekilde kaybediyordu. Mahkemeyi kazanan Muhammed Ali'ye boks lisansı geri verildi. Fakat yıllar sonra çıktığı ilk maçında Joe Frazier'e karşı ilk kez kaybetti. Çünkü yıllarca bokstan uzak kalmıştı. Boks yapmaya hazır değildi. Fakat daha sonra rakiplerini bir bir nakavt ederek yenmeye başladı. 1978'de Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu olarak boksu bıraktı.

İslam dinini seçen, Cassius Marcellus Clay Jr olan ismini Muhammed Ali olarak değiştiren, Malcom X ile ilişkileri olan, söyleşilerinde İslam dinini anlatan, Parkinson hastalığı ile mücadele eden Muhammed Ali'nin hayatı 2001'de film olmuştur. Vietnam Savaşı yüzünden kendi ülkesine ret çeken Muhammed Ali, hayran kitlesini tarih boyunca korumaya devam edecektir.

Kaynaklar:
http://www.sessiztarih.net/2014/05/vietnam-savasina-gitmek-istemeyen-unlu.html
https://www.youtube.com/watch?v=_YvubhHQKys
Kategori: Nostaljik
sitene ekle
Etiketler: muhammed ali muhammed ali vietname savaşı boksör muhammed ali
24 21 Mayıs 2016
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • murderbydeath
  murderbydeath 21 Mayıs 2016 - 17:57Yarın Türkiye Suriye'ye girse. Şu andaki sevdiğimiz ünlülerden biri de ben onlarla savaşmam onlar bana bişey yapmadı bu bizim meslemeiz değil dese sizce bu adama ne olurdu?
  +13
 • raunk
  raunk 21 Mayıs 2016 - 17:37bu yüzden muhammed ali
  +4

Tüm Yorumlar

 • krankmili
  krankmili 23 Mayıs 2016 - 15:22bokstan zerre anlamam ama bu adamın insanlığına fena şekilde hayranım..
  +3
  • orcnd
   orcnd 22 Mayıs 2016 - 23:15türkiye suriyeye girerse diyenler olmuş. hataya füze yağıyor. türkiye içinde sayısız terör eylemi oldu suriye kaynaklı. suriyede yaşayan türk kardeşlerimiz saldırı altında. türkiyenin suriyeye girmek için yüzlerce nedeni var. amerika ise vietnam'a rakip olduğu çin ve rusya güçlenmesin diye girdi. türkiyenin ki savunma amerikanın ki saldırı amaçlı
   -2
   • gsArDa35
    gsArDa35 22 Mayıs 2016 - 16:33bir youtuber'in reklam çalışması. işin içinde nostalji olduğu için küfür etmeyeceğim. Abone olalım da reklamı yamasın adamın.
    -6
    • baytarbeyin
     baytarbeyin 21 Mayıs 2016 - 21:25will smith'in muhammed ali yi canlandırdığı filmi güzeldir tavsiye ederim.(İsmini hatırlayamıorm)
     +1
     • muslim
      muslim 21 Mayıs 2016 - 20:06@murderbydeath 320 milyon nüfusu olan Amerika birleşik devletlerindeki amerikalı sayısı 25 milyon civarı. İngilizi, Almanı vs. vs. sürüyle milletten insan var. Türkiye ile kıyaslanamaz...
      -3
      • murderbydeath
       murderbydeath 21 Mayıs 2016 - 19:49@muslim Türkiye'de en az ABD'deki kadar millet birarada yaşıyor.
       • nurettinballises
        nurettinballises 21 Mayıs 2016 - 18:49Frazer ile rövanş maçından öyle sanırım söyle birşeyler diyordu "Avukatım kefalet paramı ayırdı, çünkü Joe Frazer'a yaptıklarımdan sonra bana dava açabilir."
        +2
        • muslim
         muslim 21 Mayıs 2016 - 18:35@murderbydeath Amerika birleşik devletlerinde her milletten insanlar yaşıyor, Türkiye ile kıyaslanamaz.
         -6
         • murderbydeath
          murderbydeath 21 Mayıs 2016 - 17:57Yarın Türkiye Suriye'ye girse. Şu andaki sevdiğimiz ünlülerden biri de ben onlarla savaşmam onlar bana bişey yapmadı bu bizim meslemeiz değil dese sizce bu adama ne olurdu?
          +13
          • raunk
           raunk 21 Mayıs 2016 - 17:37bu yüzden muhammed ali
           +4
           © 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...