Ankara Havası Oynayan Robot

1.784 izlenme - 13 Haziran 2016
izgago izgago diyor ki;
Samsun Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri, parçalarını ABD'den getirdikleri robota yazılım yükleyerek Ankara havası oynattı.
Samsun Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencileri, parçalarını ABD'den getirdikleri robota yazılım yükleyerek Ankara havası oynattı.

BİLSEM öğrencileri Hasan Yahya Kuyumcu ve Oktay Söylemez Pınar, ABD'den temin ettikleri robot parçalarını birleştirerek, 4 şekle giren ve adını "Göktürk" koydukları robot yaptı. Öğrencilerin özel yazılımıyla robot hem "Ankara'nın Bağları" şarkısını çalıyor hem de oynayabiliyor.

Anaokulundaki öğrencilerin, bilimi sevmesi için yapılan robot, minikleri eğlendiriyor.

Robotu yapan öğrencilerden 6. sınıf öğrencisi Hasan Yahya Kuyumcu, robotun parçalarını temin ettikten sonra yazılım yüklediklerini uzaktan robotu kontrol ettiklerini söyledi. Robotun bir çok şeyi gerçekleştirebileceğini ifade eden Kuyumcu, yazılıma ne yüklerseniz robotun da aynısını yapabildiğini ifade ederek, robotu gösteri amaçlı kullandıklarını kaydetti.

Altıncı sınıf öğrencisi Oktay Söylemez Pınar ise çok özellikli robot yaptıklarını anlatarak, "Mayın temizleyici, top atar, ışık takip eden ve ağırlık kaldırabilen robotlar da yaptık. Robot parçalarını temin ettikten sonra yazılımlarını biz üretiyoruz." dedi.

BİLSEM Müdürü Aydın Peker, "Biz bu robotu daha çok çocukların ilgisi çekmek için kullanıyoruz. Yani bu robotla çocukların bilimle yakınlaşmasını sağlıyoruz. Robot gelenleri karşılıyor ve oyun oynayabiliyor. Bunun dışında farklı amaçlarda kullanılabilen robotlar da öğrencilerimiz yapıyor. Burada önemli olan ortaokul öğrencilerimizin robot üretimi değil, yazılımın mantığını öğreniyorlar." şeklinde konuştu.
Kategori: Teknoloji
sitene ekle
Etiketler: robot ankara havası bilim teknoloji abd samsun

Yorumlar

Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • Bilinc6
  Bilinc6 13 Haziran 2016 - 18:08neyse ki o bıyık ve ağzı görünce bir rahatlama geldi, yine bizi kıskanacakları bir proje ile nesillerimizin analitik zekası evrenin ötesine bile gidecek görünüyor, korkun dünya, korkun uzay, eyyy robot.
  +7
 • torontospor
  torontospor 13 Haziran 2016 - 18:14Ankara havası diye pavyon havasınımı çoçukların zihinlerine işliyorsunuz.
  +7

Tüm Yorumlar

 • andromodeon
  andromodeon 14 Haziran 2016 - 05:28Kemanını çalmışlar amk.
  +1
  • ay3449197985
   ay3449197985 14 Haziran 2016 - 01:27çocuklar geleceğin mühendisi olacak potansiyelde. ta ki şu badem bıyık gelene kadar. yakında o robot kuran okur.
   +1
   • darkosman
    darkosman 13 Haziran 2016 - 22:45Bakın ne diyor? Parçaları aldık uygulamasını yükledik tablete uygulamasını indirdik? Şimdi kime neyin yazılımını öğrettiniz? Yada mekatroniğe girişi? Ben mekatronik terkim amk.. Küçük çocuklar öğreniyor muhabbetini geçin öğrenme falan yok. Zaten hazır figürlü legolar bunlar. Bunların daha gelişmişini oyuncakcılarda bulabilirsiniz. Bence 2 kablo bağlayıp ampül yaksalardı daha öğretici olurdu.. Üretmeden tüketmeyi bırakmadığımız sürece daha çok angara havası oynayan robot yaparız amk
    +2
    • saspegas
     saspegas 13 Haziran 2016 - 22:21Parçaları vardı montajını yaptık. Yazılımı vardı indirdik. eee siz ne yaptınız.
     +2
     • beyn
      beyn 13 Haziran 2016 - 20:59mühendislik okuyorum. bize üniversitede arduino ile sadece ampul yakmayı gösterdiler. bu çocukların yaptığına bakıp oyuncak bu diye eleştirmeyin. minicik çocuklar şase tasarlayıp, sanayide yaptırsın mı amk? hazır lego tarzı birbirine geçen motor ve iskelet kullanmışlar. motorları kontrol etmek için arduino kullanmışlar. resmen mekatroniğe giriş yapmışlar. ayrıca ilgi çeksin diye dans ettirmişler robotu. müthiş bir şey lan. keşke her okulda yapılsa. neyse siz gidin adamın bıyığını tartışın.
      +3
      • TAXGUN
       TAXGUN 13 Haziran 2016 - 20:40http://amzn.to/1O31QN5
       +3
       • blinkybill
        blinkybill 13 Haziran 2016 - 20:36Boş boş konuşuyorsunuz. 6. sınıf öğrencileri microdenetleyici programlamayı öğreniyor. Bundan güzel şey mi var lan.
        +2
        • kemalkılıcdaroglu
         kemalkılıcdaroglu 13 Haziran 2016 - 19:37Siz kafayı takmışsınız ANgara havasına, sonrası güzel. Adam diyor ki, esas olan ''ROBOTUN YAZILIM MANTIĞINI ÖĞRETİLMESİ'' Video asıl oyun havasından sonra güzelleşiyor
         +4
         • sedif
          sedif 13 Haziran 2016 - 19:35Ne robotu amk. Oyuncak bu. Turkish Made.
          • upskirteninruhu
           upskirteninruhu 13 Haziran 2016 - 19:16akıncı damat halayına oyna
           +2

           Popüler İçerikler

           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...