Manavgat Sokak Röportajları - Manavgat'ın İsmi Nereden Geliyor?

844 izlenme - 15 Haziran 2016
nefer35medya nefer35medya diyor ki;
Manavgat sokak röportajları video serisi altında ilk sorumuz, yaşadığımız şehrin ismini nereden aldığı. Bakalım sokak bunun cevabını ne kadar biliyor.
Kategori: Televizyon
sitene ekle
Etiketler: Manavgat Sokak Röportajları Manavgat İsim Röportaj

Yorumlar

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • emre2015
  • checkdefacto
   checkdefacto 15 Haziran 2016 - 08:39arkadaşım Manavgatlayım ve içinde yaşıyorum,cevabı çok basit,kayı boyundan da,oğuz boyundan da olduğu söylenen,hayli kalabalık,göçebe(yörük) Manav boyuna mensup insanlar öncelikle Balıkesir e kadar gitmişler,bir kısmı oraya yerleşmiş,sonra bir kısmı(tahminen aileler arası çıkar çatışmaları nedeniyle) Alaiye tarafına göçtüyse de o bölgede yaşayan yerleşik nüfusun kabullenmemesi nedeniyle Manavgat Irmağı(antik adı Melas) havzasına yerleşmişler,o dönemlerde kıyılar bataklık olduğunda dağın eteklerinde ırmağın aktığı dar kesimlere yerleşildiği(kaldıki 'gat' dar yer anlamına gelir) zamanla bataklıklar kurdukça bugünkü bölgeye doğru gelindiği biliniyor.(kalıntılar var)

   Sonuç olarak dar yerde yaşan manavlar anlamında zamanla isim Manavgat olarak ortaya çıkıyor...

   bu yazdıklarım gerçek olabilme olasılığı en kesin bilgilerdir,araştırma yapılmıştır,belgeler vardır,diğer anlatılanlar hoş birer hikayedir ya da tevatürdür.

   birde çok önemli de değil,güzel yerdir,ama ana talan merkezlerinden olduğu için ''15 yıl önce geldiğimde buralar hep boştu ne olmuş ya buraya'' cümlesini çok sık kullanabileceğiniz bir yerdir..turizim ve rant işte,o da bu sene öldü..
   +3
   • onoka
    onoka 15 Haziran 2016 - 06:33yanlış hatırlamıyorsam manav 11. yy civarın da tarımla uğraşanlara ya da kentli gibi bi şey, selçuklu zamanında manavgat ismi de haçlı seferi sırasında eskişehir yahut sakarya bölgesinden gelen mültecilerden alıyordu galiba
    • memre07
     memre07 15 Haziran 2016 - 04:39Manavgat isminin nereden geldiği ve ne anlam taşıdığı kesin olarak bilinmemekle birlikte bu konuda muhtelif rivayetler bulunmaktadır. Manavgat’ın antik çağdaki adının Mavava olduğu, Luwi dilinde tanrıça tapınağı anlamına gelen Manavwa şeklinde geçtiği belirtilmektedir. Ayrıca ırmağın batı tarafında Akseki yöresinden geldikleri söylenen ve daha ziyade manavcılık yapan Manav oğulları halkına dayandıranlar
     da bulunmaktadır.Yine başka bir değerlendirmede ise Manav Selçuklular zamanında, Yörük ise Osmanlılar zamanında
     yerleşenlere denilmektedir. Bütün bunların yanı sıra
     Manavgat çayının doğu yakasında yaşayan Düşenbe veya Pazarcı adıyla anılan göçebe Yörüklerin batı yakasında yerleşik hayat süren ve ziraatla uğraşan halka yaptıkları işlerinden dolayı Manav adı koymaları ile ilgili olabileceği düşünülmektedir.*
     @empedans adlı üyemizin yazdıklarına cevaben de Antalya`nın herhangi bir ilçesinin pislik içerdiğini sanmıyorum. O senin içindeki pislikten kaynaklanıyor olabilir. Yörükler Türklüğünü koruyan insanlardır, Türklüğe ne zararı dokunmuştur ki. Atıp tutmak kolay. Anadoluda yaşayan çoğu Türkten daha Türk`tür Toros yörükleri. Serik lafına gelince benim gurur duyduğum bir ilçemizdir. Kürtler giremez, adamı linç ederler sanırım seni de bu kadar nefret etmenin sebebi bu. Bir yere ve bu yerin insanlarına eleştride bulunabilirsin ama hakaret edemezsin. Bir gün Manavgat`a yolun düşerse çaya beklerim.
     *http://www.antalyakulturturizm.gov.tr/Eklenti/8695,617-dundenbuguneantalya-1cilt-manavgatpdf.pdf?0
     Not: Manavgatlıyım
     Not2: Maalesef güzel memleketim norveçten çok fazla insan barındırıyor. Bu da bu güzel şehri ve insanlarını oldukça rahatsız ediyor.
     -2
     • empedans
      empedans 15 Haziran 2016 - 02:14zira hiç merak etmem zaten insanından hazda etmem yörüğüz derler türklüğe en büyük zararı bunlar verir. serikte bir numara küçüğüdür aynı bokun laciverti . anyalyada pislik dendimi ilk akla gelen şehirler .adı batsın .
      -6
      • legera
       legera 15 Haziran 2016 - 01:26Manap lar yerleşik hayata gecen ilk Türk boylarındandır,tarımla ilgilenmişlerdir. hafif sarışın ve çekik gözlü olurlar, manav sözcüğü de bu şekilde geçmişten geliyor. eyyorlamam bu kadar
       • ageme
        ageme 15 Haziran 2016 - 01:20manavgatlıyım bende bilmiyorum, siz söyleseydiniz bari nerden geliyor imiş
        • sedif
         sedif 15 Haziran 2016 - 01:17manav sözcügü yunanca asillidir, ''100 yil önce'' demektir. bir de manav türkleri diye bir zayif bilimsel temeller üzerine mit seklinde kurgulanmis tipik bir yalan tarih var. kimileri de bu manav türkleri ile bölgeyi iliskilendirmek icin kasmakta.
         -1
         • hanzoadam
          hanzoadam 15 Haziran 2016 - 01:03Drone kullanımına kısıtlama kayıt altına alma vs getirdiler keşke zamanında kamere kullanmak içinde böyle bir uygulamaya gidilseydi.

          Popüler İçerikler

          © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...