İlk RPG Oyunu - Dungeons & Dragons (1974)

1.010 izlenme - 24 Haziran 2016
huanmarya huanmarya diyor ki;
Dungeons & Dragons (1974) Türkçe adıyla Zindanlar ve Ejderhalar (veya Zindan ve Ejderha), şu anda Wizards of the Coast tarafından yayınlanmakta olan bir masaüstü rol yapma oyunudur.

Orijinal Zindanlar ve Ejderhalar oyunu 1974 yılında Gary Gygax ve Dave Arneson tarafından o zamanlar Gygax'in firması Tactical Studies Rules (TSR) tarafından yayınlandı. Masaüstü oyunlarından türetilen Zindanlar ve Ejderhalar'ın basımı genelde modern rol yapma oyunlarını ve en:MMORPG (devasa online rol yapma oyunu) endüstrisinin başlanıgıcı olarak görülmektedir.

Wizards of the Coast firması Zindanlar ve Ejderhalar (Dungeons and Dragons) masa üstü rol yapma oyunu için pek çok kitap çıkarmıştır ve hala da çıkarmaktadır. Bu kitapların büyük bir kısmı oyun kuralları, bazı değişiklik ve yenilikler ile ilgili kitaplardır. Zindanlar ve Ejderhalar dünyada en çok oynanan ve tanınan Masa Üstü Rol Yapma Oyunudur.

Zindanlar ve Ejderhalar oyununun en son piyasaya sürülen versiyonu 4 tür. Diğer sürümleri için artık kitap çıkarılmamaktadır.

Kaynak ve daha detaylı bilgiye de ulaşmak isterseniz; https://tr.wikipedia.org/wiki/Zindanlar_ve_Ejderhalar
Kategori: Komik
sitene ekle
Etiketler: Role-playing Game (Game Genre) First Role-playing game Dungeons & Dragons (Game) Dungeons and Dragons 1974 First Rpg Role-playing Video Game (Media Genr...

Yorumlar

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • joshua52
  joshua52 24 Haziran 2016 - 20:10cok farkli bir kultur bu role play game isi. disaridan gozlediginizde bunlar ne yapiyor dersiniz ama icine girince cok farkli bir dunya.

  bu arada videoyu paylasan arkadas, o etiketler nedir abi biraz ozen goster bari. kopyala yapistirda devrim yapmissin...
  • Thurugan
   Thurugan 24 Haziran 2016 - 16:29Bu oyunu ilk FRP'de oynamıştım Ankara'da. Üniversitede yeniydim. Şubat kafe vardı orda o zaman. 2002 senesi. Bir arkadaş dm'lik yapıyordu! Ne güzeldi be!
   +4

   Popüler İçerikler

   © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...