Sülün Kanı İçen Vampir İspinoz (Şerefsiz Kuşlar Serisi - 2)

5.049 izlenme - 24 Haziran 2016
keysone keysone diyor ki;
bir belgeselden Vampir İspinoz'un (Vampire finch) olarak adlandırılan kuş türünün masum ve zararsız olan sülün'ün canlı veya ölü ayırt etmeden kanını içmesi, aynı zamanda da yine sülün kuşu yumurtalarını nasıl yediğinin görüntüleri.
Kategori: Çüşşşş
sitene ekle
Etiketler: Galapagos Islands Vampire finch Sülün kan emmek ispinoz kuş
10

Yorumlar

Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • esblack2
  esblack2 24 Haziran 2016 - 18:06şerefsiz kuşlar serisi ney lan ahahaha :d
  +21
 • emirtimur
  emirtimur 24 Haziran 2016 - 18:47“Geospiza difficilis septentrionalis” yani Vampir ispinoz, Galapagos Adalarına endemik bir tür olan “Geospiza difficilis” yani Keskin-gagalı yer ispinozunun alt türüdür. Galapagos Adalarından da sadece Wolf ve Darwin Adalarına endemiktir. Bu tür, Darwin ispinozları denen ötücü kuşlar grubundandır.

  (Darwin ispinozları: İlk olarak Charles Darwin tarafından HMS Beagle gemisi ile yaptığı ikinci yolculuğu sırasında Galapagos adalarında örnekleri toplandığı için bu şekilde adlandırılmış ötücü kuşların bulunduğu gruptur. Hangi kuş ailesine ait oldukları tam olarak kesinlik kazanmamıştır. “Fringillidae” yani Gerçek İspinozgiller ile de akraba olmadıkları bilinmektedir.)

  Şu yanlışı da düzelteyim.

  Videoda kanıyla beslendiği kuşlar da “sülün” değildir. Galapagos Adalarında sülün bulunmaz. Kanıyla beslendiği bu iki kuş sümsük kuşudur. Sırasıyla; “Sula sula” yani Kızıl ayaklı sümsük kuşu ve “Sula granti” yani Nazca sümsük kuşudur.
  +18

Tüm Yorumlar

 • istikbal38
  istikbal38 26 Haziran 2016 - 14:38serçe kadar kuşun yaptığı pisliğe bakarmısın
  +1
  • emirtimur
   emirtimur 25 Haziran 2016 - 21:01@kemalkılıcdaroğlu,

   Hoşbulduk. Doğrudur. Bu kuş grubu doğal seçilimin eşsiz örneklerindendir zira... Ama Darwin evrim teorisini tek başına bu hayvanlar üzerinden geliştirmiştir demek pek doğru olmaz. Evrim teorisini geliştirmesinde çok önemli rol oynamışlardır demek daha doğru olur.

   Zaten "Darwin İspinozları" tabirini ilk defa Percy Lowe kullanmış, daha sonra 1947 yılında yayınlanan David Lack'in "Darwin's Finches" isimli kitabıyla da bu ifade daha yaygın hale gelmiştir.

   Düzeltmiş olayım. Familyaları konusunda yıllardır çalışmalar ve tartışmalar sürmektedir. Günümüzde bu kuş grubu Thraupidae familyasında incelenirler.

   Diğer familyalardaki birçok kuş da yanlış da olsa ispinoz olarak adlandırılır. Estrildidae ve Emberizidae familyasındaki bazı kuşlar ve Thraupidae familyasındaki Darwin ispinozları “ispinoz” olarak adlandırılsa da gerçek ispinozlar Fringillidae familyasına ait türlerdir. Emberizidae, Estrildidae, Fringillidae ve Thraupidae birbirlerinden ayrı familyalardır. Darwin ispinozlarının günümüzde “Fringillidae” yani Gerçek İspinozgiller ile de akraba olmadıkları da bilinmektedir. Zaten dediğim gibi Thraupidae familyasında incelenirler.

   Darwin ispinozları; Geospiza, Camarhynchus, Certhidea, Pinaroloxias ve Platyspiza diye adlandırılmış 5 cins içinde olmak üzere toplam 15 türdür. Bazı Avrupa kaynakları Camarhynchus ve Platyspiza cinslerini bir arada ele alırlar. Bazıları da Platyspiza crassirostris türünü bu kuş grubuna dâhil etmez veya alt tür sayar.

   Diyeceklerim bu kadar. İyi günler. Saygılar…
   +3
   • kemalkılıcdaroglu
    kemalkılıcdaroglu 25 Haziran 2016 - 19:39emirtimur hocam evvela siteye tekrar hoışgeldin.
    Bu hayvanlara Darvin İspinozu denme sebebi, Darvin'in evrim teorisini bu hayvanlar üzerinden geliştirmesidir ve aslında 7 türdür. Peru'da yaşayan bir ispinoz türünün akrabası olup, bu adalarda, yer yer böyle etçil de olmak üzere tekrar evrimleşmişlerdir.
    +1
    • xeniusian
     xeniusian 25 Haziran 2016 - 14:30başlık çok iyi olmuş şerefsiz kuşlar serisi :D
     +1
     • karbaykuşu
      +3
      • hawker
       hawker 25 Haziran 2016 - 02:46vay orospu çocuu
       +2
       • cumhursonmez
        cumhursonmez 25 Haziran 2016 - 02:40ak insan mı şerefsizlik yapcak emin ol ya bitini yada kenesini parazitini yiyordur haycancağız
        +1
        • gijdillax
         gijdillax 25 Haziran 2016 - 00:33hacamat bence hacamat
         +1
         • westxx
          westxx 24 Haziran 2016 - 23:31iki tarafta memnun gibi bu durumdan,

          sülünün kanını temizliyor bir bakıma
          +1
          • enderdogan
           enderdogan 24 Haziran 2016 - 23:29bence basur amelyatı yapıyor.
           +5

           Popüler İçerikler

           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...