Rodriguez - Crucify Your Mind

557 izlenme - 09 Temmuz 2016
barkbathory barkbathory diyor ki;
Açıklamayı "Searching for Sugar Man" adlı belgeseli izledikten sonra hazırladım. Dolayısıyla izlemeyi düşünürseniz açıklamanın devamını okumamanızı tavsiye ederim.Sixto Rodriguez 20li yaşlarında Detroit'de ücra barlarda gitar çalıp kendi şarkılarını söyleyen bir müzisyenken bara gelen bi yapımcının kendini dinlemesiyle 1970de ilk albümünü çıkarıyor. Yapımcı o yıllarda popüler olan Bob Dylan'a bi alternatif çıkarmış olabileceklerini düşünürken albüm ancak bir elin parmakları kadar satıyor.

Bir sene sonra başka bir yapımcıyla yeniden denemeye karar veriyor Sixto. 1971 de çıkardığı ikinci albümü de beklenilen popülerliği yakalamıyor. Bu başarısızlıklardan sonra müziğin kaderi olmadığına ikna olup ailesini amelelik yaparak geçindirmeye başlıyor.

1970lerin ortasında Abd'de satmamış olan albümleri birer ikişer İngilizce konuşulan kolonilere gidiyor. Satılmadığı düşünüldüğü için resmi olarak basılmayan plaklar yasadışı yollarla kopyalanmaya başlıyor. Detroit'teki siyasi duruma yönelik yazılmış şarkı sözleri Güney Afrika'daki ırksal ayrım karşıtı hareketin mottoları haline geliyor. Bu süreçte Rodriguez Güney Afrika devleti tarafından sansürleniyor ve yasaklanıyor. Avustralya'da bazı plak şirketleri plakları resmi olarak çoğaltıyorlar. Rodriguez Avustralya'da Platin Plak kazanıyor, haberi olmadan.

1990da Afrikalı birkaç müzik tarihçisi Rodriguezin izini buluyorlar ve kendisi için Güney Afrika'da bir turne organize ediliyor. Rodriguez hakkında hiçbir bilgi bulunmadığı için bir çok efsane türemiş ve Afrikalıların çoğu Rodriguez'in öldüğüne inanıyormuş. Efsanelerden en popüleri Abd'de kötü geçen bi konserinde son şarkısını söyleyip seyircilere veda ettikten sonra intihar ettiğiymiş.

Bir müzik efsanesinin dirileceği Afrikada yapılan 5 konserin hepsinde iğne atılsa yere düşmeyecek kalabalıklar geliyor.


Crucify Your Mind Rodriguezin ilk albümü "Cold Fact"den bir parça.

Videonun görseli Ingmar Bergman'ın Summer with Monika filminden.
Kategori: Müzik
sitene ekle
Etiketler: Sixto Rodriguez Crucify Your Mind Cold Fact

Yorumlar

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

  • nrll
    nrll 23 Şubat 2017 - 18:00bugün bende bu belgeseli izledim. şarkılarıda çok hoşmuş.

    Popüler İçerikler

    © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...