Neil deGrasse Tyson - Cosmos (1. Sezon/1. Bölüm)

singlewhiteglove singlewhiteglove diyor ki;
Cosmos: A Spacetime Odyssey (Bir Uzay Serüveni), ünlü astrofizikçi Neil deGrasse Tyson'ın sunduğu, Carl Sagan, Ann Druyan ve Steven Soter tarafından yazılan, ünlü 1980 yapımı Cosmos: A Personal Voyage'ın devamı şeklinde belgesel dizisidir.Genel olarak belgeselde uzayın, evrenin sırları, güzel ve açıklayıcı bir şekilde muazzam görüntülerle birlikte anlatılmaktadır.Toplamda 13 bölümden oluşmasıyla beraber, müziklerinin bestecisi Alan Silvestri'dir.Bu göndermiş olduğum video ise Samanyolu'na Bir Bakış adlı belgeselin 1. bölümüdür.İyi seyirler.
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: neil de grasse tyson carl sagan cosmos uzay evren galaksi bilim belgesel milky way
16 06 Ağustos 2016
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • glock21
  glock21 07 Ağustos 2016 - 14:28"En büyük ateistler big Bang nasıl oldu açıklayamadı"

  Ateistin bunu açıklamakla ilgili bir yükümlülüğü mü var!
  Kurmay olmak için askeri akademi bitirmek gibi, Ateist olmak için de big bang teorisini açıklığa kavuşturmak mı gerekiyor?

  Senin inandığın dinin en baba bilim kurgu, fantastik filmlerden, Disney masallarından dahi çok çok daha abartılı bir şuursuzluk olduğunu görmek için yani Ateist olmak için Big Bang teorisine ihtiyaç var mı?

  Her hangi bir dinin, en basitten en karmaşık her hangi bir konuya dair değerlendirmesine bakmak dahi sıradan, akli dengesi yerinde bir insanı anında sorgulama sürecine başlatır. Sorgulama sürecinin de sonucu gayet malumdur!

  Ateist dinlere ve tanrılara inanmayan insan demektir. Varlığı bilim ile somut olarak kanıtlanan her şeyi var, varlığı bilim tarafından somut olarak kanıtlanamamış,somut delili olmayan her şeyi de varlığı ispatlanana kadar muallak kabul eder. Yani var veya yok diye kesin hüküm vermez.

  Örneğin Ateist, Evrenin bir yaratıcısı, veya yaratıcıları olma ihtimalini de diğer katrilyonlarca olasılıktan biri olarak kabul eder, çünkü bilim henüz bütün evrenin/evrenlerin ve içindeki her şeyin nasıl oluştuğuna dair bütün cevabına ulaşmamıştır. Ancak insanın oluşması vb. katrilyonlarca soruya da insanın var olduğu günden bu yanan yürüttüğü sorgulama sürecinde bulduğu somut delillerle mutlak cevap vermiştir!

  Diğer yandan Dinler ise cevabı açıklayamadıkları bütün bu karmaşaya "benim tanrım veya tanrılarım öyle istediği için öyle oldu" diyerek işin içinden çıkmaya, yani kaçmaya çalışmaktadır!

  Bu mahkemeye çıkan iki tarafın aşağıdaki olayına benzer!
  - Hakimin sanık Ateiste sorar; "olay günü neredeydin"?
  - Ateist;"Olay günü şuradaydım çünkü ekte görülen kamera kayıtları olarak olduğumu ispatlıyor"

  - Hakimin diğer sanık Dindar'a sorar;"Olay günü neredeydin"?
  - Dindar; "Orada değildim"
  - Hakim ; "Orada olmadığının İspatı nedir" ?
  - Dindar; "Orada olduğumun ispatlanamaması"
  - Hakim "İyi de orada olduğuna dair kabak gibi kamera kaydı var"!!!
  - Dindar; "Benim inancıma göre kamera kaydı kabul edilemez"
  - Hakim ; "Neden?
  - Dindar; "Çünkü benim tanrılarım öyle buyuruyor"
  - Hakim; "Evladım bu kürsünen iner seni evire çevire zopayılan vurra vurraaa yere semelerim"......

  İşte dindarın, dincinin vb.'nin soru ve cevaplara yaklaşımı bu kadar anlamsız ve çelişkilidir.

  Bilim Büyük Patlama deneylerine henüz yeni başladı! Bu güne kadar varlığını, yokluğunu, sebeplerini ispatladığı katrilyonlarca şey gibi bunu da bir gün cevaplayacaktır.

  Örneğin; Dindarlar dünyanın düz olduğunu mutlak cevap olarak kabul ettiği günlerde bilim çoktan yuvarlak olduğuna dair teori aşamasını % 100 tamamlamış, iş bunu somut kanıtlarla kanıtlamaya gelmişti!

  Teorik kanıtlandığı dönemde dinler yuvarlaklığını ispatlayan herkesi imha etme çabasına girdi ve yaptı da. Ancak bilimin dünya düzdür diyenlerin suratına zamanla milyonlarca somut delili bir bir çarpmaya başlayınca artık dinciler dahi mecburen bunu kabullenmek zorunda kaldı!

  18. YY'a kadar Evrime itiraz eden dinler (O Dönemde henüz teori aşamasındaydı) bilimin evrimi 21. YY'dan itibaren somut delillerle ispatlanmasından sonra mecburen evrimi kabul eder hale geldi. Kiliseler dahi bunu açıkça kabul ettiklerini, Hristiyanlık içerisinde belirtilen yaradılışa dair hikayelerin metafor/simgesel vb. olduğunu söyleyerek yan çizmeye başladılar!

  evrime dair bu kadar delil olmasına rağmen İslami kesim evrimi hala 18 YY'da kiliselerin kullandığı demagoji cümleleri ile inkar etme çabasındadır. Oysa ki demagoji ile kaçtıkları bütün soruların cevapları onlar bu demagoji mekanizmasını öğrenmeden yüz yıllar önce verilmiş, günümüze gelene kadar geçen yüz yıllar içerisinde üstüne daha da fazla somut kanıt ve delil koyarak bu günkü evrim bilimi ortaya çıkmıştır!

  Şimdi ise bunu gören İslam dincisi bu sefer kaçamadığı somut kanıtları inandığı dine uygulamak ve bu dindeki mantıksızlar örtmek için bilimsel gerçekleri din ile manasızca birleştirme çabasına girmiştir!

  "Yav o aslında orada kaburga derken kaburga demek istemiyor, hücrelerden bahsediyor" gibi söylediği % 100 açık net olan kavramları dahi kelime anlamlarını değiştirerek bilimin somut kanıtlarına karşı korumaya çalışır. Oysa ki nereye çekersen çek açım/net, tartışmasız şekilde "Ben seni kaburgadan yarattım" gibi ifadelerin anlamı ve bilimin somut kanıtları ile ilgili çelişkileri asla değişmeyecektir!

  Senin inandığın tanrı sana bu kadar cevap vermezken, inananı olarak sen dahi tanrından hiç bir soruya dair hiç bir cevap beklemezken, evrene, yaratılışa vb. var olman, olmuş, ve olacak her şeye dair Ateistten cevap bekliyorsun!

  Ateist madem sana göre her şeye şeye cevap verebilecek kapasitede üstün bir varlık, o zaman Ateiste tanrı diye tap!!!!
  +1
  • beynimyok
   beynimyok 06 Ağustos 2016 - 21:28480p izlemeyin bunu aq. gidin torrenten 1080p falan izleyin
   -2
   • bagcilarterk1
    bagcilarterk1 06 Ağustos 2016 - 20:34@düşünebilen ve sorgulayabilen her insan bir olayın ve eylemin öncesi ve sonrası olduüunu idrak edebilir. Yani bir olay veya bir ivme gerçekleşmeden önce fizik kurallarına göre mutlak suretle bir harekete ihtiyaç duyar. Ateistler big bang a kadar ateistlerdir. 13 milyar yıl önceye kadar hareket sarmalını geri sarabildiğimizi düşünelim, belki yaşam oluşuncaya kadar olan sürede geçen hereketlerin sıralı ve düzenli bir şekilde hayatın oluşturduğunu açıklayabiliriz. Ama en geriye gittiğinde karşına çıkan big bang in hangi hareketle oluştuğunu ve kimin nasıl oluşturduğunu şimdiye dek gelmiş geçmiş en büyük ateistler bile açıklayamıyorlar. O yüzden ateistliğin akılla zeka ile alakası yok, kibirden başka da bir sebebi yok.
    -2
    • glock21
     glock21 06 Ağustos 2016 - 20:20Din ile hiç bir alakası olmadığı ve din vb. şeylere dair en ufak bir yorum yapmadığı halde akli dengesi yerinde, zeka seviyesi normal, düşünebilen ve sorgulayabilen her insanı rahatlıkla Ateist yapacak, en kötü ihtimalle deist yapacak seviyede bir yapım. Her ne sebeple olursa olsun bütün serileri herkesçe izlenmesi gereken başyapıt derecesinde belgesel. Üstüne 3 seri de Zeitgeist çekince cilası olur.
     +6
     • bugrabugra
      bugrabugra 06 Ağustos 2016 - 20:17@bagcilarterk1 kardeş,

      Ben de bunu demek istedim aslında, bu dizi beni yaratıcıya "dinlerden uzaklaştırarak" daha da yakınlaştırdı. Yaratıcıyla aramda gerçekten de bir aracıya ihtiyacım var mı diye düşündürdü.

      Kesinlikle muhteşem bir belgesel!
      • bagcilarterk1
       bagcilarterk1 06 Ağustos 2016 - 20:14Ayrıca paylaşım için teşekkürler son 2-3 gündür güzel belgeseller paylaşılıyor, devamını bekliyoruz...
       +3
       • bagcilarterk1
        bagcilarterk1 06 Ağustos 2016 - 20:12@bugrabugra kardeşim, ben bu belgeselin 13 bölümünü de bitirdim ve tekrar izlemeyi düşünüyorum. Amam samimi bir inanan olarak bu belgesel bende bırak deistliği, kuran ın muhteşemliğine olan inancımı daha da inandırdı. Allah Kuran da " Her şeyi yaratan ve bir ölçüye göre düzenleyen Allah'tır" (Furkan suresi, 2) diyor ve diğer bir ayette " Biz her şeyi bir ölçüye göre yarattık" (Kamer suresi, ayet 49) buyuruyor. Bu belgeseli izleyip düşünen bir insan Allah ın yaratma sanatında ki kudreti görebilir. Herşeyin nasıl bir araya geldiğini, küçük bir karbon atomundan koskoca dünya yı nasıl çeşitlendirip, hayat var kıldığını görebilir. Biz de bunların kanıtı sözleri Kuran da bulabildiğimize göre, bu belgesel inanan veya inanmak için çabalayan kişileri, Allah a ve dine daha da yaklaştırabilir.
        -3
        • bugrabugra
         bugrabugra 06 Ağustos 2016 - 19:20Küçük bir uyarı, dinlerle aranızda bir "limonilik" varsa bu belgesel sizi deist yapar. Ateist yapması ise zor gözüküyor bana.

         Bu belgeseli izlerken kendinizi, üyesi olduğunuz insanlık alemini o kadar "ufak" görürsünüz ki, trilyonlarca galaksi içinde size "hocam ramazanda öpüşmek orucu bozar mı?" sorusu soran yığınlar size aşırı boş gözükmeye başlar. Neden bu sonsuz evrende bir kum tanesi kadar küçük olan Dünya gezegenine dinler gönderildiğine inanıyoruz ki? diye sormaya başlarsınız. Bu belgesel beni deist yaptı, ona göre izleyin =)
         +5
         • thebigbadwolf
          thebigbadwolf 06 Ağustos 2016 - 18:18Teşekkürler paylaşan dostum harika belgesel. Ulaşabilenler tamamını izlesin.
          +9
          • notsure
           notsure 06 Ağustos 2016 - 17:59evrim yok. dinler gerçek. Allah var. 60 sene sonra görüşürüz.
           -3
           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...