Celal Şengör-Atatürk'ün Devraldığı Türkiye Ne Durumdaydı

2.371 izlenme - 26 Ağustos 2016
newman newman diyor ki;
Prof. Dr. Celal Şengör, Kurtuluş savaşından önce, Anadolu da yaşayan halkın durumunu, Ahmet Haşim'in 1919 da yazdığı bir mektupla anlatıyor. Celal hocanın yazdığı Dahi Diktatör kitabını da okumanızı tavsiye ederim.

Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: Mustafa Kemal Atatürk Ahmet Haşim Kurtuluş Savaşı Anadolu Halkın durumu Celal Şengör
43

Yorumlar

Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • pembe.kitap
  pembe.kitap 26 Ağustos 2016 - 01:23@delidalak birader dünyanın en kötü adamı bence başta lideriniz olmak üzere siz ve sizin gibiler. inandığın şeylerin amına koyim.
  +20
 • tamerlane
  tamerlane 26 Ağustos 2016 - 04:13şu adamı programa çıkarın artık yeter lan ölüyoz acımızdan ölüyoz
  +15

Tüm Yorumlar

 • gottunu
  gottunu 29 Ağustos 2016 - 23:36Yav şu dünya hayatına bir arı kadar , bir fotosentez yapan bitki kadar , sevimli bir kedi yavrusu , bir süleymancık , bir bok böceği kadar katkısı olmayan oçları kalkıp Atatürk'e laf etmiyorlar mı ayar oluyorum. Ulan adamın gençliği Osmanlı için cephelerde geçmiş , bu adam bir savaş gazisi. İstese zaten kendi adına Mustafaoğulları diye bir devlet kurardı , babanıda ananıda ciğeri beş para etmeyen senide marabası yapardı. Hem padişah hemde halife olup , ananıda sömürürdü-ters domaltıp düz sikerdi , herkesinde kanını emip sömürürdü. Bu güç sonuna kadar elindeyken bunu yapmayan bir adama , sike sürülmeyecek akıllarınla birde hergün yeni iftiralar üretme derdinde amk haysiyetsizleri.
  -1
  • TAXGUN
   TAXGUN 28 Ağustos 2016 - 20:35Tamda bu durumdaydı
   • damarlisipahi
    damarlisipahi 27 Ağustos 2016 - 19:54@delidalak Ben dedelerimden öyle bir şey duymadım ama öyle de olabilir. Kuranın o dönemde istismar edilme durumunu göz önünde bulundurmalısın. Osmanlıda kuran mealleri basılıp dağıtılmamıştır ki bundan dolayıda insanlar mealini öğrenmek için şeyhlere ihtiyaç duyuyordu bu da dinin istismar edilmesini o insanların kayıtsız şartsız şeyhlere biatına neden oluyordu. Atatürk'ün elmalıya çeviri yaptırmasının sebebi budur. Bu, o tarikatları o zamanlar çılgına çevirmiş tabi. Artık milletin bize ihtiyacı kalmayacak diyerekten. Arapçaya karşı tavır bundandır. Bugün fetö bize tarikatların ne kadar tehlikeli olabileceklerin gösterdi.
    Giyim kuşamla ilgili olarak, tarihle ilgelindiğin belli, Osmanlı fesini bilirsin kırmızı püsküllü, Avrupa tarzı şapkalar zorluk çıkardığı için fransız tarzı kullanılmıştır. 2. Mahmut yani halife bunları her memurun imamda dahil olmak üzere zorunlu giymesini emretmiştir. Halifeye bile gavur padişah lakabı konulmuş ama her nasılsa o zaman Batı kıyafetleri kabul edilmiş. Benim en sevdiğim padişahlardandır 2. Mahmut çünkü ileri görüşlü reformcu bir sultandır. Gördüğün gibi halife bile olsa gereken şeyin bu olduğuna kanaat getirmiş ve uygulanmış. Şimdi İslam halifesi bunu yaptığında sorun olmuyor ama Atatürk yapınca islam düşmanı oluyor bende bunu anlamıyorum.
    Bu fotoğrafı kitaplara koyup mantıklı bir açıklamasını koyarlar kardeşim merak etme. Tarihte çok vardır savaştan sonra ilişkilerini hemen iyileştiren milletler. Dünya'ya biz barışçılız barbar değiliz mesajı vermek için. Zaten her nekadar işgalcide olsalar yunanlıların izmirde yapıklarını yapmamışlardır. Zaten öyle birşey olsaydı halk bizzat örgütlenirdi. Daha sinsi oynamayı tercih etmişler.
    Osmanlı ile Selçuklunun amacından kastın cihad heralde. Bunlar amaç değil motivasyondur kardeşim. Dinler olmasada her millet savaşacak bir şeyler bulurlar. Eskiden devletin amacının ne olacağını tek adam belirlerdi şimdi millet belirliyor. Seni bilmem ama ben her nekadar tarihimi sevsemde sırf şanslı bir sperm olduğu için bir adamın benim üzerimde ve yargılanamaz olmasının istemezdim o yüzden cumhuriyeti seviyorum. Şimdi diyeceksin ki o yetkiyi sen veriyorsun bizzat bir şey değişmedi diye, yinede asırlarca mesafe kaydetmiş olduk iktidar monarşide olduğu kadar rahat değil.
    Attığın video doğru olabilir araştırmak lazım ama bana fake gibi geldi diğer videolarda sesi daha kalındı. Ama burada daha ince ve ağzıyla dedikleri uyuşmuyor. Birde o dönemde cumhuriyet halk fıkrası idi burada partisi diyor oradada bir sıkıntı var.
    Seviyenin düşmemesine bende sevindim, zaten düşmesi için bir sebep yok fikirlerimizi paylaşıyoruz :)
    +2
    • damarlisipahi
     damarlisipahi 27 Ağustos 2016 - 16:42delidalak ben Allaha inanan bir müslümanım Türk olmaktanda gurur duyarım. Hunundan tutta Osmanlısına kadar tüm tarihime sahip çıkar ve gurur duyarım, lakin osmanlının son zamanlarındaki sultanlarının kendi saltanatı için sevri imzaladakılarınıda üzülerek kabul etmek zorundayım çünkü gerçektir. İngilizler kendilerini yenik gösterip peşinden gidilecek bir kahramanlık hikayesi yaratacak kadar işi ince eleyip sık dokuyorlarsa İstanbulda bir parti vermenin şüphe çekeceğine kanaat getiremediler mi? En azında fotğraf çekimine engel olabilirlerdi, bakıp sırıtmazlardı heralde.
     Ben tarih öğrencisiyim bu konuları nacizane araştırmaya çalışırım. Eğer osmanlının son sultanlarının ihanet içinde olduklarını görmek istiyorsan Anadoludaki yerel yöneticlerin, muhtarların İstanbula yazdığı "gavurlar canımıza, ırzımıza kastediyor" içerikili mektuplarına yazılan "dokunmayın bir tatsızlık çıkmasın" mesajı çıkacak cevaplarını incele derim. Dedelerimizden bahsetmişsin, benim bir yakınım ki kendisi tam şeriatçıdır, dedesi kurtuluş savaşı gazisidir. Bahsettiğim yakınım Atatürkten nefret eder, deden ne düşünürdü Atatürk hakkında dedim, aleyhine konuşana bastonuyla vururdu dedi. O dönemde ermeni mezaliminden kurtulmuş, Osmanlının yardımına gelmediğini görmüş bir gaziydi rahmetli.
     Tarihimiz tabiki 1923 te başlamadı. Ama bir devletimiz yıkıldı yerine aynı bayrakla başka bir devlet kuruldu. Sen şimdi Osmanlıyı Selçuklunun yanında olmadığı, onun yerine yeni devlet kurduğu için yargılayabilirmisin. Biri bozulunca millet yerine yenisin kurar bu hep böyle olmuş.
     "Ülkeni abd'nin işgal ettiğini düşün, 10 binlerce insanmızı öldürdüklerini düşün. Onlarla yapacağımız savaşlar sonunda vatandan atarken generallerine yemekle ve gülerek mi veda edersin" demişsin, şuanda bir örneği var bunun. Abd şuan fetö, pyd, pkk yı bize karşı kullanıyor, hatta RTE hep bir üst akıldan bahsediyor burda abd yi kastettiği bariz. Ama yinede onlarla el sıkışıyor toplantılar yapıyoruz. Neden? Çünkü bunu dünya kamuoyuna haklı göstermemiz zor. Daha evvel dediğim gibi üstüne gönderdiklerini mağlub edip diplomasi yolunu kullanmak gerekir çünkü agresif tavır takınmak daha fazla ölüm getirir.
     Son olarak islamı insanlara unutturmak isteyen bir adam ana fikri "hakkıdır Hakk'a tapan milletimin istiklal" olan bir marşı meclise kabul edilmesi için sunmazdı. Bir ülkenin marşı o milletin hafızasıdır çünkü.
     +2
     • damarlisipahi
      damarlisipahi 27 Ağustos 2016 - 11:49@delidalak kardeşim 1. dünya savaşında ingiltere başbakanı olan David Lloyd George'un kounşmalarına bak bakalım mutlumularmış ingilizler. O adam anadoludaki başarısızlığı yüzünden istifaya zorlanmıştı.
      İngilizlere verilen yemeğin adı "veda partisimiydi" buda tartışılır eğer cumhhriyet, laiklik düşmanı bir yerde okuduysan böyle yazması normaldir. Biraz mantıklı düşünün, eğer bu ülkenin kurucları gerçekten ülkeyi ingilizlere teslim etmek isteselerdi tek yapmaları gereken vatan için tüm yaptıklarını yapmamaları olurdu. Veya en kolayı olan sutanı destekleyip hakla sevri dayatırlardı.
      +1
      • albatraoz
       albatraoz 27 Ağustos 2016 - 05:31Hassiktir lan pezevenk abart abart!
       -1
       • damarlisipahi
        damarlisipahi 26 Ağustos 2016 - 21:19@delidalak Herkesi doğramak marifet değil eğer öyle devam edersen sonun hitler gibi biter. Zaten onca savaştan çıkmış milleti böyle bir badireye bulaştırmak aklı, vicdanı yerinde olan bir adamın işi olamaz. Anlaşma yolu varken neden riske girsinlerki. Daha ne diyeyimki kardeşim sana vatan topraklarını sevr ile dünyaya satan sultan lazım...
        +3
        • damarlisipahi
         damarlisipahi 26 Ağustos 2016 - 16:31@delidalak bu fotoğrafların anlattığı diplamasidir daha fazlası değil. İngilizler, Osmanlıya hiçbir cephede bizzat ingiliz askerlerini savaşmaya göndermediler, hep sömürgelerindeki milletleri kullandılar. Bizim Yunanları mağlup etmemiz İngilizleri mağlup anlamına gelir çünkü onların maşasıydılar.
         Fotoğrafa gelince Yunanınlıları anavatandan attıktan sonra istanbuldaki işgal kuvvetlerin gidip doğramak anlamsız olurdu. Zaten türk ordusu bir imha savaşı verebilecek güçte değildi o sıralarda. Yapılacak en iyi şey üzerimize gönderdiklerini mağlup edip onları daha iyi bir antlaşmaya zorlamaktı. Onlarla bundan sonra barış olacağına dair bir yemek verilmiş. Sevr Lozana çevrilmiş daha ne olsun. Birde dikkat edersen Atatürk'te bizzat katılmamış yemeğe her ne kadar barış olsada bir tavır konulmuş yani.
         +3
         • baymigren
          baymigren 26 Ağustos 2016 - 13:35Dünyada MUSTAFA KEMAL'e hayran pek çok insan var ee bi okadar düşmanda kendi kurduğu zekidir çalışkandır dediği halkta var.O dediğin adam çocuguna ismi koymamış öyle çağırıyormuş ve bundan dolayı adamın evladı öyle biliniyormuş zaten sonradan ismini değiştirmiş.o adam atatürk e hayranmış ama o şahsiyette birinin atatür e hayran olması atatürk ün onun gibi olduğu anlamına gelir mi tartışılır.şapka takmak niye bu kdr zorunuza gidiyor ki anlamıyrm.her neyse atatürk ün ne yaptıkları ortadane kdr çarpıtsalarda götlerinden tairh uydursalarda çok şükür aklım var o adam öyle dedi diye inanmam araştırım,okurum süzgeçten geçirir karar veririm.ben şartlanmadım atatürk ü kalpten seviyorum.
          +1
          • voltiger
           voltiger 26 Ağustos 2016 - 11:03@delidalak adam burada ne anlatıyor sen ne sayıklıyosun kardeş siz kafatası içerisinde ne taşıyosunuz ne var beyin yerine saman yığınımı bu kadar cahillikle nasıl yaşıyosunuz yemin ediyorum merak ediyor tamam en süper osmanlıydı harikaydı müthişti
           +7

           Popüler İçerikler

           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...