Selda Bağcan - Ah Yalan Dünya

623 izlenme - 08 Eylül 2016
kenja kenja diyor ki;
Selda Bağcan'ın sesiyle adete bizi uzak diyarlara götüren bu türkünün hikayesi ise şöyle;

Pir Sultan Abdal, Alevi toplumunun bagrından cikan en büyük halk ozanlarindan biridir.Yasami boyunca haksizliklara karsi mücadele etmis, hatta asilacagini bile bile bu tutumundan vazgecmemistir. Siirleri ve direnisci tutumuyla nice kusaklara örnek olmustur. Pir Sultan’in siirleri ve deyisleri hala dilden dile ve agizdan agiza dolasiyor. Bu büyük insanin hayatina bakmakta yarar var.

Pir Sultan Abdal’in 1510/14 -1589/90 yillar arasinda yasadigi tahmin ediliyor. Öz adi Haydar olmasina karsi siirlerinde Pir Sultan mahlasini kullanir. Kendisi Sivas’in Yildizeli ilcesinin Circir bucagina bagli Banaz köyünde dünyaya gelmistir. Yirmi yasina bastiginda Seyit Ali Sultan Dede’nin dergahina baglanir ve ikrarini verir. Tam bes yil gece-gündüz demeyip, o dostluk ve muhabbet kapisina eli erdigince, gücü yettigince katkida bulunur. Odun tasir, su getirir, hasat kaldirir, konuklar agirlar, ac doyurur, harama el sürmez ve dergaha bir tek haram lokma getirmez. Eline, diline, beline sahip olmak; onun da diger canlar gibi hic aklindan cikarmadigi bir temel ilke olur. Haydar, dergaha ve dolasiyla halka hizmeti, Hakk’a hizmet sayar. Makamlari adim adim alir ve sonunda „Pir" makamina erisir. Pir Sultan Abdal Seyit Ali Sultan Dede’den dedelik hirkasini ve Pirlik nisanini aldiktan sonra canlari tek tek dolasir ve dertlerini dinler. O günlerde, Andadolu’da kötülük kol geziyor, zalim esen rüzgar ölüm türküleri söylüyordu.

Rüsvetci kadilar, yobaz müftüler, zalim pasalar ve niceleri halkin alin terine bakmadan insanlarin hayatini ceheneme dönüstürüyorlardi. Özellikle Alevi toplumunu kafirlikle, imansizlikla ve zindiklikla sucluyorlardi. gerek Selcuklu, gerekse Osmanli döneminde irili ufakli pek cok ayaklanma girisimi olmus, fakat hepsi basarisizlikla sonuclanmisti.Pir Sultan Abdal, zalimlere, ezenlere karsi siirlerini bir silah olarak kullandi, ömrünün sonuna dek türkülerini hem de yüksek sesle söylemekten kacinmadi. Anadolu Alevilerinin zulme karsi baskaldirmalarina önderlik eden Pir Sultan, Hizir Pasa tarafindan asilmistir. Yine söylentilere göre Pir Sultan Abdal’in Seyyid Ali, Pir Muhammed ve Er Gayib adli üc oglu ile Sinem adli bir de kizi vardi.
Kategori: Müzik
sitene ekle
Etiketler: Selda Bağcan Yalan Dünya Neşet Ertaş Pir Sultan Abdal Alevi Yobaz Müritler Rüşvetçi Kadılar
14

Yorumlar

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • afsatim
  afsatim 09 Eylül 2016 - 00:51selda ablam sen çok yaşa emi
  +5
  • MencRarin
   MencRarin 08 Eylül 2016 - 21:19Kenja, iki paragraf yazmışsın ama bu türkü Neşet Ertaş'ın.
   +13
   • klorostofobi
    klorostofobi 08 Eylül 2016 - 20:45Dün gibi hatırlıyorum ya 8-9 yaşlarındayken yani 2004-05 civarı Sivasın Yollarına'yı bağıra bağıra söylerdim olmuş 11-12 sene zaman su gibi geçiyor sevdiklerimizin kıymetini bilelim dostlar ..
    +5
    • şişmanrambo
     şişmanrambo 08 Eylül 2016 - 20:20Yaş geçtikçe müzik zevkidemi değişiyor ne oluyor 25 li yaşlarım da hayatta dinlemezdim böyle şarkıları yolu yarıladık şimdi acayip zevkli ve güzel geliyor kulağıma böyle şarkılar,
     +7
     • sikicitr
      sikicitr 08 Eylül 2016 - 20:14şarkının sonu çat diye bitti
      +6
      • captaina7x
       captaina7x 08 Eylül 2016 - 20:13bi ufak açtırır
       +9

       Popüler İçerikler

       © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...