Menderes İyileşti - Menderes Fit Again (1959)

mirliva. mirliva. diyor ki;
1959 yılının Şubat ayında Başbakan Adnan Menderes Kıbrıs görüşmeleri için 21 kişilik bir kafile ile Londra'ya uçtu. Uçak Londra yakınlarında havalimanına inecekken hava şartları nedeniyle ormanlık alana düştü. Yerde 250 metre kadar sürüklendikten sonra her iki kanadı kopmuş ve taklalar atarak parçalanmıştır.

Menderes'in ayağı uçağın yarılan tabanına sıkışmış, DP'li Sakarya Milletvekili Rıfat Kadızade onun dışarı çıkmasını sağlamıştı.Olaya tanıklık eden kaza yerinin çevresindeki çifçiler uçaktaki baygın kazazedeleri dışarıya taşımışlar.

Olay yerine gelen Tony Bailey isimli çiftçi ve hemşire eşi Margaret, o sırada Menderes'i takım elbisesi çamur ve kana bulanmış bir şekilde çalıların üzerinde otururken buldular. Menderes, İngilizce olarak, hiçbir şeyi olmadığını söyledi ve uçaktakilere yardım etmelerini istedi. Tony Bailey uçaktakilere yardım etmeye giderken eşi de kazazede Adnan Menderes'e göz kulak olmak için orada kaldı ve bilincini açık tutmak için uğraştığı kazazedeyi çimenlerin üzerine yatırdı. Margaret "Siz kimsiniz ve bu uçak hangi ülkeye ait?" sorusunu sorunca, "Türkiye başbakanıyım. Uçaktakiler de benimle birlikte Londra'daki Kıbrıs görüşmelerine gelen Türk delegasyonudur" yanıtını aldı.

Çift, Menderes ile 2 kişiyi evlerine götürdüler ve tıbbı yardımda bulundular. Daha sonra olay yerine gelen ambulanslarla London Clinic'te tedaviye alındı. Kazada bakan ve milletvekillerinin de bulunduğu 14 kişi ölmüş, 7 kişi ise kurtulmuştur.Menderes, Kıbrıs Cumhuriyeti'ni kuracak antlaşmayı hasta yatağında imzalamış, Mart ayı başında da taburcu olmuştur.

Görüntüler ise British Pathe arşivinden Menderes'in taburcu olduktan sonra hastahanede yakın koruması Kazım Nefes ve Oakland Park çiftiğinde kendisini kurtaran Bailey çiftine yaptığı teşekkür ziyaretine aittir. Spiker Menderes'in çifti Türkiye'ye davet ettiğini belirtiyor.

''Menderes Fit Again''© British Pathe
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: adnan menderes uçak kazası londra demokrat parti
15 08 Ekim 2016
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • insanlarasimitatanmarti
  insanlarasimitatanmarti 08 Ekim 2016 - 03:04@mkyb o sovyet ülkelerine bi bak altyapısı senden on kat daha üstün sovyetler gelseydi çöküşten sonra jeopolitik üstünlüğümüz nedeniyle bu gelişmişliği devam ettireceğimiz ve sovyetlerin en fazla yatırım alan bölgesi olacağı aşikar kültürümüzün ahlaki çarpıklığımızın yozlaşmamızın olmayacağını hiç söylemiyorum bile. kısacası sovyet en azından stratejik müttefik ayağına bizi sikmezdi nato gibi..
  +9
 • klorostofobi
  klorostofobi 08 Ekim 2016 - 13:18Köy Enstitülerini kapatıp İmam hatipleri açan adama saygım olmaz gram üzülmedim iyi olmuş
  +8

Tüm Yorumlar

 • albatraoz
  albatraoz 09 Ekim 2016 - 15:45Menderese bile bok atılmış helal olsun! Bu ülkeye vallahi yaranılmaz!
  -3
  • akıkapasitörü
   akıkapasitörü 09 Ekim 2016 - 12:25adnan hainini sevenler var mı lan?
   +1
   • asdasfasf
    asdasfasf 09 Ekim 2016 - 00:27yıl 2002, üniversite okuyorum. bölüm ingilizceyle yakın alakalı olduğundan boş zamanlarda o zamanlar popüler olan yahoo chatte takılıyorum. ingiliz karı-kızlarla tanışıp önüme geleni türkiyeye davet ediyorum. neden? çünkü biz vize almakta zorlanıyoruz ve elimizdeki paramızı 4e 5e bölerek gitmek zorundayız oraya. şimdi adnan menderesin o çifti tatile türkiyeye çağırışını görünce o günlerimi hatırladım.
    • glock21
     glock21 08 Ekim 2016 - 17:11Bu vatan haini ABD/İngiliz uşağı bu ülkenin başına geldiğinden bu güne ülke Afrika ülkeleri ayarına geldi! Son 15 sene de yolları ve köprüleri % 10 daha fazla artmış ama geri kalan akla gelebilecek her bir alanda bildiğin Afganistan vb. ülkelerden çok daha beter hale hızla gelen hatta çoktan gelmiş ülkeye döndük, ayrı konu tabi.


     Kendisi de zamanında CHP millet vekiliydi. Tabi Babası on binlerce dönüm toprak sahihi toprak ağası yani feodal kölelik kralı olduğu için, CHP toprak reformu ve yeni kanun düzenlemeleri ile halkın topraklarını bu vatan hainlerinden alıp halka geri dağıtınca bunların işine hiç gelmedi. Bu nedenle de CHP içerisinde isyan edip, ABD ve İngiliz desteği ile DP'yi kurdular.

     Gerisi malum zaten Abdülhamit ile Vahdettin karışımı, katıksız tam bir hain. Bu ülkenin 60 yıl böyle boktan, şimdi kat kat daha boktan bir yer haline dönüşmesinin temel sebebi.

     Gidip de ta atadan dededen Türk düşmanı bir Asala Ermenisi, Koyu ırkçı Yunanlıyı vs. al getir Türkiye'ye Başbakan yap, Menderes kadar şerefsizlik yapmaya cesaret edemez, hatta 80 milyonluk ülkenin içine sıçmaya vicdanı el vermezdi.

     Ama bu şerefsizin yaptığı hainlikleri buraya yazmaya kalksak her biri 1000 sayfadan 50 cilt ansiklopediye sığmaz!

     Peşinden bıraktığı işi Özal devam ettirmek için geldi. Baya bir yaptı da Irak'da bugün kürdistan varsa temel sebebi Özaldır. Türkiye'de bu topraklar ile zerre kadar alakası olmayan 5-6 milyon kürt bu ülkeye getirilip kürt nüfusu 100 katına çıkarıldı ise, pkk sözde solcu sikindirik öğrenci örgütü iken bugün Suriye ve Irak'da devlet kuracak güce, Türkiye'de 40 Bin vatandaşı katledip bu ülkeye Hollanda bütçesi kadar paraya mal olduysa, Güney Doğu'da adeta orduya dönüşmüş şekilde resmen açıkça işgal yapıyorsa; bunun sebebi de bizzat Özal. ÖZal'ın ağa babası da Adnan Menderes.

     Tabi bu ikisinin tamamlayamadığı kalan görevleri tamamlamak için kimi bu ülkenin başına getirdiler hepimiz çok iyi biliyoruz!!!
     +6
     • hakkıbulut
      hakkıbulut 08 Ekim 2016 - 14:30adam öleli 60 sene olmuş yok vatan haini yok vatansever. la bi gidin şurada nostaljik bir paylaşım var tadını çıkarın. yeter a.q. herkes bokuyla kavga ediyor herke asabi herkes kin dolu.
      -4
      • ecel
       ecel 08 Ekim 2016 - 14:03açık ara gelmiş geçmiş en büyük vatan haini.
       +5
       • klorostofobi
        klorostofobi 08 Ekim 2016 - 13:18Köy Enstitülerini kapatıp İmam hatipleri açan adama saygım olmaz gram üzülmedim iyi olmuş
        +8
        • rogerwaters
         rogerwaters 08 Ekim 2016 - 13:06KORE'DE ÖLEN BİR YEDEK SUBAYIMIZIN
         MENDERES'E SÖYLEDİKLERİ
         DİYET


         Gözlerinizin ikisi de yerinde, Adnan Bey,
         iki gözünüzle bakarsınız,
         iki kurnaz,
         iki hayın,
         ve zeytini yağlı iki gözünüzle
         bakarsınız kürsüden Meclis'e kibirli kibirli
         ve topraklarına çiftliklerinizin
         ve çek defterinize.
         Ellerinizin ikisi de yerinde, Adnan Bey,
         iki elinizle okşarsınız,
         iki tombul,
         iki ak,
         vıcık vıcık terli iki elinizle
         okşarsınız pomadalı saçlarınızı,
         dövizlerinizi,
         ve memelerini metreslerinizin.
         İki bacağınızın ikisi de yerinde, Adnan Bey,
         iki bacağınız taşır geniş kalçalarınızı,
         iki bacağınızla çıkarsınız huzuruna Eisenhower'in,
         ve bütün kaygınız
         iki bacağınızın arkadan birleştiği yeri
         halkın tekmesinden korumaktır.
         Benim gözlerimin ikisi de yok.
         Benim ellerimin ikisi de yok.
         Benim bacaklarımın ikisi de yok.
         Ben yokum.
         Beni, Üniversiteli yedek subayı,
         Kore'de harcadınız, Adnan Bey.
         Elleriniz itti beni ölüme,
         vıcık vıcık terli, tombul elleriniz.
         Gözleriniz şöyle bir baktı arkamdan
         ve ben al kan içinde ölürken
         çığlığımı duymamanız için
         kaçırdı sizi bacaklarınız arabanıza bindirip.
         Ama ben peşinizdeyim, Adnan Bey,
         ölüler otomobilden hızlı gider,
         kör gözlerim,
         kopuk ellerim,
         kesik bacaklarımla peşinizdeyim.
         Diyetimi istiyorum, Adnan Bey,
         göze göz,
         ele el,
         bacağa bacak,
         diyetimi istiyorum,
         alacağım da.         25 Haziran 1959

         Nazım Hikmet Ran
         +7
         • muzlusutback
          muzlusutback 08 Ekim 2016 - 12:23şu videoya bak açıklamaya bak.. tutmayın öpücem
          +2
          • gavat selim
           gavat selim 08 Ekim 2016 - 10:32Menderes Türkiye'ye döndüğünde, bir tane dayı da çocuğuyla birlikte Menderes'i karşılamaya gitmiş. Menderes'i gördüğünde çocuğum size feda olsun diyerek çocuğunu kurban etmeye çalışmış dayıyı zor ikna etmişler de kararından döndürmüşler. :D
           +1
           © 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...