Rosetta (Reşid) Taşı

astronom astronom diyor ki;
Merhaba,
Daha önce Hammurabi kanunlarının yazılı olduğu dikili taşın incelemesini paylaşmıştık.
Şimdi, basit bir kaya parçası gibi görünmesine rağmen, Brıtısh Museum'un, hatta Dünya mirasının önemli parçalarından biri olan rosetta (reşid) taşını tanıyoruz.
Hiyerogliflerin çözülmesine ışık tutan reşid taşı, üzerinde üç dilde yazılmış yazılar sayesinde bilim adamlarına yol göstermiş, ve çözülmesini sağlamış.

Ek bir bilgi olarak; Avrupa Uzay Ajansı, kuyruklu yıldızlar, Mars ve asteroidlerdeki gizemleri çözmek için hazırladığı uzay aracına da Rosetta adını vermiş.
Bu araç 2014 yılında, Dünya'dan 550 milyon kilometre ötedeki bir kuyruklu yıldıza başarılı bir şekilde inerek misyonunun ve adının hakkını vermiştir.
Açıklamayı fazla ayrıntı ile baymak istemiyorum, video içeriği çok güzel ve ilginç ayrıntılar içermekte. Ben de öğrenmiş oldum.
İçerik Khan Academy Türkçe kanalı tarafından hazırlanmıştır.Teşekkür ediyoruz..
Kategori: Sanat
sitene ekle
Etiketler: Rosetta Taşı Hiyeroglif Mısır Arkeoloji Napolyon Brıtısh Museum
4 01 Aralık 2016
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • muzlusutback
  muzlusutback 01 Aralık 2016 - 16:50Ayrıca kendi ülkemizdeki tarihi eserler dünyanın hiç bir yerinde yoktur. Ege bölgesinde, iç anadolu bölgesinde o kadar büyük hazinelerimiz var ki.. Ama malesef hiçbiri hak ettiği değeri görmüyor. Bugün selçuk'taki, bergama'daki vb. herhangi bir müzemizdeki eserlerin yarısı almanya italyada olsa nasıl güzel sergilenir nasıl güzel korunurdu.. Malesef hepsi yavaş yavaş yok oluyor, çalınıyor, çürüyor..
  +1
  • muzlusutback
   muzlusutback 01 Aralık 2016 - 16:45Çok güzel paylaşım kardeşim teşekürler. Bunun gibi önemli mirasların kendi vatanların'dan çok çok uzakta olmaları beni hep şaşırtmıştır. Videoda anlatıldığı gibi yıllar boyu ordan oraya taşınmışlar hep. Birçok ülkenin antik mısır müzelerini gezerken bu eserleri kendi ülkeleri için çaldıklarını düşünmüştüm. Ancak daha sonra kurtarabildiklerini kurtarmış olduklarını düşünmeye başladım. Belkide kendi vatanlarında yok olup gideceklerdi. Yada üzerinde bu kadar çalışılamayacak ve bugün öğrendiğimiz bilgileri asla öğrenemeyecektik..
   +1
   • kemalkılıcdaroglu
    kemalkılıcdaroglu 01 Aralık 2016 - 16:34Bu taş Yahudi taşı falan değildir. Bir yarısı Yunanca, bir yarısı Mısır-Kıpti dilindedir. Benzeri de Toros sağlarında bulunan, bir tarafı Hititçe, diğeri Fenike diline olan taştır.
    +1
    © 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...