Küba Gerçeği

iloveyou iloveyou diyor ki;
Castro'nun devrimiyle sosyalizmin dünyaya en şirin şekilde pazarlandığı ülke Küba'da halk açlıktan inim inim inliyor.

Kaynak: Vox.com
Çeviri: Mehmet Dinç
Redaksiyon: Bünyamin Aydın
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: küba abd fidel castro fidel castro açlık yoksulluk sosyalizm komunizm
8 28 Kasım 2016
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • EntelTonguc
  EntelTonguc 28 Kasım 2016 - 18:37tamam mkmun embesilleri, kuba cok guzel bir ulke, keske orda yasasaydik :( mcdonalds ve kola icmezdik bi tek ne guzel yasardik. Mk adam 10 dolar aliyo doktor aylik diyo, ulkesinden disari cikamiyo, siktigimin mallari yok kanser yok o yok bu. Hepimiz fakir olalim diyo bi de, ya siktir mk kimseye zeplinle para dusmuyo, millet calisip cabalayip bir yerlere geliyo, siz gotunuzu bugutup, zenginlere olum diye burdan yorum atin. Herkes yandasliktan veya calarak zengin olmuyo. Boyle bi kiskanclik seviyesi de ilk kez gordum, yok Reina'ya gitmesinlermis. Sanane mk, sen mi oduyosun paralarini? Isterse yakar parasini.
  +22
 • hakkıbulut
  hakkıbulut 28 Kasım 2016 - 17:13solcularla tartışmak dincilerle tartışmak gibi. dogmatik kafa işte. dincilerle tartışmayı bıaktım solcularla da tartışmayı bırakacağım bu gidişle. ama son kez yazayım bari.

  iddia: küba'da eşitlik var.
  gerçek: kübada eşitlik yok castronun ve diğer yöneticilerin aileleri lüks içinde yaşıyorlar. şu paylaşımda bile fidelin 5 yıldızlı otelde tatil yapan oğlunun linkin atmaktan helak oldum a.q.

  iddia: sağlık, ev, bedava, herkes iş sahibi.
  gerçekler: ilaç bile bulamadığın boktan hastaneler, kümesten bozma evler ve 10 dolar maaş aldığın işler var. bedava olsa ne olacak paralı olsa ne olacak bunlar.

  iddia: sen şimdi türkiyede daha mı rahat yaşıyorsun.
  gerçek: evet daha rahat yaşıyorum. şu internet bile nimet. küba halkının yüzde 97sinin sahip olmadığı internet.

  iddia: küba halkı mutlu.
  gerçek : mutsuzum diyen hapse atılıyor zaten. fikir özgürlüğü yok ki kim mutlu kim mutsuz nereden bileceksin. ayrıca özgür basın yok, komünizm dışındaki fikirleri savunan kitap yok , dış dünya ile bağlar kopmuş. insanlar başka hayatlar nasıl bilmiyorlar ki. bir insanın gözlerini doğuştan kör edip görmeye ihtiyacı yok demek gibi söylediğiniz.

  iddia: diğer sistemler çok mu iyi.
  gerçek : komünizmden daha iyi. ayrıca diğer sistemlerin yanlışlarının olması komünizmi aklamaz.

  iddia: sen fakirlik içinde yaşayıp kredi kartı borcu öderken çok mu özgürsün.
  gerçek : konu bensem güzel bir okulu bitirdim iyi bir işim var. kredi kartı borcum yok.

  iddia: küba amerikaya kafa tuttu.
  gerçek: işid de kafa tutuyor. işid iyi mi? ayrıca ticaret yapabileceğin, dibindeki komşuyla kavgalı olmak iyi bir şey mi.

  castronun diktatör olduğu, muhaliflerin hapse atıldığı, fikir özgürlüğünün fsinin olmadığı, devletin hanedan haline geldiği ağbiden kardeşe geçtiği, serbest seçimlerin olmadığı, fakirliğin dibine kadar yaşandığı gibi gerçekler solcular tarafından bile kabul ediliyor ama önemsenmiyor nedense. gerçi nedeni belli dogmatik kafa işte. biri bendense yaptıkları önemsiz. mantık bu.
  +15

Tüm Yorumlar

 • Bilinc6
  Bilinc6 27 Ocak 2017 - 11:18@hakkıbulut gibi gerizekalılara laf söylememek lazım, sana tam da senin embesil tarzına uygun yazmayı düşündüm, çünkü insan gibi yazmak seni yüceltir, eğer o yazını insan gibi yazsaydın insana verilecek cevabı alırdın. bolca artı almışsın ben de eksi almaya hazırım çünkü gerçekleri söyeleyeceğim!

  Ben solcuyum gurur duyuyorum. Solcu olmak insan olmaktan geçiyor. solculukla dogamtikliği ancak faşizan ve bunun yanında yobaz bir kafa birleştirir. İlk olarak küba meselesinden önce sen bu ülkeye bir bak derim ama kafa gidik senin sayın mal. Çok akıllısın o yüzden o aklına uygun olarak yazıyorum. Sayın mal arkadaş hakkıbulut, ilk olarak bu ülkede hiç sol bir yönetim gördün mü? türkiye diyorum sayın mal! Sakın bana merkezin solunu deme ağzına küreği yapıştırırım. Bu ülkede solun amına koymak için tüm sistem yıllardır elinden geleni yaptı. en dramatik örneği 12 eylül'dür. Sen malsın okumayı bilmezsin o yüzden araştır demeyceğim.

  Şimdi sen referandumda evet verirsin kesin çünkü yazdıkların bunu gösteriyor, hayır vereceğim dersen de yalancı bir yavşaktırsın inanmam! Neden mi maddeleri sıralayım.

  malın iddiası: ilaç bile bulamadığın boktan hastaneler, kümesten bozma evler ve 10 dolar maaş aldığın işler var. bedava olsa ne olacak paralı olsa ne olacak bunlar.
  cevap: önce gerçek diyorsan ispat edeceksin buraya boş yazmayacaksın. Kapitalist bir dünyaya direnmeye çalışan bir ülkeden bahsediyoruz. dezenformasyonun dibine vurulmuş sen hangi kaynaktan bahsediyorsun. Küba onlarca yıldır ağır ambargolar yaşıyor. Ne bekliyorsun direnmeleri bile müthiş bir başarı.

  malın iddiası: türkiyede rahat yaşıyorum. internet olması bile nimet!
  cevap: türkiye'de rahat yaşıyorsan ahlakından şüphe duyarım, inerneti rahatlık saymak hem de hergün onlarca sitenin engellendiği, en ufak bir olayda yavaşlatılıp durdurulan bir internet, artık internette bile sürekli izlenmeye başladığımız bir dönemde bunu yazmak ancak şerefsizin işidir. çok rahatsın ya yavşak al sana rahat olduğun ülke! terörlerle 2 senede 2000 den fazla insanı kaybettik, bir darbe girişimi ile aylardır ohal yaşıyoruz ve şu an diktatörlük için referandum yapılacak. senin zihnini sikeyim!

  malın iddiası: bu kısım tam orospu çocuğu yazısı kısaca özetliyorum. kübada mutsuzum diyen hapse atılıyormuş. fikir özgürlüğü yokmuş. özgür basın yokmuş falan filan
  cevap: acayip kahpesin be @hakkıbulut. çok aşağılıksın kesin onun bunun evladısın! neden mi? çünkü "türkiye şu an dünyada en çok basın mensubunun tutuklu olduğu ülke", şu an sırf attığı tweet yüzünden tutuklu başta atilla taş olmak üzere yüzlerce insan ya hapiste ya da gözaltında. Şu an referandum için tvlerde lüks hayatlarını yaşarken birçok sevimsiz şahıs evet propagandası yaparken, sokakta bir avuç insan hayır için insanlara birşey anlatırken tutuklanıyor. ama sen tam bir pexo evladı orospu evladı olduğun için bunları söylemezsin. yavşaksın çünkü.

  malın iddiası: komunizmden iyiymiş diğer sistemler. devamını falan yamzıyorum midem kalkıyor.
  cevap: şerefsiz! sen diyalektik metaryelizm okudun mu? bir özetle bakalım, marks okudunmu, nerene girdi de bu sistemler fikirler seni rahatsız etti. en basitini söyleyim bir emekçinin hakkını alması seni nasıl rahatsız eder. tam bir kaypaksan evet rahatsız eder. çok detay var senin gibi aşağılık ve embesil biri anlamaz!

  malın iddiası: güzel bir okul bitimiş, hiç kredi kartı borcu yokmuş eğer konu kendisi iseymiş
  cevap: işte tipik türkiye aşağılık insan tipi. ben gemimi kurtardım gerisi beni ilgilendirmez. işte zaten bu tip aşağılık insanları yaratan sistemin adı kapitalizm. Ben de güzel okul bitirdim. güzel bir değil iki işim var ve kredi kartı borcum yok ama ben bu sistemin ne kadar boktan olduğunun farkındayım. gerekirse eşit herkesin fakir olmayacağı bir sistem için de gerekecek ne fedakarlık varsa yapmaya hazırım. maddi ve manevi sen ise şerefsiz olduğun için hemen kaçarsın buralardan!

  malın iddiası:küba ile işıd. dibinde ticaret yapacağın komşuya kafa tutmak..
  cevap: herşey ticaret değil mi işte yavşak kapitalist olmak budur. çıkarı için götünü satmak, hani işıdide yaratn bir zihniyet bu ülkede mis gibi yaşıyor, petrol ve silah ticareti için neyse anlayan anlar, anlamayanın götüne koysunlar o kadar..

  son paragrafına da şu denir. bu gidişle senin gibi ilkesiz, ahlaksızların ya da embesillerin yaratacağı bir diktatörü göreceğiz istemesek de, referandum geliyor! babadan oğula ya da damada geçen bir başşkanlık sistemi. zaten bitmiş barajı olan sadece ilk üç partiye seçim için müthiş kaynakların aktarıldığı, tamamen adaletsiz seçimlerin olduğu geçmişini unutan bir yavşağın yazıları bu son paragraf. Küba'da ki gerçekleri aklı başında her insan bilir, orada fakirlik olduğunu herkes bilir ama tüm dünyaya bu berbat kapitalist sisteme direnmek çok zor iş, bunu bilemezsin, ancak solcu olman insan olmanla bilebilirsin. Okumadan teze anti-teze bakıp, objektif yaklaşmadan dogma lafını ağzına almak ancak yavşaklıktır , sen de tam bir yavşaksın!
  -2
  • panteray
   panteray 30 Kasım 2016 - 04:08bence kapitalizm de oyununu kuralına göre oynarsan kötü bir sistem değil insanlık için. Çünkü insanlık da pek mükemmel, ideal bir varlık değil. Bizim boktan içgüdülerimizi ve zaaflarımızı karşılıyor ve bu yüzden kapitalizm kazandı. Bence sorun tavşanlar gibi sikişip çoğalmamız. Kuzey avrupa'da bir ülkede nüfus 10 bin, 5 bin amk, bu ülkede sadece istanbul nüfusu 15 milyon. ne olmasını bekliyonuz, hepimizin altında lamborghini mi?
   +2
   • panteray
    panteray 30 Kasım 2016 - 04:01Öncelikle komunist yada sosyalist bir adam değilim, pek sikimde de değil bu mevzular. Fakat herkesin ısrarla tiye aldığı bir durum var kuba ile ilgili, abd ambargosu. Lan okyanus ötesinden abd'nin türkiye'ye yaptığı ambargoyla yarraklara oturduğumuz günleri hatırlamıyor mu kimse? herkes liseli mi bu sitede? Düşün abd ambargosu bu ülkede karneyle ekmek kuyrukları oluyorsa ve halk açlıktan kırılıyorsa, kuba gibi götünün dibinde abd olan bir ülke ne yapsın amk. Şimdi tartışmanıza devam edebilirsiniz, hangi sistem güzel benim kafam basmıyor. komunizm bana hep insan doğasına aykırı gelmiştir.
    +3
    • gamedogg
     gamedogg 30 Kasım 2016 - 03:11Kübaya abd şirketlerine el koyduğu için ambargo uyguluyormuş ABD... Yoksa yani yapmaz bişey, CIA falan demokratik kurumlar hep. Tarihteki kirli isyanlar, organize darbeler, gladyo falan da hikaye zaten. Lan olm sik kırığı gibi yorumlar yapacağınıza azıcık kitap okuyun, kendinizi geliştirin de eşşek daşşağından hallice beyninizle Küba'ya falan saldırmaya kalkmayın.
     +2
     • gitmekaldiyemedim
      gitmekaldiyemedim 29 Kasım 2016 - 20:09tek bir soru sorucam amına çaktıklarım, kapitalizme kızıyoruz fakiri daha fakir yaptığı için, komünizme kızıyoruz herkesi fakir bıraktığı için. o zaman biri bana söylesin hangi sistem en iyi, en güzeli, bizim için en uygunu ? ben size söyleyeyim. hiç biri. eğer bir ülke refah içinde yaşamak istiyorsa para kazanması gerekir sistem sana çok para da verebilir az para da. örneğin küba bulduğu kanser tedavilerini dünyaya yüksek fiyatlardan satıp, istediği üretemediği ürünleri ithal etmek için kullansa herkesin altına bir villa, bir ferrari verse o zaman da dersiniz ki en güzel sistem komünizm. ama bazı ülkeler mal ve hizmet alım ve satımını o ülkelere ambargo koyarak yapmaz ise sonun küba gibi olur işte. kapitalizm sisteminin çökmemesi adına diğer sistemi kötülemek zorunda hatta kendi insanlarını feda etmesi gerekse dahi. biraz sorgulayın bence.
      -1
      • nigromante00
       nigromante00 29 Kasım 2016 - 18:58liberalizm hikayelerine karnimiz tok..Kapitalizmin insanlari nasil kolelestirdigini, 60 super zenginin dunyanin geri kalanindan daha zengin oldugunu, tuketim toplumunu insanlara dayattigini cok iyi biliyoruz. Varsin internetleri olmasin, ayfonlari olmasin, Mc.Donaldslari olmasin..Ama sokakta kalan evsizleri de yok Kuba"nin..Egitim, saglik ve tum temel ihtiyaclar ucretsiz..Siz Kuba"ya camur atacaginiza gidin de sizi somuren patronlarinizdan maasiniza zam yapmasi icin yalvarin ki ay sonunu getirebilesiniz...
       +2
       • metanol
        metanol 29 Kasım 2016 - 11:34salağın teki "mühendis adam taksicilik yapıyorsa o sistemde bir sorun vardır" yazmış. Türkiye'de farklı olduğunu zannediyor durumun hala embesil. Küba ile ilgili çekilen ABD yapımı herhangi bir içeriğe göre Küba'yı değerlendiren herkes akıl yoksunudur.
        +2
        • toseelinks
         toseelinks 29 Kasım 2016 - 10:28oolum taksi şoförü doktordan 45 kat fazla para kazanıyorum diyor sen hala uçurum yok orda diyorsun yaa
         • topalsolucan01
          topalsolucan01 29 Kasım 2016 - 10:01657 ye tabi memurlardan oluşan koca bir ülke, düşünebiliyor musunuz? ölümüne yatış ve batış.
          • hakkıbulut
           hakkıbulut 29 Kasım 2016 - 08:18kübaya neden ambargo uygulanıyor? devrimden sonra amerikalıların şirketlerine mallarına el koyup küba devletinin borçlarının üzerine yattığı için olabilir mi. yetmeyip sabah akşam amerika büyük şeytan deyip sövüp 1 numaralı düşman olan sovyetlerin nükleer füzelerini getirmeye çalıştıkları için? ha çomar solcum bir düşün bakalım. sen adamlara 7/24 söv. mallarına el koy. uluslarası hukuku tanıma. sonra da benimle neden ticaret yapmıyorlar diye ağla. bu ne yüzsüzlüktür bu ne utanmazlıktır. türkiye cumhuriyeti lozanı yapmak için boşuna mı tavizler verdi. boşuna mı osmanlının borçlarını üstlendi. boşuna mı kapitülasyonların hemen değil aşamalı kaldırılmasını kabul etti. atatürk batıya rest çekmez miydi. ingiltereye büyük şeytan diyemez miydi. derdi ama 3-5 sene sonra halk açlıktan ölürdü. az düşünün be.
           +6
           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...