Baskın İdeolojiler ve Popüler Kültür ilişkisi

2.386 izlenme - 25 Aralık 2016
immanuelkant immanuelkant diyor ki;
Fransiz göstergebilimci ve felsefeci Roland Barthes , Bütün ideolojilerin kendi amacina uygun hale gelebilmesi icin mitler olusturularak pazarlandigini keşfetti .

Rahatlatici ve konforlu görünmesinin yaninda kolaylikla bogucu bir hal alabilen bu mitlerin hipnoz etkisi büyük kitleleri esir almış durumda...

Barthes'in bu teorisini daha iyi anlayabilmek icin videoda geçen devrimci rol modeli yardımcı olacaktır .
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: Brain Human Believe Religion
25

Yorumlar

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • lykya
  lykya 26 Aralık 2016 - 13:08@scatex bi de şöyle düşün misal türkiye şu an amerikanın yerinde olsa dünyanın süper gücü olsa falan. kendi içinde yaptıklarına bile bakarak, amerikanın 1000 katı zulümle dünyanın anasını sikeceğimiz gün gibi ortada. her devlet tabiki kendi vatandaşının refahını düşünür en çok. sömürgeleştirildiysek suçun 1'i batıdaysa 10'u bizde dönüp bi aynaya bakın artık. fen liselerini kapatıp imam hatip açmaya devam edelim biz daha siken çok olur
  +2
  • allmyhate
   allmyhate 25 Aralık 2016 - 23:13@scatex sömürüldüğünü söylediğin Çin'in ilk sömürgeci devletlerden olduğunu bilmiyorsun heralde?

   Ortada bir pasta var.Bu pasta sabit.Yasal yollarla "zenginleşerek" kimisi bu pastadan daha fazla almaya hak kazanıyor.Bu sadece "Batı"nın yaptığı bir şey değil.Doğu uygarlıkları da bunu yaptı.Batılı anlamda bir sömürgeleştirme ve asimilasyona gitmedi fakat ekonomik olarak kendinden güçsüz devletlerden gücünü kullanarak faydalandı.Osmanlı da buna dahil.O tarafı bu yönüyle kötülüyorsanız kusura bakmayın da biz sütten çıkmış ak kaşık değiliz, kimse değil.Yok öyle bir millet.
   +2
   • can101
    can101 25 Aralık 2016 - 22:24ya şimdi sen çıkıp rönesansın getirdiği değerlere gerileme dersen eksilennirsin kardeş. bu konuları tartışırken tarihsel ve objektif bakmak gerek rönesans reformları burjuvazinin önünü açmıştır. ben şahsen komünist bir insanım fakat rönesans hareketinin ilerici bir hareket oldugunu düşünüyorum. fransada jakobenleri türkiye içinde mustafa kemali sahipleniyorum. çünkü o döneme göre burjuvazinin genel olarak sundugu butun değerler ilericidir. benim derdim ise bu ilerici değerleri dahada ilerletmek bunu yaparkende gericileşen değerleri (milliyetçilik) silip atmaktır. dediğin şeyler burjuvazinin olmazsa olmazıdır özetle fakat getirilerinide bir çırpıda silip atmak insanlık tarihine hakarettir.
    -2
    • scatex
     scatex 25 Aralık 2016 - 22:15Lan niye eksilediniz aq sanki kendi devletimizi kötüledim. Bu şerefsizler kendi ülkelerine refahı ve özgürlüğü eğitimi vs. getirdiler bunu inkar edecek kadar kör değiliz fakat bunu o çok savundukları her yerde bas bas bağırdıkları insan haklarını, özgürlük hikayelerini ve ulusların kendini yönetme haklarını çiğeneye çiğneye sike sike üstümüze basa basa sömüre sömüre yaptırlar.
     O kadar devleti zenginliği ve insan gücünü sömüreyim bende gayet kendi insanıma bi sürü hak tanırım.
     Diyeceksiniz diğer devletler niye kendini bu hale düşürüyor. Bu onların özgürlüğe adalete vs. değer vermedikleri için değil tam aksine sömürüldükleri ve bu sömürü düzeninin içinde o değerleri var edecek kurumları oluşturamadıkları için bu haldeler, bu haldeyiz.

     Git Çinde çalışan çocuğun haline bak sonra o çocuğun sağladığı iş gücüyle avrupadaki çocuğun refahına özenebiliyorsan seninde aq.
     Bu modelin küçük bi halini sizde yapabilirsiniz arkadaşlar illa devlete gerek yok gidin hırsızlık yapın soyun bi yeri ordan ettiğiniz gelirlerle refah içinde yaşayın güzel ünilerde okuyun sanata para harcayın vs. vs. alın size gelişmişlik.

     Soyulan insanlar içinde onlar salak çalışmadı dikkat etmedi güvenliklerini sağlayamadı o yüzden zillet içindeler diye kendinizi savunun. Bunu o kadar çok söyleyin o kadar propagandasını yapınki o soyduğunuz insanlarda hakikaten biz aptalız o yüzden fakiriz desin. Size inansın hatta sizin gibi hırsız olmanın hayaliyle yaşasın :)
     o imdb linki veren arkadaş

     Olayın özeti budur. Şimdi eksileyin aq
     -1
     • allmyhate
      allmyhate 25 Aralık 2016 - 21:28@scatex bu hikayeyi Avrupa yazmadı.Bu hikaye ABD ile ortaya çıktı.Rönesans'ın etkisini en iyi gözlemlediğimiz kıta Amerika kıtasıdır.Amerika'nın keşfine (Küba ve Karayipler ve daha sonra Güney Amerika) bakıldığı zaman Orta Çağı yaşayan İspanyollar ve Portekizliler Güney Amerika'ya koloniler kurdu.Kuzey Amerika yani ABD'nin temellerini atan kesim ise Kuzey ve Orta Avrupa'dan göç edenlerdir.Bu kesim ise Rönesans fikirlerini Kuzey Amerika'ya taşımışlardır.ABD Anayasası'na ve Haklar Bildirgesi'ne baktığımız zaman bunu görebiliriz.ABD ve Güney Amerika'nın durumuna bakarsak Rönesans'ın mit olup olmadığını kısmen anlayabiliriz.
      • can101
       can101 25 Aralık 2016 - 19:52olum çok zoruma gidiyor lan video izlenmelerini inceliyorum böyle güzel
       bilgilendirici videoların izlenme oranlarıyla abuk subuk içerikteki
       videoların oranları arasında dağ var. hayır bende o eğlenceli abuk
       sabuk diye adlandırdığım videoları izliyorum ama ne biliyim bu tür bilgilendirici şeylerede kendime bişey katmak amacıyla bakıyorum düşünüyorum sorguluyorum. ne bilem enteresan insanlar bilgiyi fast food misali kullanıyor
       +8
       • can101
        can101 25 Aralık 2016 - 17:58bazı değerlerin bu şekilde içinin boşaltılması eleştrilebilir. ama videoda anlatılan şeylerden basit bir mantık yürütmemiz gerekirse. şu an sosyalistlerin evlerine gelen faturaları ödememeleri gerekir çünkü sosyalizmde fatura yoktur. bu yüzden sermaye düzenine yani burjuvazi diye adlandırdığımız şu anki sistemimize o veya bu şekilde uymak zorundayız. çünkü sisteme uymadan sistemi şekillendiremez ve değiştiremezsiniz.
        +1
        • sativa
         sativa 25 Aralık 2016 - 17:56@scatex su an hormonlu tohumlardan dolayi göbeginden kolun cikmiyorsa sebebi, avrupa nin tarim politikalaridir. avrupa ya tarim ihrac etmen icin belli bir standart yakalaman gerekir ciftliklerinde.
         yine su an ulkede kalan son demokrasi kirintilari yine avrupa insan haklari mahkemesi sayesindedir.
         video dan yanlis cikarim yapmissin. sana http://www.imdb.com/title/tt0432232/ öneririm.
         +3
         • scatex
          scatex 25 Aralık 2016 - 16:48Bu asıl mitin küçük bir yansıması. Gerçek mit rönesansla başlatılan ve hepimize kalkınma,ilerleme,gelişme diye yutturulan bizim gibi zavallı devletlerinde peşine takıldığı zırvalıktır. Avrupa kendince bir hikaye yazdı tüm dünyada bu hikayeye inandı ve aynı süreçleri yaşayıp 'modern' olmak için çabalıyor.
          -6
          © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...