Meslek Edindirmeyi Amaçlayan Alman Eğitim Sistemi

lifeblack lifeblack diyor ki;
Almanya'da eğitim sistemi nasıl işliyor? Öyle bizdeki gibi,meslek lisesi bitir,ondan sonra alırlar ya da almazlar gibi bir sistemleri yok.Küçük yaşta kim neyi istiyorsa o alanda uzmanlaşıyor,adeta bir futbol altyapısı gibi işleyen bir sistem bu.İzliyoruz
Kategori: Teknoloji
sitene ekle
Etiketler: euronews almanya eğitim politika meslek
8 27 Mart 2017
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • vtec
  vtec 27 Mart 2017 - 22:24şimdi bu adamlar bizi kıskanıyor dimi? başka sorum yok hakim bey/hanım
  +22
 • upstean
  upstean 28 Mart 2017 - 00:059 dakika videoyu izlemedim ama adamlar çok küçük yaşta eliyor çocukları. Bakıyor çocukta beyin yok doktor mühendis olamayacak, direkt yolluyorlar sanayiye eline meslek veriyorlar. Bizim gibi önce lise sonra zar zor üniversite bitirtip elinde diploma ile boş boş gezdirmiyorlar. 27 yaşındayım elimden gelen hiç bir iş yok amk.
  +17

Tüm Yorumlar

 • 16karakteroldumu
  16karakteroldumu 29 Mart 2017 - 19:05özellikle türk ögrencilere daha genc yasta sen okuyacak insan degilsin diyip veya okuma imkanlarini tam olarak anlatmayarak meslek ögrenmeye yönlendiriyorlar, israrla okumaya devam eden arkadaslarim su anda mühendis ama.
  • karsracist
   karsracist 29 Mart 2017 - 12:36Bizde Sağlık Meslek Yüksekokulu mezunu eğitimli kişileri yapması gereken işleri, MEB bir kurs açarak 1 ayda yetiştirdiği(!) heriflere veriyor. Ağız-diş sağlığı hastanelerinde halen taşeron sistemi var. O sikik taşeronlar normal yapumda maliyeti 150-200 TL civarı olan protezin ihalesini 10 liradan 8 liradan alıyor. (Gerçek fiyat, atmıyorum yani) Sonra o farkı çalışandan ve kullandığı malzemeden çıkarıyor. Bu işin okulunu okuyan adam neyin olup neyin olmayacağını bildiği için, işe ihtiyacı olup sorgulamayan o alaylı senilen meb sertifikalı dayılar çalışır. Üni mezunu da böylelikle iş bulamaz. Devlet? Devlet yılda 3 kişi ya alır ya almaz. Aynı durum Tıbbi Sekreterlikte de böyle. Hatta daha vahim, adamların meslek tanımı yapılmamış. Almanya ya laf ederken 1000 defa düşünmelik sebebim var yani.
   • doodrox
    doodrox 28 Mart 2017 - 20:3797'de bi guruh imam hatiplerle beraber meslek liselerini kapatmıştı. Ondan sonra gelen guruh da bahane edip imam hatiplere akıttı paraları.olan her zamanki gibi Halka oldu ,memlekete oldu millete oldu amk böyle düzenin. Mühendisliği masa başı iş sanan bi memleket haline döndük. Yazılacak çok şey varda neyse..
    -1
    • kmgzz
     kmgzz 28 Mart 2017 - 13:32ilkokuldan sonra ankara anadolu lisesi'ne girdim ve 7 sene burda alman hocalarla ana eğitim dili almanca olarak okudum. o zamanlar bize wer wie was denen kitaplarla almanya'da özürlü çocuklara verilen eğitimi verdiler. o eğitimle bile kendimi herkesten zeki hissederek büyüdüm.
     +1
     • executor
      executor 28 Mart 2017 - 12:49ne çok faşizm meraklısı varmış sitede, garibime gitti
      -2
      • akıkapasitörü
       akıkapasitörü 28 Mart 2017 - 11:48adamlar fantazi olsun diye kıskanıyormuş amk buradaki malları sikmek için...
       • mbegdeda
        mbegdeda 28 Mart 2017 - 10:35Sağlık Meslek Lisesi Mezunuyum ilk Enjektörü elimize 15 yaşımızda aldık 16-17 li yaşlarda Staja Başladık 2 gün okula 3 gün staja gittik el becerimiz Bilgimiz vardı Diplomamız Vardı Ama Ülkede Sistem yoktu ne Üniversiteye gidebildik ne Atanabildik O kadar Mesleki dersden Sonra Matematik fizik Tarih sordular...
        +2
        • cozer
         cozer 28 Mart 2017 - 09:423. havalimanı bitince Alman ekonomisi çökeAASDDFG
         +7
         • sichdreth
          sichdreth 28 Mart 2017 - 02:09akademik olarak devam etmek isteyen üniversite vs.. devam ediyor meslek yapmak isteyen 15 yaslarinda, (normalde bir yas siniri yok isteyen herkes meslek yapabiliyor) sectigi meslek üzerine is yapan firmalara basvuruyor firmalar cv yi degerlendirip evet veya hayir diyor, evet denmisse ögrenci o firmada calismaya basliyor, firmaya göre degisiyor 1 hafta is 1 hafta okul, bazen 2 hafta is 1 hafta okul, 3 sene sonunda meslek bitiyor ve ögrenci isterse meslek yaptigi firmada süresiz sözlesmeli (bu sözlesme bizim türkiyede ki devlet isine denk isten cikarma yok sosyal haklar direkt sendika vs.)ve yüksek ücretle ise basliyor. kisacasi almanyada düzen calismak üzerine kurulu, sen yeter ki ben meslek yapacagim calisacagim de, burada en bol sey is üzerine imkan, ama almanya ile ilgili sunu söyleyebilirim en büyük sorun taseron firma olayi onunda cözümü üzerine suan alman hükümeti calisma yapiyor
          -1
          • HypnoS
           HypnoS 28 Mart 2017 - 00:18Alamanya bizü gısganıyü
           +10
           © 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...