Libya Köle Pazarı

2.492 izlenme - 12 Nisan 2017
Libya, Sahraaltı Afrikası’ndan yola çıkan göçmenlerin Avrupa’ya geçiş güzergahında önemli bir konuma sahip. İç savaştan dolayı otorite boşluğunun yaşandığı ülkeyi geçiş noktası olarak kullanmak isteyen göçmenler insan kaçakçılarının elinde köle pazarına düşüyor.

Birleşmiş Milletler göç ajansı ve Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) verilerine göre Libya’nın Sabha kenti köle ticaretinin merkezinde bulunuyor.

Göç Örgütü’nün Libya sorumlusu Osman Belbeisi göçmenlerin köle statüsünde zorla çalıştırıldığını belirtti:

“Bu pazarlara giderseniz 200 ila 500 Dolar arasında bir meblağ ödeyerek günlük işlerinizde kullanmak üzere göçmen satın alabilirsiniz. Satın aldıktan sonra bu kişi tamamen sizin sorumluluğunuzda oluyor. Birçoğu kaçmaya çalıştığı için bağlanıyor. Hatta hapsediliyor ve çalışmaya zorlanıyor.”

Belbeisi ayrıca, çoğu Senegal, Nijerya ve Gambia uyruklu olan göçmenlerin kadın ticareti yapan örgütlerin eline de düştüğünü ifade etti.

Avrupa Birliği, bölgedeki göçmen krizine karşı Libya hükümetiyle ortak çalışma kararı almıştı.
Kategori: Çüşşşş
sitene ekle
Etiketler: euronews world Libya insan ticareti Siyasi sığınmacılar Mülteciler BM köle pazarı

Yorumlar

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • benimadimcemil
  benimadimcemil 12 Nisan 2017 - 21:11ulan o herifteki parmaklar ne oyle piyanoya bi baslasa sikertir valla master olur.
  +5
  • dualshard
   dualshard 12 Nisan 2017 - 19:55Daron Acemoğlu Ulusların Düşüşü ( Why Nations Fail ) kitabını okumanızı tavsiye ederim. neden bazı ülkeler çok gelişmiş, neden öbürleri gelişememiş ve gelişemeyecek tarihden bu yana güzelce sıralayarak çok güzel anlatmış. pdfsini internette bulabilirsiniz pişman olmazsınız okuduğunuza.
   +6
   • bar_maid
    bar_maid 12 Nisan 2017 - 17:53Atatürk'e bu yüzden saygı duyacaksınız. duymayan godoşlarda osmanlıda köle ticaretine ve kurtuluş savaşı öncesi vahdettin tayfasının kabul ettirmeye çalıştırdığı sevr antlaşmasının madde kurallarına ve haritasına da bakabilir
    +4
    • yok ulan işte
     yok ulan işte 12 Nisan 2017 - 17:49yavşak insanoğlu
     +6
     • selofobik
      selofobik 12 Nisan 2017 - 16:22ülkemizden gelişmişlik olarak geride ülkelerin yasadıgı durum bana film gibi geliyor lan. ne yazik ki bizde bicok ülke için aksiyon-korku-gerilim-fantastik-drama ve 18 kategorisinde bi filmiz galiba.
      +3
      • hakkıbulut
       hakkıbulut 12 Nisan 2017 - 16:00Afrika adam olmaz uğraşmaya gerek yok. Adamlar halen taş devrindeler.
       -3
       • astronom
        astronom 12 Nisan 2017 - 15:55Şimdi bu insanları görünce aklına hammallık ve iş gücü olarak görenler olabilir fakat bu işin en iyimser tarafı. İşin kötü ve kirli tarafı, ailelerinin rızasıyla alınan veya insan kaçakçılarının alıkoyduğu küçücük çocuklar zengin insanlara seks kölesi olarak pazarlanıyor. Bir haberde görmüştüm Avrupa'da seks kölesi olarak zengin iş adamlarına en çok erkek çocukları servis ediliyormuş. Bu yetişkin göçmenlerin sorunundan çok masum çocukların dramıdır..
        +5
        • cigobattisamatra
         cigobattisamatra 12 Nisan 2017 - 15:340:11 de kodumun ne kadar yandaş el işareti varsa yaptı. :D
         +1
         • cuideliy
          cuideliy 12 Nisan 2017 - 15:18avrupa birleşmiş milletler ananızı sikeyim öyle ırak'a un yazılı kamyon göndermeden başka ne işe yararsınız
          +13
          © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...