Elektrik Üreten Santral - Hibritan

nefer35medya nefer35medya diyor ki;
Bursa’da 3 ilk okul öğrencisinin yaptığı alet sayesinde Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığı bitecek.
Özel bir okulda öğrenim gören 11 yaşındaki 5. sınıf öğrencileri, okulda ders yaptıkları sırada elektrikler gidince, dünyada ilk defa rüzgar, güneş, kar ve yağmurla elektrik üretebilen "hibritan" isimini verdikleri aleti üretti. Daha önce rüzgar ve güneş enerjisiyle elektrik üretebilen buluşlar yapılmıştı. Ama 11 yaşındaki 3 öğrenci, okulda elektrikler gidince müthiş bir buluşa imza attı. 4 mevsim güneş, rüzgar, kar ve yağmurdan 20 saatte 1000 watt elektrik üreten alet yapan çocukların bu mini santrali evlerde de kullanılabilecek.
Bir evin bir günde kullandığı elektrik ihtiyacının yüzde yetmişini 20 saatte mevsime göre yağmur, güneş, rüzgar ve kardan karşılayabilen bu buluş sayesinde ülkemiz enerji bağımlılığından kurtulacak. 2 bin liraya mahal ettikleri bu cihazdan vatandaşlar evine iki tane alırsa elektriğini bedava üretip artan elektriği de satabilecek.
Bursa’da gerçekleşen bilim şenliğinde grafen maddesi kullanarak yaptıkları bu buluşu tanıtan 3 öğrencinin standı büyük ilgi görüyor. Büyük firmalarla hibritan cihazının seri üretimi için görüştüklerini belirten bilişim teknolojileri öğretmeni Salih Güngör, “Okulumuzda öğrencilerimle beraber ders görürken birden elektrikler gitti. Öğrencilerimizle birlikte beyin fırtınası yaparak kendi elektriğimizi nasıl üretiriz diye araştırmaya başladık. Grafen isimli bir maddeye rast geldik. Yaptığımız çalışmalar neticesinde dünyada daha önce rüzgar ve güneş enerjisiyle elektrik üreten buluşlar yapılmıştı. İlk defa yağmur ve karla da elektrik üreten hibritanı ürettik. Bizim buluşumuz rüzgar, güneş, yağmur ve kar ile yani dört mevsim elektrik üretiyor. Şu an hibritanı okulumuzda aktif olarak kullanıyoruz. Bu cihaz bir evin elektrik ihtiyacının yüzde yetmişini karşılıyor. 2 bin liraya mahal ettiğimiz bu cihazdan eve iki tane alınırsa artan elektriği de satabilirler. Bu buluşumuzu büyük firmalara tanıttık. Seri üretime geçip Türkiye’nin elektrikte dışa bağımlığını bitireceğiz” dedi.

Hibritanı geliştiren öğrenciler ise, “Okulda bilişim teknolocileri dersi görürken elektrikler gitti. Böyle bir proje ortaya çıkartıp 3 ayda bunu ürettik. Bu cihaz her mevsim her havada çalışıyor. 20 saatte 1000 watt elektrik üretiyor” şeklinde konuştu.
Kategori: Haber
sitene ekle
Etiketler: santral elektrik ilkokul öğrencileri bursa
0 07 Mayıs 2017
Yorumlar
Yorum Yaz
Bu içeriğe hiç yorum yazılmamış, bir ilke imza atmak ister misin?
© 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...