Dünya'yı Gerçekte Olduğu Gibi mi Görüyoruz?

immanuelkant immanuelkant diyor ki;
Bir karincayi ele alalım. Çoğunlukla üzerine basip geçseniz bile
büyük cüssenize ragmen sizi algılamadan yollarına devam ederler . Karıncanın perspektifinden dünyanin nasıl göründügünü hiç düşündünüz mü?

Karinca bir insan eli gördügü zaman acaba bizim eli algıladıgımız gibi mi algılar ?
Eger bir karıncaysanız dünyayı da bir karınca gibi algılarsınız . Peki bu gezegenin en akıllı ve en donanımlı canlısı oldugu sanrısı ile egosundan yürüyemeyen insan dünyayi ne kadar algilayabilir ?

İnsanın herşeyi algıladıgı düsüncesi akvaryumda yaşayan bir balıgın bütün bu evreni algılayabildigini iddia etmesi ile eş degerdir .

Bizden kat kat daha iyi duyan yılanlar , gözleri bizden cok daha iyi gören balıklar ve kuşlar var . Çitalar bizden çok daha hızlı koşar .

Daha önce yüklemiş oldugum platon'un magara alegorisi ile benzerlik taşıyan idealar alemi kuramını ilgilenenler şuradan izleyebilir .

http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/289632/platonun-magara-alegorisi-eflatun
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: kuantum fizigi platon idealar dünyasi
30 07 Mayıs 2017
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • emtici
  emtici 08 Mayıs 2017 - 02:49Konuyu okurken video bitti amk
  -2
  • upstean
   upstean 08 Mayıs 2017 - 00:33Adam haklı mesela beşiktaşlıların renk algısı farklıdır. Erkek adam renkli takım tutmaz derler ama kırmızı forma giyerler. Eee bu forma kırmızı dediğimizde ama bayrak da kırmızı derler. Yani onların kırmızı algısı farklı olmuş oluyor. Belki de beyin yoksunluğundan da olabilir araştırılmalı. Tiner kullanımı da algıyı zorlaştırıyor olabilir bence.
   +7
   • mahmutgelberi
    mahmutgelberi 08 Mayıs 2017 - 00:03harikaydı
    +4
    • iori
     iori 07 Mayıs 2017 - 23:47güzel konu. ne kadar doğru bilmiyorum bazı hayvanların insanlardan daha fazla rengi gördüğünü okumuştum. bence çok ilginç bir durum. belli bir ses aralığını duyabilen belli bir renk aralığını görebilen bir canlıyız. dünyayı daha geniş bir çerçeveden algılıyor olsak belki hayatımız bambaşka olurdu.
     • kemalkılıcdaroglu
      • tipsiz cingene cocugu
       tipsiz cingene cocugu 07 Mayıs 2017 - 19:33En çok izlenen videolardaki domalmış kadın ekran görüntüsü yüzünden adamın anlattıklarına adapte olamadım. Ayıp oldu amk.
       +4
       • tamerlane
        tamerlane 07 Mayıs 2017 - 19:30neden her bilim sanat videosu altına aynı noktayı gösteren yorumlar atılıyor hangi nokta olduğunu söylemeyeceğim aynı dalyaraklar hep en çok artı oyu alıp en üste çıkmak için aynı yorumları yazıyor özellikle ilk yorumsa hiç fırsatı kaçırmıyorlar
        +1
        • memurbakunin
         memurbakunin 07 Mayıs 2017 - 17:30platon siker!
         +2
         • tca7theory
          tca7theory 07 Mayıs 2017 - 17:24ama bu kadar bilim ülkemize fazla. derhal siyaseti ortaya atıp kavga edelim
          +15
          © 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...