Çöldeki Adam ve Akbabalar

Günlerdir çölü aşmaya uğraşıyordu adam. Artık ne yiyecek bir lokma yiyeceği ne de içecek bir yudum suyu kalmıştı. Takatinin tükenmekte olduğunu anlayan leş yiyici akbabalar, uzaktan takip etmeye başlamışlar ve giderek de yaklaşıyorlardı.

Açlık da hissetmiyordu artık. Tek istediği birkaç yudum suydu. Nereden yola çıktığını ve nereye varmak istediğini çoktan unutmuştu bile. Sanki yüzyıllardır ilerliyordu bu kavruk topraklarda. Çok acımasızdı coğrafya.

Yere yığıldı. Tekrar kalkmayı bırak, sürünmek için dahi kıpırdayamıyordu. Artık mücadele etmek istemiyordu. Uyumak istiyordu. Üzerinde yattığı şu kum yığını, bitap bedenini içine alsın, üzerini örtsün istiyordu. Çatlayıp yarılmış dudaklarını yaladı ancak boşunaydı, dili bile uzun süredir kupkuruydu.

Gözleri kapalı bir şekilde yatıyordu artık. Kalkmak ne kelime. Derken bir kanat çırpma sesi duydu. Gözlerini hafifçe aralayabildi. Bir akbaba, az ileride yere konmuş iştahla kendisine bakıyordu.
"İşte şu kuşun sofrasına yemek olacağım" diye düşündü. Önemsemedi. Gözleri tamamen kapanıyordu ki yeniden bir kanat çırpışı duydu, bir daha ve ardından bir daha duydu. Gözlerini tekrar açtığında birçok akbabanın, etrafına konmuş olduğunu gördü. Üşüşüyorlardı.

Sabırla bekliyorlardı. Çünkü onlar avlanmazdı. Leş yerlerdi ve kurbanlarının ölmesini bekliyorlardı. Akbabaların, bedenini gagalayıp çekiştirerek yediklerini düşündü. Hoşuna gitmedi bu. Hiç hoşuna gitmedi hem de. Son gücünü toplayıp birden yerden ayağa fırladı. Akbabalar afalladı. Panikle uçuşmaya başladılar. Boş matarasını uçuşmakta olan akbaba topluluğuna, delirmişçesine bağırarak fırlattı. Matara akbabalardan birine denk geldi. Kafasına isabet etmiş olacak ki kuş havada yalpaladı. Adam sinirle yalpalayan akbabaya doğru koştu. Kuş daha fazla havalanamadan, adam son anda bacağından yakaladı. Elinde çırpındı hatta elini gagalayıp parçaladı. Adam hiç umursamadı. Günlerdir çölde aç susuz ilerlemek sinirlerini mahvetmişti. Hayvanın tüylerini canlı canlı yoldu. Çıplak kalan kısmı ısırıp kopardı. Hayvan çılgınca feryat etti. Kopan yerden kanlar akıyordu. Adam ağzında kanlı ve çiğ eti çiğneyip yuttu ve bir ısırık daha aldı. Ağzından kanlar saçarak çölün uçsuz bucaksız boşluğuna haykırdı:
-Kim kimi yiyormuş ha? Orospunun evladı! Kim kimi yiyormuş!!

3 15 Ekim 2017
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

  • Göt Vahit
    Göt Vahit 27 Ekim 2017 - 23:16Yazar, burada çöldeki adam-işçi sınıfı ve akbaba-kapitalizm metaforunu kullanmış ve işçi sınıfının bir gün boş matarasını fırlatacağını işaret etmiş. Zaten diğer paylaşımı da "Soma Faciası" hakkında. Ben kendisini bizzat tanırım. Sovyetler Birliği zamanının önemli bir yazarı ve kısa filmcisidir. Ciao Bella [ispiyonla]
    +1
© 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...