Türkiye’nin İlk İnsansı Robot Fabrikası

2.594 izlenme - 18 Ekim 2017
haykoturk haykoturk diyor ki;
Konya'da, robotik teknolojiler alanında çalışmalar yapan bir bilgisayar yazılım firması tarafından 2 yıl önce temeli atılan Türkiye'nin ilk insansı robot fabrikası tamamlanarak üretime başladı. 'Akın Robotics' adı altında seri ürerime başlayan fabrikada üretilecek insansı robotlar; hastanelerde yardımcı eleman, alışveriş merkezlerinde tezgahtar, fuarlarda stant görevlisi, cafelerde garson ve büro elemanı olarak kullanılabilecek. Ayrıca programlandığı taktirde güvenlik görevlisi olarak da çalışabilecek. Yatalak olan bir hastaya arkadaşlık bile yapabilecek. Üretilen insansı robotlar, hastanın ses iletişimi ile bilgisayar kullanabilmesini de sağlayacak.
16 ÇEŞİT ROBOT ÜRETİLDİ
Bilgisayar yazılım firması Akınsoft Yönetim Kurulu Başkanı Bilgisayar Yüksek Mühendisi Özgür Akın, 1995 yılında faaliyete başladıklarını ve 2009 yılında ise robotik alanda Ar-Ge faaliyetlerine girdiklerini anlattı. Yürüttükleri çalışmaları ile ‘Akıncı’ ve ‘Ada’ isimleri altında insansı robotlar ürettiklerini belirten Akın, "Bugüne kadar farklı şekillerde hizmet veren 16 çeşit robot ürettik. Bu robotların çoğunu kamuoyuyla paylaştık. Hatta bu ürettiğimiz robotlar arasında insanlara hizmet verenler de oldu. Cadde Meram Cafe ve Robotik Uygulama Merkezi’nde Türkiye’nin ilk insansı robotlarını çalıştırdık. Bu robotlarımız cafemizde garson olarak görev yaptı. Fuarlarda broşür dağıttı ve çeşitli gösteriler sundu." dedi.
SERİ ÜRETİMDE DÜNYADA BİR İLK
Robotların seri üretimini gerçekleştirmek için 2015 yılında temelini attıkları insansı robot fabrikasını tamamlayarak üretime başladıklarını ifade eden Özgür Akın, şunları söyledi:
"Resmi açılışını 4 Kasım tarihinde yapacağımız ve 2 bin 700 metrekaresi kapalı olmak üzere 11 bin 500 metrekare üzerine kurulu Türkiye’nin ilk insansı robot fabrikasını faaliyete geçirdik. Seri üretim bandının bulunmasıyla dünyada ilk özelliğini taşıyor. Çünkü dünyada farklı şirketlerin laboratuvarlarında insansı robotlar üretiliyor ama hiçbir şirket henüz seri üretime geçmedi. İlk kez dünyada bunu Akın Robotics gerçekleştirdi."
YÜZDE 100 YERLİ 'ADA GH-5’İN SERİ ÜRETİMİNE BAŞLANDI
Kurdukları fabrikada 22 yıllık birikimin sonucu yeni tasarladıkları insansı robot olan 'Ada GH-5’in seri üretimine başladıklarını belirten Özgür Akın, şöyle devam etti:
"Şu anda 'Ada serisi' robotlarımızın GH-5 serisinin üretimine başladık. Bu 22 yıllık bilgi birikimimizin sonucu olarak son geliştirdiğimiz bir robot. Ada GH-5 çok hassas bir şekilde hareket edebiliyor. Tüm malzemeleri ‘Akın Robotics’ laboratuvarlarında geliştirildi. Devre tasarımları, yazılımları, mekanik tüm aksamları bizim tarafımızdan geliştirilerek yapıldı. Bu anlamda yüzde yüz yerli bir robot. Yapay zeka donanımı ile birleştirildi ve insansı hareketler yapabiliyor. Koku alma ve görme sağlayabiliyor. İnsan yüzlerini tanıyabiliyor. Sizi tanıdıktan sonra bir sonraki gelişinizde sizi isim olarak yeniden biliyor. İnterneti çok aktif olarak kullanabiliyor. Dokunma hissi de var. Üzerindeki çeşitli sensörler ile dokunduğu nesneyi algılayabiliyor. Her insanın programlayabileceği bir şekilde geliştirdik. Basit bir ara yüz ile bir işe adayıp programlayabileceği şekilde yaptık. Fabrikamızın resmi açılışını yapacağımız 4 kasım tarihinde 10 tane prototipimiz çıkacak."...
Kategori: Teknoloji
sitene ekle
Etiketler: robot insansı türkiye

Yorumlar

Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

Tüm Yorumlar

 • parantez
  parantez 25 Eylül 2019 - 16:38ha ülkede zaten genç işsiz patlaması var siz de ancak bu insanların gençlerin işlerini ellerinden alacak hasta bakıcı, tezgahtar, güvenlikçi olarak çalışabilecek özelliklerde robot üretin aq... bu ülke bilim üretirken bile kendi insanına zarar veriyor... nasıl beceriyor bunu bilmiyorum ama bir şekilde insanına dokunuyor her yaptığı eylem amk.
  • ay2840168788
   ay2840168788 20 Ekim 2017 - 08:13akıfsoft :) bi de akıncı diye robotları vardı komedi :) hiçbir arge yapmadan iki üç demiri birbirine bağlıyorlar şuna insansı robot demeyin
   • aburock
    aburock 20 Ekim 2017 - 04:12robotumsu robotlar
    +1
    • jobscode
     jobscode 20 Ekim 2017 - 00:20full laf amk. sonuç nerde
     • downroad
      downroad 20 Ekim 2017 - 00:18En azından bu alana ilgi duyan liseli-üniversiteli gençlerin iki kelam edeceği bir çalışma. Ya bu lütuf aslında, inşaat işine girmek varken bu şekilde bir çalışma yapmaları başka türlü açıklanamaz.
      • wymylittle
       wymylittle 19 Ekim 2017 - 01:53Akıncı saat kaç ?
       +1
       • kalden
        kalden 18 Ekim 2017 - 23:16dünyada hiç bir firma seri üretime geçmedi biz ilkiz diyor. he amk bir akıllı sizsiniz. neden seri üretime geçmediler acaba hiç sordunuz mu kendinize? ayrıca bunlar gerçek manada robot değil.
        • colossus
         colossus 18 Ekim 2017 - 22:07Hııı evet tabi robot... hocam konyada bu cadde meram, bi arkadaşın düğünü için gittik konyaya, ev sahipleride halt etti cadde merama götürdü robotlar var konuşuyo servis yapıyo abi falan diyince beklentimizi büyüttük ama çıka çıka uzaktan kumandalı, luna park ucubesi bunlar çıktı karşımıza, kahve istedik. gelen kahveyi tabağından içtik. Ulan garson insan da değilki bişeyde diyemiyosun, dikkat etsene kardeşim, al bunu yenisini getir de diyemiyosun, yabancı yerdesin, yanındada ev sahipliği yapan konyalılar var, he he he diye sırıtarak içtik kahveyi alt tabağından. Yani diyeceğim oki: ya arkadaş baya tesis kurmuş adam, istihdam sağlamış bide isim koymuş, BA BA BA Akın Robotics falan diye. kara para mı aklıyosunuz? siz inandınızmı bu işe? lan noluyo aq? harbiden kırmızı yeşil falan robot yapmışlar ucube ucube...
         +1
         • Fersay
          Fersay 18 Ekim 2017 - 21:33İnsansı insanı olmayan ülkeye insansı robot fazla.
          +2
          • upstean
           upstean 18 Ekim 2017 - 18:31ben de evdeki dikiş makinesine bir kafa takayım da dikiş robotu olsun
           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...